Wrocławski Rower Miejski bez przerwy przez cały rok

Weekend we Wrocławiu przyniósł nam wiele słońca, dlatego też na lokalnych trasach rowerowych można było zobaczyć wielu sympatyków dwóch kółek. Operator w ostatnich dniach dokładał wszelkich starań, aby przyspieszyć prace i oddać w ręce wrocławian rower miejski. Udało się! Od północy z piątku na sobotę Wrocławski Rower Miejski powraca w nowej odsłonie. Będzie można skorzystać z 1000 rowerów IV generacji i 65 rowerów niestandardowych. Rowery IV generacji można wypożyczać na 100 położonych w całym mieście stacjach. Nowością jest możliwość zwracania rowerów poza wyznaczonymi stacjami. Ta opcja jest dodatkowo płatna, by promować pozostawianie rowerów na stacjach, co ułatwi wypożyczenie kolejnym użytkownikom.

„Ci, którzy przyzwyczaili się do dotychczasowej formuły funkcjonowania Wrocławskiego Roweru Miejskiego będą zaskoczeni. I będzie to miłe zaskoczenie. Od tego roku udostępniamy rowery czwartej generacji. Na razie 1000, a wkrótce kolejny 1000. Dodatkowo będzie można skorzystać z 65 rowerów niestandardowych” – zapowiadaRobert Lech, prezes Nextbike Polska.

To niejedyne nowości w funkcjonowaniu Wrocławskiego Roweru Miejskiego. Tegoroczny sezon się… nie skończy. Rowery będą dostępne przez cały rok. W miesiącach zimowych zostanie jedynie zmniejszona liczba rowerów IV generacji do 600 sztuk.

Operator przygotował dla użytkowników specjalne udogodnienia. Przez pierwszy tydzień funkcjonowania systemu pierwsze 60 minut każdego wypożyczenia będzie bezpłatne. Dodatkowo wszystkie rowery zostały wyposażone w 7-biegową przerzutkę. Ponadto już na pierwszym etapie nie 20, jak wcześniej planowano, ale aż 40 stacji będzie wyposażonych w terminal umożliwiający rejestrację w systemie i wypożyczenie roweru.

Podstawowy cennik Wrocławskiego Roweru Miejskiego w tym sezonie nie zmieni się. Po zakończeniu okresu promocyjnego bezpłatne będzie pierwsze 20 minut każdego wypożyczenia. Za nieprzekraczającą godziny przejażdżkę zapłacimy 2 zł, a za każdą kolejną rozpoczętą godzinę po 4 zł. Za pozostawienie roweru poza stacją pobierana będzie dodatkowa opłata w wysokości 3 złotych. W ten sposób operator chce umożliwić rowerzystom korzystanie z użyteczności, jaką daje IV generacja roweru, a jednocześnie promować zwracanie rowerów w obrębie stacji wypożyczeń. Dodatkowo użytkownik, który wypożyczy rower poza stacją a odda go w jej obrębie, otrzyma bonus w wysokości 2 zł.

Podczas miesiąca funkcjonowania tej usługi, kiedy nie ma jeszcze szczytu sezonu WRM, Miasto będzie monitorować zachowania użytkowników, a także operatora. Jeżeli nowa funkcjonalność będzie wpływała niekorzystanie na przestrzeń publiczną, regulamin zostanie zmieniony poprzez wycofanie możliwości pozostawiania rowerów poza stacją.

„Wdrażamy system oparty na stacjach. To jest podstawowa funkcjonalność, której wymagamy w ramach umowy. Technologia cały czas rozwija się, dlatego też przyglądamy się światowym trendom. W Łódzkiem czy też Krakowie użytkownicy mogą pozostawić rower poza stacjami i nie rodzi to negatywnych konsekwencji. Dodatkowa opłata za pozostawienie roweru poza stacją również i u nas powinna przynieść pozytywne rezultaty” – powiedział Daniel Chojnacki, oficer rowerowy we Wrocławiu.

Założone w poprzednich latach konta w systemie Wrocławskiego Roweru Miejskiego pozostają ważne. Jest ich niemal 200 tysięcy. Przed wypożyczeniem warto się jednak upewnić, czy konto jest aktywne, czy jest na nim co najmniej 10 złotych, które umożliwia wypożyczenie i czy zaakceptowany został zmieniony Regulamin. Nowi użytkownicy mogą zarejestrować się na stronie WroclawskiRower.pl, poprzez aplikację mobilną WRM lub jeden z 40 terminali.

Rowery można wypożyczyć korzystając z aplikacji, terminala lub sparowanej z kontem karty zbliżeniowej (RFID). Instrukcje można znaleźć na stacji i na każdym rowerze oraz na stronie internetowej. Po dokonaniu wypożyczenia system otwiera zamek typu O-Lock blokujący tylne koło roweru i można rozpocząć przejażdżkę. Po jej zakończeniu wystarczy ręcznie, za pomocą dźwigni, zablokować zamek O-Lock. Rower jest wtedy zwrócony.

Poza rowerami IV generacji mieszkańcy Wrocławia będą mogli skorzystać z 65 rowerów niestandardowych, w tym 35 rowerów dziecięcych. Po wcześniejszej rezerwacji dostępne też będą rowery familijne typu cargo, tandemy, rowery elektryczne, rowery typu składak i typu handbike. Zarezerwować je można np. dzwoniąc pod numer 717381111. Po zarezerwowaniu operator dostarczy rower na wybraną, jedną z pięciu określonych w regulaminie stacji. Rowery niestandardowe obowiązuje specjalny cennik.

Dodaj komentarz