Niezbędne wymiary do trafnego zakupu roweru

Rower jest sprzętem, który kupujemy bardzo rzadko, zostaje z nami na długie lata. Z tego względu, że jest to dość poważna inwestycja, to dobrze jest poświęcić czas na przeanalizowanie swoich potrzeb, oczekiwań i marzeń. Warto jest zastanowić się, czy chcemy używać rower do rekreacyjnych wycieczek, przejażdżek, czy sportowych treningów. Jak określimy cel przeznaczenia roweru i wybierzemy typ roweru, który odpowiada naszym preferencjom, to wtedy możemy skupić się na dobraniu właściwego rozmiaru.

Rozmiary

Wydaje się, że przy zakupie jednośladu najczęściej zwracamy uwagę na rozmiar kół. Okazuje się, że rozmiary kół podzielone są na typy rowerów. Zasada jest taka, że jeśli mamy dobrej jakości amortyzatory i większe koła, to nasz rower lepiej poradzi sobie w pokonywaniu przeszkód, będzie miał lepszą przyczepność, a także będzie w stanie osiągać wyższe prędkości. Choć wymiar jest ważny, to nie można zapominać również o innych elementach roweru, których wymiary warto przed zakupem poznać. Odpowiednio dobrana rama wpływa na komfort i bezpieczeństwo jazdy. Dzięki tej przemyślanej decyzji niwelujemy ryzyko upadków, urazów oraz ryzyko zagrożenia drogowego, które sami możemy stwarzać. Poza tym unikniemy zbyt szybkiego zmęczenia wywołane niewłaściwą postawą sylwetki.

Najprostszym sposobem sprawdzenia czy dana rama jest odpowiednia dla naszej sylwetki i wzrostu jest wypróbowanie roweru. Coraz częściej jednak decydujemy się na internetowe zakupy, co uniemożliwia fizyczne sprawdzenie czy dana rama jest odpowiednich dla nas wymiarów. Podobnie ma się rzecz, gdy chcemy kupić komuś rower na prezent. Trzeba skorzystać wtedy z dostępnych na stronie sklepu albo ogólnie w internecie metod, które pozwalają dobrać właściwy rozmiar ramy.

Rozmiar ramy roweru

Każdy typ roweru ma różne rozmiary ram rowerowych. Na przykład w rowerach szosowych rozmiary podawane są w centymetrach. Z kolei w rowerach górskich MTB, miejskich lub trekkingowych podawane są w calach. W każdym rodzaju rowerów ramy są różnych wielkości. Dla większości z nas pojęcie rozmiar ramy jest pojęciem nieznanym, a chodzi o nic innego jak o wymiar od miejsca mocowania korby do miejsca zaciskania siodełka. Otrzymany wymiar, podany w milimetrach dzielimy przez 25,4 i w ten sposób otrzymujemy ilość cali.

Kolejnym istotnym wymiarem jest długość ramy. Najczęściej bywa tak, że długość ramy jest tym większa, im większy jest rozmiar ramy. Rowery damskie mają dość dużą tolerancję jeśli chodzi o rozmiary ram, skorygować do odpowiedniego wymiaru można również za pomocą podniesienia wyżej siodełka. Najlepszym sposobem byłoby więc po prostu przymierzenie roweru do naszej sylwetki. Jednoślady różnią się kształtem ram, na przykład inne są odpowiednie dla rowerów górskich, a inne dla rowerów szosowych. Jednymi z bardziej popularnych rowerów to rowery miejskie, crossowe lub trekkingowe.

Rower crossowy

Do jazdy rekreacyjnej najlepszym rozwiązaniem może się okazać rower crossowy. Idealnie nadaje się on do czerpania przyjemności z przejażdżek po ścieżkach rowerowych, polnych drogach i leśnych ścieżkach. Są to rowery lekkie i dobrze wyposażone. Ramę mają często obniżoną, co jest atutem dla osób, które maja problemy z wchodzeniem i schodzeniem z roweru. Siedzi się na nim w pozycji prawie wyprostowanej. Rama tego modelu często produkowana jest w 3-4 wielkościach, podana w rozmiarze S, M, L lub XL.

Rower szosowy

Decydując się na taki rower, trzeba wziąć pod uwagę wymiar rury głównej. Jeśli odpowiada nam pozycja pochylona, to możemy wybrać krótszą rurę górną i dłuższy mostek. Rower szosowy pod względem geometrycznym powinien być perfekcyjnie dopasowany do pozycji i sylwetki kolarza. Tylko wtedy będzie można osiągać duże prędkości i satysfakcję z szybkiej jazdy.

Każdy znajdzie rower dla siebie

Podobnie jak w przypadku roweru szosowego, rozmiar ramy w jednośladzie MTB ma wpływ na osiąganie wysokiej prędkości. Jeśli będziemy mieć odpowiedni kąt rury podsiodłowej, to ułatwimy sobie podjazdy na górzystych i leśnych terenach. Wiele osób decyduje się na rower miejski, np. typu Cruiser – zobacz stronę Royalbi.pl. To najbardziej popularny typ roweru. Idealnie nadaje się do codziennego użytku, jego konstrukcja zapewnia wygodną, nieobciążającą kręgosłup jazdę. Najczęściej nie posiada on górnej rury ramy, dzięki czemu łatwo wybrać odpowiedni rozmiar. Z kolei rower trekkingowy to rower, który wyróżnia się niską wagą. Pozwala zachować wyprostowana sylwetkę podczas jazdy,co znacząco wpływa na jej komfort. Rozmiary ram dopasowane są do wzrostu każdego człowieka i oznaczone są za pomocą określonego przez producentów przedziału wzrostu kolarza dla danego wariantu. Często spotyka się numerację od S do XL.

 

Rower miejski typu Cruiser.

Zanim więc zdecydujemy się wydać pieniądze na nasz wymarzony jednoślad, to trzeba przeanalizować wiele czynników. Przede wszystkim do jakich celów kupujemy rower, czy tylko na sporadyczne wycieczki, czy do codziennej jazdy, a może na wyczynowe wycieczki. Jeśli nie jesteśmy pewni, czy dany wymiar roweru będzie dla nas odpowiedni, to być może warto skontaktować się ze sprzedawcą. Udzieli nam instrukcji co należy dokładnie wymierzyć, żeby kupić wygodny jednoślad, który posłuży nam na lata.