PRF: Poranny rozruch fizyczny!

Kluczem do utrzymania zdrowia są poranne ćwiczenia! Od samego rana dbasz o dobre samopoczucie ciała i umysłu! Wiele argumentów przemawia, że poranne ćwiczenia są lepsze od tych o innej porze. Ranki bywają trudne, szczególnie zimą, gdy za oknem jest ciemno i zimno. Najlepszy sposób na pobudzenie się na cały dzień? Poranny rozruch!

Co daje PRF? (poranny rozruch fizyczny)

  • Przyspiesza metabolizm: organizm spala szybciej tłuszcz, intensywnie korzysta z zapasów zmagazynowanej energii (glikogen) i tkanki tłuszczowej
  • Pobudza krążenie krwi – wzrasta poziom energii na cały dzień, pozbywasz się ospałości (Organizm niczym piec – w dobrze rozgrzanym opał spala się szybciej i dużym płomieniem)
  • Rośnie wydzielanie hormonu kreatywności (adrenokortykotropiny) – dotleniony mózg pracuje efektywniej w ciągu dnia, ma lepszą koncentrację i nastrój
  • Regulacja cyklu dnia i nocy – Poranny rozruch korzystnie wpływa na rytm dobowy organizmu, pomaga regulować rytm snu. Regularne wstawanie pozwoli przyzwyczaić organizm do stałego cyklu dnia i nocy, dzięki czemu z czasem wstawanie stanie się coraz łatwiejsze.

Wiadomo, początki bywają trudne, jednak wytrwałość i samozaparcie da wspaniałe rezultaty!

Wylegiwanie się w łóżku jest bardzo kuszące, ale pomyśl, ile zyskasz wstając chociażby 15 min wcześniej niż zwykle. Ustaw budzik z dala od łóżka – zmobilizuje cię to do wstania w celu wyłączenia go. Nie myśl wtedy o powrocie do łoża, głęboko odetchnij i przeciągnij się!
Niektórzy mogą mieć problem z uczuciem głodu, ale pomyśl, że chwila ćwiczeń przed jedzeniem doda ci tyle korzyści, a zjedzenie śniadania 15min później będzie przyjemniejsze i co najważniejsze, składniki odżywcze w nim zawarte zostaną lepiej przyswojone! Ssanie w żołądku może „zgasić” szklanka wody z sokiem ze świeżo wyciśniętej cytryny <dla przypomnienia, o zaletach soku z cytryny>
Staraj się wstawać o w miarę regularnych porach – organizm przyzwyczai się i wstawanie będzie przychodziło ci coraz łatwiej.

Jak się rozruszać?

Możesz zastosować praktycznie każdą formę aktywności, w zależności od upodobań i od czasu, którym dysponujesz. Jeżeli nie spieszysz się, możesz wybrać się na siłownię, basen, poranną przejażdżkę rowerową. Gdy masz mniej czasu, wybierz krótki, energiczny marsz, jogging lub gimnastykę.

Wystarczy chociażby poranny energiczny spacer. Gdy jedne grupy mięśni się napinają, inne ulegają rozciągnięciu. Chód angażuje duże grupy mięśniowe, pobudza układ krążenia, wspomaga odporność organizmu (wzrost produkcji limfocytów i przeciwciał). Samemu brak ci motywacji? Weź psa! Wystarczy już 10 min marszu.

Energiczny chód to nie dla Ciebie? Wybierz jogę! Delikatne ruchy pomogą pozbyć się napięć wywoływanych przez stres, a odpowiednie pozycje przygotują mięśnie na dalszą część dnia. Wprowadzisz organizm w stan gotowości, rozbudzisz i przygotujesz do działania. Odczuwalny jest wzrost tonusu mięśniowego. Lekkie rozciąganie (5-6 ćwiczeń rozciągających na różne grupy mięśniowe), trucht w wolnym tempie i ćwiczenia dynamiczne (krążenia, podskoki).

Podsumowując, warto by poranny rozruch fizyczny na stałe zagościł w naszym życiu! Niesie ze sobą tyle korzyści, że warto poświęcić się i wstać 15min wcześniej. Nasz organizm wkrótce nam to wynagrodzi i w końcu przyzwyczai się, a poranne wstawanie nie będzie już dla nas problemem!

Zacznij już od jutra!

Autor: Milena Faryn

Dodaj komentarz