Rowerek biegowy dla dziecka – kiedy kupić?

Rowerek biegowy to rower bez pedałów, na którym dziecko jeździ, odpychając się nogami. Dzięki takiej jeździe, nasze dziecko zostanie wprowadzone w świat jazdy na rowerze i nauczy się utrzymywać równowagę oraz kontrolować rower. Laufrady (tak nazywamy rowery biegowe) dostępne są dla dzieci już o 2 roku życia. 

Jak zbudowany jest rowerek biegowy?

Rowerki biegowe mają dwa koła i nie mają pedałów. Dziecko odpycha się nogami, więc nie musi się uczyć pedałować, które to przynosi najwięcej problemów. Dzięki temu dziecko czuje się bezpieczniej i przy okazji uczy się utrzymywać równowagę i kontrolować jednośladowiec. Brak pedałów, łańcucha i zębatki sprawia, że rower jest łatwo utrzymać w czystości, a dziecko w każdej chwili może podeprzeć się nogami i zatrzymać. Niektóre rowery wyposażone są w hamulec szczękowy, dzięki któremu dziecko nauczy się hamować używając klamki umieszczonej na kierownicy.

Kiedy kupić rowerek biegowy?

Rowerki biegowe dostępne są dla dzieci już od 18 miesiąca życia i wzroście przekraczającym 80 cm. Pamiętajmy, że każde dziecko uczy się jazdy na rowerze w swoim tempie. Innym zajmie to kilka dni, innym kilka tygodni a nawet kilka miesięcy. Rowerki biegowe są znacznie łatwiejsze w prowadzeniu od pozostałych, dziecko czuje się bezpieczniej, kiedy nogami dotyka podłoża. Dzięki temu skupia się jedynie na prowadzeniu roweru oraz utrzymaniu równowagi.

Jakie są z tego korzyści?

Dla dziecka to znakomita zabawa i forma aktywnego wypoczynku. Nie trzeba chyba nikomu udowadniać, jak zdrowa jest jazda na rowerze. Dziecko pozna smak jazdy na rowerze, zacznie uczyć się utrzymywać równowagę i kontrolować prowadzenie roweru, co w przyszłości zaowocuje w nauce jazdy na prawdziwym rowerze z pedałami. Dla dziecka to przede wszystkim radość i satysfakcja, że samo może jeździć na rowerze, kiedy to rówieśnicy będą ciągnięci przez rodziców na rowerkach z bocznymi kółeczkami.

Rowerek biegowy niesie również korzyści dla samych rodziców. Dziecko samo będzie uczyło się jazdy na rowerze, a rodzinne wycieczki rowerowe przyniosą wiele frajdy dla obu stron.

Zobacz sam jaka to frajda dla malucha!

Dlaczego nie warto kupować roweru z bocznymi kółkami?

Rowery biegowe stały się w ostatnich czasach bardzo modne i wyparły ze sprzedaży rowery z bocznymi kółkami. Fakt ten bardzo mnie cieszy, ponieważ rowery z doczepianymi kółkami bocznymi mają wiele wad. Pierwsza najważniejsza wada – nie uczą utrzymania równowagi.To przecież podstawowa rzecz w nauce jazdy na rowerze dla naszego malucha. Drugą ważną wadą jest ich waga. Rowery takie wyposażone są w napęd – zębatki, łańcuch, pedały – to wszystko zwiększa wagę roweru. Malutka dziewczynka często nie ma na tyle siły pedałować i wtedy nie obejdzie się bez pomocy rodzica, który musi napędzać młodego rowerzystę.

Dodaj komentarz