Jazda rowerem po zmroku – nie bądź batmanem

Do napisania tego wpisu nakłoniła mnie ostatnia sytuacja, jaka miała miejsce niedaleko mojego miejsca zamieszkania. Jadąc samochodem około godziny 17 w ostatniej chwili ujrzałem rowerzystę, który bezstresowo poruszał się rowerem po zmroku bez oświetlenia, które jest obowiązkowe w naszym kraju. Mężczyzna, który poruszał się jednośladem nie miał nawet odblasków. Przybliżę więc wszystkim kilka ważnych przepisów oraz cennych rad, jak jeździć rowerem po zmroku.

Okres zimowy to czas najgorszy dla rowerzystów – niskie temperatury, zalegający śnieg oraz szybko zachodzące słońce łatwo odstrasza rowerzystów od poruszania się na rowerze. Pozostaje jednak grupa ludzi, która nie boi się zimy i z wielką radością przemierza kolejne kilometry. Bardzo cieszy mnie ten fakt, ale cieszyło by mnie bardziej, jeżeli każdy rowerzysta dbał by o swoje i innych bezpieczeństwo na drodze po zmroku.

O tym, że oświetlenie jest obowiązkowym wyposażeniem każdego roweru mówi Rozporządzenie Ministra Transportu z 6.06.2013 w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz ich niezbędnego wyposażenia, Dz. Ustaw 2013 poz. 951

Zgodnie z polskim prawem rower oraz wózek rowerowy powinien być wyposażony:

  • z przodu – co najmniej w jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej;
  • z tyłu – co najmniej w jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz co najmniej w jedno światło pozycyjne barwy czerwonej;

W przypadku roweru i wózka rowerowego dopuszcza się migające światła pozycyjne. Dopuszcza się również, aby światła pozycyjne roweru i wózka rowerowego były zdemontowane, jeżeli kierujący tym pojazdem nie jest zobowiązany do ich używania podczas jazdy.

Wiele osób pyta, czy trzeba używać lampek całą dobę. Na wstępie odpowiem: nie. Kwestię tę reguluje Prawo o Ruchu Drogowym, w którym możemy wyczytać: kierujący pojazdem jest obowiązany używać świateł mijania podczas jazdy w warunkach normalnej przejrzystości powietrza oraz w czasie od świtu do zmierzchu w warunkach normalnej przejrzystości powietrza, zamiast świateł mijania, kierujący pojazdem może używać świateł do jazdy dziennej.

Dalej czytamy, że: przepisów nie stosuje się do kierującego pojazdem, który nie jest wyposażony w światła mijania, drogowe lub światła do jazdy dziennej. Kierujący takim pojazdem w czasie od zmierzchu do świtu lub w tunelu jest obowiązany używać świateł stanowiących obowiązkowe wyposażenie pojazdu.

Krótko więc wyjaśnię: rower nie jest wyposażony w światła mijania, drogowe lub światła do jazdy dziennej. Dlatego też, rowerowe oświetlenie musimy używać jedynie w nocy oraz do jazdy w tunelu.

Poniżej prezentuję film, jak kierowca widzi rowerzystę bez oświetlenia w nocy, a w zasadzie jak go nie widzi. Mam nadzieję, że film ten będzie przestrogą dla każdego rowerzysty.

Dodaj komentarz