Zimowe treningi na świeżym powietrzu bez roweru

Zima to okres bardzo ciężki dla rowerzystów. Wielu z nas jednak nie odpuszcza zimowych treningów i kręci kilometry przez cały rok. Znajdą się jednak też tacy, co odkładają rower w ciepłe miejsce i siadają przed telewizor. Jeżeli zdecydujemy się odłożyć rower w ciemny kąt, warto zastanowić się nad wyborem innej aktywności fizycznej, jak np. bieganie czy basen. 

Sposobów na spędzenie aktywnie zimy jest wiele. Bieganie, siłownia, basen, narty itp. – każdy znajdzie coś dla siebie. A może zdecydujesz się na zakup trenażera lub karnetu miesięcznego na zajęcia z cyclingu? Każda opcja jest dobra, musisz się tylko zdecydować na którąś.

shadows-183121_1920

Trening na świeżym powietrzu ma wiele zalet

Większość się ze mną zgodzi, że trening na świeżym powietrzu jest najlepszy. Ostatnie zimy nie są dla nas aż tak surowe jak kiedyś, dlatego też możemy się zdecydować na zimowe bieganie, które ma wiele zalet. Trening przy niższych temperatura jest bardziej efektywniejszy, a odpowiedni ubiór i zabezpieczenie ciała przed wychłodzeniem zagwarantuje, że nic nam się nie stanie. Trening w niskich temperaturach to przede wszystkim więcej spalonych kalorii oraz wzmocniona odporność. Większości z Was trening w chłodne dni kojarzy się z przeziębieniem i chorobami. Jednak podczas wysiłku organizm wytwarza więcej białych krwinek, które z kolei chronią nasz organizm przed chorobami.

sport-shoe-1470189_1920

Odpowiedni ubiór

Przed rozpoczęciem treningu w niskich temperaturach ważne jest odpowiednie przygotowanie. Zacznijmy od ubrania. Wybieraj odzież termoaktywną i ubieraj się na tzw. cebulkę. Oczywiście nie przesadzaj z ubieraniem na siebie pięciu koszulek, trzech bluz i dwóch kurtek. Dobierz odzież do panujących warunków pogodowych. Pamiętaj o czapce, kominie i rękawiczkach. Nasmaruj dokładnie twarz i dłonie aby uchronić je przed odmrożeniem. Wybierz odpowiednie buty i ciepłe skarpetki. Kończyny dolne, górne oraz twarz są bardzo podatne na odmrożenia.

Przed rozpoczęciem treningu nie zapomnij o rozgrzewce. Wiem, że oddychanie w niskich temperaturach gdy puls jest wysoki nie należy do najprzyjemniejszych, ale staraj się zawsze oddychać przez nos, tak aby zimne powietrze nie wpadało od razu do gardła.

samarkand-1455144_1920

Bezpieczeństwo najważniejsze

Pamiętaj o swoim bezpieczeństwie! Biegaj zawsze na odśnieżonych trasach oraz uważaj na lód. Zwróć uwagę, że szybko robi się już ciemno, dlatego też zadbaj o swoje oświetlenie. Zwykła opaska odblaskowa zakładana na nogę czy rękę poprawi Twoją widoczność podczas zmroku.

[poll id=”6″]

Dodaj komentarz