Trenuj z głową – badania kontrolne

Kolarstwo należy do grupy sportów wytrzymałościowych. Wysiłek podczas treningów oraz zawodów  jest często długotrwały i  intensywny. W przypadku osób początkujących i powracających do sportu po długiej przerwie, zbyt duże obciążenie organizmu może okazać się tragiczne w skutkach.

W związku z tym każdy kto chciałby na poważniej podejść do tematu treningu (nie tylko kolarskiego) wpierw powinien przeprowadzić badania kontrolne, a wyniki skonsultować ze specjalistą. Kompleksowe badania pozwolą określić stan naszego zdrowia i zmniejszą ryzyko kontuzji.

Do podstawowych badań możemy zaliczyć: badanie krwi, badanie moczu, spirometrię oraz EKG (elektrokardiografia). Badania można wykonać bezpłatnie po uzyskaniu skierowania od lekarza lub odpłatnie w wybranych ośrodkach zdrowia.

blood-17305_640

Morfologia krwi – poboru krwi dokonuje się z rana, zawsze na czczo. Otrzymane wyniki przedstawiają wartości poszczególnych składników krwi wraz z przekroczeniami norm.

Do podstawowych oznaczeń należą:

-krwinki białe (WBC)- chronią nasz organizm przed wirusami i bakteriami. Ich nadmierna ilość może świadczyć o zatruciu, zakażeniu lub uszkodzeniu tkanek. Wartości poniżej normy wskazywać mogą na chorobę zakaźną.

-krwinki czerwone (RBC)- odpowiadają za przenoszenie tlenu z płuc do pozostałych tkanek znajdujących się w organizmie. Odstępstwo od norm może świadczyć, o niedoborze witaminy B12, żelaza, kwasu foliowego a także chorobach nerek.

– hematokryt (HCT)- jest to stosunek objętości elementów morfotycznych do całkowitej objętości krwi. Zbyt wysoki poziom HCT świadczy o wzroście liczby czerwonych krwinek, powodem takiej sytuacji może być przebywanie na dużych wysokościach jak również choroba krwi czy płuc. Zbyt niski poziom hematokrytu oznaczać może niedokrwistość lub przewodnienie.

-hemoglobina (HGB)- odpowiada za przenoszenie tlenu. Zbyt niski poziom hemoglobiny oznaczać może niedokrwistość, zbyt wysoki nadkrwistość. Duże odstępstwa od normy mogą świadczyć o zaburzeniach gospodarki wodno – elektrolitowej organizmu.

Badanie moczu – jest to proste badanie a jego wynik daje nam informacje o stanie układu moczowego i innych narządów. Według naukowców w wynikach nie powinno być żadnych odstępstw od normy. Badanie powinno być przeprowadzane raz do roku.

Spirometria– badanie na podstawie, którego jesteśmy w stanie określić jakość pracy naszych płuc. Polega ono na pomiarze objętości wdychanego i wydychanego przez nas powietrza. Głównym parametrem otrzymanym w badaniu jest pojemność naszych płuc. Na podstawie uzyskanych wyników lekarz jest w stanie określić sprawność wentylacyjną układu oddechowego.

heart-66892_640

EKG (elektrokardiografia) – badanie mające na celu sprawdzenie stanu naszego serca oraz wykrycie chorób serca. Badanie jest proste i szybkie, możliwe do wykonania poza szpitalem czy przychodnią. Polega ono na rejestracji impulsów elektrycznych powstających na naszym ciele. Impulsy powstają pod wpływem prądu generowanego przez serce. Otrzymany wynik przedstawiony jest na wykresie nazywanym krzywą EKG. Na jej podstawie lekarz określa czy mamy prawidłową budowę serca. Podchodząc poważniej do sportu warto pokusić się o badanie rozszerzone – EKG wysiłkowe.

Dodaj komentarz