Aktywny weekend z dzieckiem zimą – wybierz odpowiedni strój i obuwie

Zima to czas przeróżnych aktywności na świeżym powietrzu. Chłodniejsza pogoda wcale nie zwalnia nas z obowiązku dotleniania organizmu, a podczas tej pory roku możemy odkryć jej uroki. Codzienne spacery z dzieckiem w zimie są tak samo ważne i zalecane, jak podczas każdej innej pory roku. Można by powiedzieć, że są nawet ważniejsze, ponieważ ze względu na ogrzewanie powietrze w mieszkaniu jest suche, co sprzyja infekcjom, więc regularne wyjścia z domu działają bardzo korzystnie na układ odpornościowy dziecka.

Przeznacz weekend na sporą dawkę aktywności

Kiedy to w tygodniu dzień kręci się według powtarzanych schematów (praca i przedszkole czy szkoła), podczas weekendu możemy się zrelaksować i odpocząć. Warto ten wolny czas poświęcić na odpoczynek w aktywnej formie. Wskazane jest nawet, aby wolnego czasu nie spędzać w pełni na kanapie przed telewizorem, a wybrać jakąś formę ruchu, która pomoże nam odzyskać siły witalne. Dzieci bardzo lubią przeróżne zabawy i aktywności na dworze. Dzięki nim dotleniają cały organizm, rozładowują energię i redukują stres. W weekend możemy wybrać się do pobliskiego parku, do lasu, albo zorganizować większy wyjazd na przykład w góry. W każdym z takich miejsc zarówno dziecko, jak i dorosły mogą odpocząć od zgiełku miasta i cieszyć się świeżym powietrzem i spokojnym czasem spędzonym wspólnie.

Odpowiednia odzież i obuwie dopasowane do pogody

Latem ten problem praktycznie nie istnieje – na spontaniczne wyjście z domu niewiele trzeba, aby czuć się komfortowo. Zimą niestety, takie wyjście z domu czy wyjazd wymaga skompletowania odpowiedniej odzieży, aby zapewnić sobie i dziecku komfort termiczny. Pierwszy krok to określenie, jakie warunki panują w miejscu, gdzie się wybieramy. Kiedy pasuje śnieżna pogodna, na drogach są zaspy i srogi mróz, musimy ubrać cieplejsze i wyższe obuwie, ocieplaną kurtkę, spodnie śniegowe, szalik, czapkę i rękawiczki. Są to warunki idealne na lepienie bałwana, jazdę na sankach, bitwę na śnieżki, czy budowanie prowizorycznego igloo. Jeżeli jednak pogoda trochę bardziej nam sprzyja i pomimo zimowej pory roku nie ma śniegu, a mróz jest niewielki bądź wcale go nie ma, możemy ubrać nieco lżejsze ubranie. W takim wypadku sprawdzą się buty sportowe dziecięce, które mają dodatkowe ocieplenie i są wodoszczelne. Na wierzch przyda się kurtka, czapka, szalik i ocieplane spodnie. Musimy pamiętać o doborze odzieży do aktualnej pogody, więc jeżeli pada, ale nie jest to ulewa, to warto ubrać dziecku kaptur i wziąć parasol. Przelotne deszcze nie przeszkadzają w weekendowych zabawach pod warunkiem, że dziecko jest zdrowe. Jedynie ulewne deszcze i 15-stopniowy mróz pozwalają pozostać w domu.

Podsumowując, aby móc w pełni cieszyć się wolnym czasem na świeżym powietrzu wraz ze swoim dzieckiem, musimy prawidłowo je ubrać i również siebie. Dzięki temu zapewnimy prawidłowy komfort termiczny i wygodę. Aktywny weekend pomoże nam rozładować stres dni powszednich i pozytywnie naładować się optymizmem na kolejny nadciągający tydzień pełen obowiązków.