MEVO – rowery elektryczne na pomorzu już dostępne

Największy w Europie system rowerowy w całości składający się z rowerów elektrycznych wystartował właśnie na Pomorzu. W 14 miastach dostępne są 1224 rowery. Ale to dopiero początek – wkrótce ich liczba wzrośnie do 4080.

Z MEVO mogą korzystać mieszkańcy i turyści odwiedzający Gdańsk, Gdynię, Sopot, Tczew, Puck, Redę, Kartuzy, Sierakowice, Somonino, Stężycę, Władysławowo, Żukowo, Pruszcz Gdański i Rumię. Napęd wszystkich rowerów systemu MEVO jest wspomagany elektrycznie – oznacza to, że silnik bierze na siebie tyle wysiłku, ile wkłada rowerzysta. To szczególnie wygodne przy ruszaniu i podjazdach pod górę.

„Roweru elektrycznego nie należy mylić ze skuterem. Tu wciąż aktywny udział rowerzysty jest niezbędny. Dzięki silnikowi elektrycznemu zwiększa się jednak zasięg jednośladu. Ci, którzy bez wysiłku na zwykłym rowerze pokonywali kilka kilometrów, teraz bez obaw mogą się wybrać na kilkunastokilometrową przejażdżkę. To znacznie wygodniejsze przy codziennych przejazdach” – mówi Robert Lech, prezes Nextbike Polska, operatora systemu MEVO.

Na początek do dyspozycji mieszkańców i turystów są 1224 rowery. Wkrótce ich liczba wzrośnie do ponad 4 tysięcy.

„4080 rowerów ze wspomaganiem elektrycznym to sukces współpracy metropolitalnej na skalę europejską. Do tej pory to Madryt mógł się cieszyć największym systemem z rowerami elektrycznymi, mając ich nieco ponad 2000. W Barcelonie w tym roku cieszą się z rozbudowania systemu do 1000 rowerów elektrycznych. Jesteśmy dumni, że czwarta największa metropolia w Polsce będzie miała największy system rowerów ze wspomaganiem elektrycznym w całej Europie” – mówi Aleksandra Dulkiewicz, Prezydent Gdańska i Prezes Obszaru Metropolitalnego Gdańsk – Gdynia – Sopot.

Aby wypożyczyć rower, wystarczy się zarejestrować na stronie RowerMevo.pl, poprzez aplikację mobilną MEVO lub dzwoniąc pod numer 58 350 20 20 i wpłacić 10 złotych opłaty inicjalnej. Należy też wybrać jeden z planów taryfowych. Najbardziej opłacalna jest taryfa ROCZNA PLUS, w której za 150 złotych użytkownik może korzystać nawet z 2 rowerów przez dwie godziny dziennie bez dodatkowych opłat. Za 100 złotych można skorzystać z taryfy ROCZNEJ, która umożliwia wypożyczenie 1 roweru przez 90 minut dziennie bez dodatkowych opłat. Można również wybrać taryfę MIESIĘCZNĄ w cenie 10 złotych, która umożliwia korzystanie z roweru 30 dni przez 90 minut dziennie. Z myślą o turystach przygotowano również taryfy kilkudniowe i możliwość wypożyczenia roweru bez abonamentu:

TARYFA KOSZT CZAS TARYFY W ABONAMENCIE L.ROWERÓW DEPOZYT
MIESIĘCZNA 10 zł 30 dni 90 min. dziennie 1 brak
ROCZNA 100 zł 365 dni 90 min. dziennie 1 brak
ROCZNA PLUS 150 zł 365 dni 120 min. dziennie 2 brak
2-DNIOWA 20 zł 2 dni 300 min. dziennie 2 600 zł
2-DNIOWA PLUS 40 zł 2 dni 700 min. dziennie 5 800 zł
5-DNIOWA 40 zł 5 dni 300 min. dziennie 2 600 zł
5-DNIOWA PLUS 80 zł 5 dni 700 min. dziennie 5 800 zł
OPŁATA MINUTOWA 0,10 zł/1min. nieograniczony brak 1 500 zł

Po przekroczeniu dziennego czasu wypożyczenia w poszczególnych taryfach pobierana jest opłata w wysokości 5 gr za każdą dodatkową minutę. Szczegółowy cennik można znaleźć m.in. na stronie RowerMevo.pl. Aby wypożyczyć rower, na koncie użytkownika w systemie musi być co najmniej 1 zł.

Rower wypożyczamy poprzez aplikację mobilną, sparowaną z kontem kartę RFID lub dzwoniąc pod numer 58 320 20 20. Po pobraniu aplikacji MEVO wystarczy zalogować się, po czym zeskanować kod QR widniejący na rowerze lub wpisać jego numer na klawiaturze. Trwa to zaledwie kilka sekund. Rower oddajemy zamykając zamek O-Lock i tym samym blokując tylne koło roweru.

W 14 miastach regionu rozmieszczono 660 stacji rowerowych. Można na nich wypożyczyć i zwrócić rower bez dodatkowych opłat. Dzięki zastosowaniu systemu IV generacji istnieje też możliwość zwrotu roweru również poza punktami postoju. Naliczana jest wtedy dodatkowa opłata w wysokości 3 zł. Ważne, by zrobić to w obrębie strefy użytkowania (granice poszczególnych miast), by było to miejsce ogólnodostępne i by zwrócony rower nie zagrażał innym użytkownikom drogi, nie blokował przejścia ani przejazdu. Tak zwrócony rower może wypożyczyć inny użytkownik. Jeśli odprowadzi go na stację, otrzyma bonus – 2 złote doładowania konta.

MEVO to jeden z pierwszych w Polsce systemów rowerowych dostępnych przez cały rok. Docelowo system będzie składał się z 4080 rowerów. W okresie zimowym (grudzień-luty) liczba dostępnych rowerów będzie zmniejszona do 1224 sztuk.

Dodaj komentarz