Przewożenie roweru pociągiem

Polskie Koleje Państwowe wyciągają rękę do rowerzystów i umożliwiają przewóz rowerów w pociągu, gwarantując bezpieczeństwo i niskie ceny biletów. Tak jest w teorii. A jak w praktyce?

Wyjazd na rowerowy urlop czy kilkudniową wycieczkę pociągiem nie powinien dostarczać nam problemów. PKP stara się dbać o rowerzystów, udostępniając w pociągach wagony bagażowo-rowerowe, które są specjalnie przystosowane do bezpiecznego przewożenia rowerów. Dodatkowo w okresie wakacyjnym często obniża ceny biletów na przewóz rowerów. Z własnego doświadczenia jednak wiem, że podróż pociągiem w Polsce nie zawsze wygląda tak kolorowo.

Przewozy Regionalne (REGIO)

W pociągach REGIO podróżny może zabrać ze sobą do pociągu jeden rower niezapakowany. Bilet na przewóz roweru kosztuje 7 zł bez określenia relacji. Tak więc obojętnie jaka trasa – cena biletu na przewóz roweru zawsze pozostaje taka sama. Natomiast rower złożony i zapakowany można przewozić nieodpłatnie w ramach bagażu ręcznego.

Rower należy przewozić w miejscu przystosowanym do przewozu rowerów, które jest specjalnie oznaczone. Jeżeli takiego miejsca nie ma w pociągu, rower należy przewozić w pierwszym przedsionku pierwszego wagonu lub ostatnim przedsionku ostatniego wagonu w składzie pociągu.

Podróżni, którzy codziennie lub prawie codzienne przewożą rower mogą skorzystać z biletu sieciowego miesięcznego na przewóz roweru, który kosztuje 60 zł. Bilet uprawnia do wielokrotnego przewozu roweru pociągami REGIO, interREGIO i REGIOEkspres przez okres jednego miesiąca, np. od 10 czerwca do 9 lipca.

W interREGIO Busach i autobusowej komunikacji zastępczej nie ma możliwości przewozu rowerów.

Dużo pociągów wyposażonych jest w wagony, które umożliwiają przewóz rowerów.
Dużo pociągów wyposażonych jest w wagony, które umożliwiają przewóz rowerów.

PKP INTERCITY

Zasady przewozu rowerów przez PKP INTERCITY podobne są do zasad REGIO. Od zeszłego roku pociągi TLK objęte są obowiązkową rezerwacją biletów. Każde miejsce w pociągu jest ponumerowane, również miejsca dla rowerów. Rower może być przewożony w wagonie do tego przystosowanym. Opłata jest również zryczałtowana i wynosi 9,10 zł, niezależnie od długości trasy. Pamiętajcie, że kara za brak biletu wynosi 52 zł.

W pociągach TLK rowery można przewozić jedynie w miejscach takich, które są do tego przystosowane. Znajdą się jeszcze takie pociągi, które nie mają odpowiednich wagonów przystosowanych pod rowerzystów. Wtedy więc zgodnie z regulaminem nie możemy zabrać ze sobą roweru. Warto więc przed każdą podróżą dowiedzieć się, czy w danym pociągu można przewozić rower.

Bezpieczeństwo przewozu rowerów

Nowe pociągi z wagonami przystosowanymi do przewozu rowerów są o wiele bardziej bezpieczniejsze i wygodniejsze od tych starych. Stojaki są stabilne, a rowery mocuje się do góry przednim kołem. Ważną rzeczą jest odpowiednie zabezpieczenie przewożonego roweru, zarówno pod kątem umocowania go jak i kradzieżą. Każdy przecież dobrze wie, że w pociągach również ginie bardzo dużo rzeczy.

Od jakiegoś czasu, mogę stwierdzić, że PKP troszkę usprawniło przewóz rowerów w swoich pociągach. Jednak do ideału to jeszcze bardzo dużo brakuje. Wielokrotnie słyszałem, że pomimo zapewnień kasjerki, że przyjedzie pociąg przystosowany do przewozu rowerów, okazywało się, że nie było takiego wagonu. Wiele kłótni i rozmów nie pomagało. W okresie wakacyjnym pociągi są zatłoczone i nikt nie pomyśli, że lepiej byłoby dostawić kilka wagonów i polepszyć komfort jazdy.

Jazda pociągiem jest bardzo przyjemna i wygodna, lecz wiedzcie, że nie zawsze weźmiemy ze sobą rower.

[su_note]

[poll id=”5″]

[/su_note]

Dodaj komentarz