Przepisy ruchu drogowego dla rowerów i hulajnóg. O czym nie możesz zapomnieć?

Rowerzysta jest zwykłym użytkownikiem drogi i obowiązują go ściśle określone przepisy. Sprawa robi się w problematyczna w przypadku osób na hulajnogach elektrycznych oraz na rolkach. Są takie przepisy, których nie można bagatelizować!

Nie wsiadaj po alkoholu

Bez względu na to, czy jedziesz na rowerze, hulajnodze elektrycznej czy nawet rolkach, nie wolno poruszać się po wypiciu napoju wysokoprocentowego. Chociaż mandaty nie są tak duże jak w przypadku samochodu osobowego, to jednak bywają naliczane bardzo skrupulatnie.

Jak to jest z tą jezdnią?

Jeżeli jedziesz na rowerze, możesz swobodnie poruszać się na drodze, o ile wzdłuż niej nie jest poprowadzona droga dla rowerów. W tym przypadku, rowerzysta musi zjechać na specjalną wyznaczoną trasę. Hulajnogi elektryczne mogą wjechać na jezdnię, tylko na odcinkach gdzie dozwolona prędkość nie przekracza 30 km/h. I jeszcze nie ma drogi dla rowerów. Rolkarze nie mogą poruszać się po jezdni pod żadnym pozorem.

Kto może jechać po chodniku?

Rowerem tylko w przypadku, gdy na drodze dozwolona prędkość jest wyższa niż 50 km/h i szerokość chodnika wynosi co najmniej 2 metry. Warto dodać, że dziecko na rowerze do lat 10 formalnie jest uznawane jako pieszy i może jeździć po chodniku. Hulajnoga elektryczną z kolei można jeździć, jeżeli nie ma drogi dla rowerów.

Przewożenie rzeczy i osób
Gdy mamy do przewiezienia większą torbę lub też pasażera, w przypadku rowerzystów nie ma z tym najmniejszego problemu. Jednak już poruszając się hulajnogą elektryczną czy też na rolkach, możemy o tym zapomnieć.