Napoje izotoniczne – potrzebne?

Podczas dużego wysiłku wraz z potem wydzielamy wiele wody i elektrolitów, a także pierwiastki takie jak magnez, sód i potas. Ich niedobór prowadzi do skurczy mięśni i zmęczenia.  Dlatego tak bardzo ważne jest odpowiednie nawodnienie organizmu.

Wiele osób zastanawia się czy napoje izotoniczne faktycznie działają i czy mogą coś pomóc. Twierdzą, że woda bardziej nawodni organizm po wysiłku fizycznym. Owszem, woda nawadnia organizm ale ma też swoje ograniczenia. Po pierwsze nie ma smaku, który przecież zachęca do dalszego picia oraz nie zawiera elektrolitów oraz węglowodanów, które zwiększają wydajność podczas treningu. Picie zwykłej wody powoduje zabicie pragnienia, co jednak nie jest jednoznaczne z nawodnieniem organizmu.

Napoje izotoniczne według powszechnej definicji mają identyczne stężenie minerałów i jonów, jak płyny ustrojowe człowieka. Według producentów ich zadaniem jest przywrócenie równowagi organizmu oraz dostarczenie niezbędnych mikro- i makroelementów. Na rynku znajdziemy wielu producentów napoi izotonicznych. Dostępne są zarówno w formie proszku do samodzielnego przygotowania oraz gotowe w butelce. Poniżej przedstawiamy kilku najbardziej znanych producentów.

Dodaj komentarz