Triathlon – 10 powodów, dla których warto spróbować swoich sił w tej trudnej dyscyplinie

[su_label type=”info”]Artykuł Sponsorowany[/su_label]

Historia triathlonu

Pierwsze zawody łączące pływanie, jazdę na rowerze i bieg odbyły się we Francji w latach 20. XX wieku. Nie cieszyły się jednak dużą popularnością i na początku lat 30. przestano je organizować. Odrodzenie nastąpiło w roku 1974 za oceanem, a dokładniej w San Diego, gdzie zwykły trening pływaka, biegacza i rowerzysty przerodził się w nieformalną rywalizację. Pierwsze oficjalne zawody pod nazwą Mission Bay Triathlon zgromadziły na starcie 46 zawodników, a ich organizatorem był Jack Jonstone.

Triathlon na Igrzyskach

W 2000 roku triathlon zadebiutował na Igrzyskach Olimpijskich w Sydney, a dystans jaki mieli do pokonania zawodnicy wynosił 1,5km pływania, 40km na rowerze i 10km biegu. Złoty medal wywalczyła wśród kobiet Brigitte McMahon ze Szwajcarii, a najlepszym mężczyzną został Simon Whitfield z Kanady.

10 powodów, dla których warto uprawiać triathlon:

  1. Różnorodność w triathlonie

Połączenie trzech dyscyplin sprawia, że ciężko o nudę i monotonię. Treningi można łatwiej dopasować do codziennych obowiązków i warunków atmosferycznych. Gdy pogoda nie zachęca do wyjścia na rower można pójść na basen lub pobiegać.

  1. Triathlon, a wszechstronny rozwój

Mimo, że w triathlonie wiodącym stylem jest kraul, na basenie powinno się trenować wszystkimi stylami. Doskonale rozwija to układ krążenia i oddechowy, a także wzmacnia górną część ciała. Szczególnie obręcz barkową, triceps, plecy oraz mięśnie brzucha. Z kolei rower i bieganie angażują głównie mięśnie nóg doskonale się uzupełniając. Triathlon w połączeniu z ćwiczeniami wzmacniającymi i rozciąganiem zapewnia równomierny i kompleksowy rozwój całego ciała.

  1. Rozwój psychiczny

Badania przeprowadzone na kadrze menadżerskiej pokazały, że osoby uprawiające triathlon dużo lepiej radzą sobie na tego typu stanowiskach. Wiąże się to z większą odpornością na stres i umiejętnością długofalowego planowania, które jest często niezbędne w pracy. Sportowcy uwielbiają rywalizację i są dużo bardziej zorientowani na wynik. Warto też zwrócić uwagę na fakt, że uprawianie aż trzech dyscyplin wymaga świetnej organizacji czasu i pogodzenia życia prywatnego z treningami, co można bardzo łatwo przełożyć na organizację pracy.

  1. Znajomości

Triathlon łączy ludzi z różnych środowisk i sprawia, że mają oni wspólny temat do rozmów. Temat, o którym mogą rozmawiać w nieskończoność. Wspólne treningi, wyjazdy na zawody oraz obozy sportowe sprawiają, że tworzą się znajomości i przyjaźnie na lata.

  1. Walka z własnymi ograniczeniami

Treningi oraz zawody sportowe wymagają często wyjścia ze strefy komfortu i zmuszenia się do przekraczania własnych słabości. Umiejętność zmierzenia się ze swoimi ograniczeniami w sporcie przekłada się często także na życie prywatne. Nagle okazuje się, że jesteśmy w stanie podejmować decyzje, których normalnie balibyśmy się podjąć, a codzienne problemy stają się dużo mniej poważne i przerażające.

  1. Bardziej atrakcyjny wygląd

Kto z nas nie chce wyglądać szczuplej, zdrowiej i mieć więcej sił witalnych? Dzięki różnorodności, jaką niesie ze sobą triathlon, możemy spalić dużo więcej kalorii w ciągu tygodnia, niż gdybyśmy tylko biegali, ponieważ ciężko jest komuś kto dopiero zaczyna swoją przygodę ze sportem biegać 6 czy 7 razy w tygodniu. Przy trzech dyscyplinach wykonanie takiej ilości treningów nie jest problemem.

  1. Satysfakcja z osiągniętego wyniku

Prędzej czy później dochodzi do sytuacji, że stawiamy przed sobą jakiś cel. Może to być zarówno zwycięstwo w zawodach, znalezienie się na podium w swojej grupie wiekowej, ukończenie zawodów na dystansie IRONMAN lub zrzucenie zbędnych kilogramów. Przy odpowiednim treningu i zaangażowaniu każdy realnie postawiony sobie cel jest możliwy do zrealizowania, a jego osiągnięcie sprawia satysfakcję, którą ciężko z czymkolwiek porównać.

  1. Możliwość startu w barwach narodowych na najwyższej rangi imprezach.

Triathlon jest jedną z nielicznych dyscyplin, w których zawody komercyjne są bardziej cenione niż rywalizacja w sporcie kwalifikowanym. Gwiazdy biorące udział w zawodach z cyklu IRONMAN cieszą się ogromną popularnością, a Mistrzostwa Świata na Hawajach przyciągają przed ekrany telewizorów miliony widzów z całego świata.

W tym roku Polski Związek Triathlonu uruchomił projekt „Team Poland”, który umożliwia zawodnikom-amatorom udział w zawodach takich jak Mistrzostwa Świata czy Europy. Dla wielu osób jest to niepowtarzalna szansa, aby niezależnie od wieku móc wystartować z orzełkiem na piersi i sprawdzić się w rywalizacji na światowym poziomie.

  1. Zwiedzanie przez sport

Udział w zawodach międzynarodowych oraz wyjazdy na obozy sportowe umożliwiają połączenie triathlonu z pasją podróżowania oraz odkrywania nowych miejsc. Takim miejscem, które niemal każdy triathlonista chciałby odwiedzić jest Big Island – wyspa w archipelagu Hawajów, na której rokrocznie odbywają się Mistrzostwa Świata IRONMAN.

  1. Możliwość trenowania mimo kontuzji

Kontuzje są niemal nieodzowną częścią każdej dyscypliny sportowej. Mogą wynikać z różnych przyczyn: od wypadku na rowerze, przez złą technikę wykonywania ćwiczeń, aż po różnego rodzaju urazy przeciążeniowe. Najczęściej kontuzja wyłącza nas zupełnie z możliwości trenowania swojej dyscypliny. W triathlonie jest nieco inaczej. Często nawet groźny uraz nogi nie wyklucza zawodnika z możliwości pływania, chociażby na samych rękach.

Podsumowanie

Oczywiście powodów dla których warto zainteresować się triathlonem jest znacznie więcej. Najważniejsze jest, aby znaleźć te, które nas zmotywują do codziennych treningów.

Dodaj komentarz