Ranking Systemów Rowerów Miejskich 2019 – Warszawa najlepsza!

Dadelo.pl przygotowało Ranking Systemów Rowerów Miejskich 2019. Bo raz drugi wygrało warszawskie Veturilo. Co ciekawe, na drugim miejscu uplasował się niewielki Kołobrzeg, a na trzecim – Łódź.

Dadelo oceniało systemy miejskie w dziewięciu kategoriach. W tegorocznym zestawieniu autorzy wzięli pod uwagę dane za 2018 roku. Na ich podstawie sklasyfikowano 39 systemów z 38 miast.

W kategorii liczby mieszkańców, przypadających na jeden rower, najlepsze okazało się Tychowo. Nie było to specjalnie trudne – miasto ma niespełna 2500 mieszkańców. W liczbach bezwzględnych bezkonkurencyjna okazała się Warszawa. Veturilo dysponuje 5337 rowerami, co jest imponującym wynikiem.

„Zagęszczenie stacji rowerowych” – tutaj sześć systemów musiało się podzielić pierwszym miejscem. Oferują one rowery bezstacyjne 4. generacji, co oznacza, że osoba zapisana w systemie bierze rower „z ulicy” i tam też go zostawia. To najlepsze rozwiązanie, choć stosunkowo drogie.

Widać to w zestawieniu cen za wypożyczenie. Najlepszym miastem okazał się Ostrów Wielkopolski, w którym użytkownicy roweru nie płacą ani za pierwszych 20 minut, ani za pierwszą godzinę.

Ale i tak największy odsetek mieszkańców zapisanych do sytemu jest w Warszawie. Niemal połowa osób, mieszkających w stolicy, należy do Veturilo. W liczbach bezwzględnych daje to 785 000 rowerzystów!

Najwięcej wypożyczeń, przypadających na mieszkańca, odnotowano w Krakowie i Łodzi (14). Najmniej – jedynie 2 – w Giżycku, Opolu, Tychowie, Tarnowie, Rzeszowie i Wrocławiu.

Dwa systemy w Polsce – warszawski Acrobike i krakowskie Wavelo – działają nieprzerwanie przez cały rok. Znaczna większość funkcjonuje od wiosny do jesieni. W kategorii „Dodatkowe udogodnienia” bezkonkurencyjny okazał się Wrocław. Oferuje on wszelkie możliwe rowery i dodatkowo honoruje kartę Multisport.

W ilości ścieżek rowerowych nr 1 w Polsce to Kołobrzeg. Stosunek tras rowerowych do dróg publicznych wynosi aż 48 procent. Warto dodać, że w znacznie większej Warszawie ten odsetek wynosi 46 procent. Niewielkie miejscowości – Pruszków i Piaseczno – wygrały w kategorii „Na ile kilometrów kwadratowych przypada jedna stacja”. W obu miastach jedna stacja przypada na 4 kilometry kwadratowe. Należy znów jednak wyróżnić stolicę. Z wynikiem 6 zajęła ona 3. miejsce.

Jak wypadły inne miasta? Na którym miejscu w rankingu jest system, z którego korzystasz? Wejdź i się przekonaj! https://www.dadelo.pl/blog/systemy-rowerow-miejskich/

Dodaj komentarz