Maja Włoszczowska i KRT podsumowują sezon!

Po kilku miesiącach wyczerpujących zmagań na zawodach w 12 krajach, zawodnicy Kross Racing Team – Maja Włoszczowska, Anna Szafraniec-Rutkiewicz, Bartłomiej Wawak i Kornel Osicki podsumowują swoje starty.

Kolarze od początku sezonu trzymali się mocno czołówki światowej. Łącznie zawodnicy Kross Racing Team stawali na podium 17 razy m.in. w Hiszpanii, Niemczech, Austrii, Czechach i oczywiście w Polsce. Pierwszy historyczny medal Igrzysk Europejskich w Baku dla Polski trafił w ręce zawodniczki KRT – Mai Włoszczowskiej.

–  2015 był bez wątpienia sezonem bardzo udanym. Moim pierwszym w barwach KROSS Racing Team i cieszę się, ponieważ od początku doskonale czuję się w drużynie. Świetnie trenowało mi się z Anią  Szafraniec-Rutkiewicz podczas wiosennych zgrupowań, dzięki czemu udało mi się utrzymać stabilną równą formę przez cały sezon. Planowałam dwa szczyty formy: pierwszy na Igrzyska Europejskie w Baku, drugi na Mistrzostwa Świata w Andorze. Ten plan udało mi się zrealizować. Z Baku wróciłam z brązowym medalem, podczas Mistrzostw Świata jechałam na medalowej pozycji, ale niestety z powodu defektu ukończyłam wyścig na 6. pozycji. Wielka szkoda, ale taki jest właśnie sport. Te wyniki pozwoliły mi uzyskać imienną kwalifikację na Igrzyska Olimpijskie w Rio de Janeiro, na których to teraz skupiam całą swoją uwagę – komentuje Maja Włoszczowska.

Maja Włoszczowska z medalem Igrzysk w Baku, materiały prasowe KROSS

Kolarska brała udział we wszystkich edycjach Pucharu Świata, który wystartował w maju w Novym Mescie w Czechach. Zawodniczka stanęła na podium w Albstadt (5.), a w kolejnych wyścigach zawsze zajmowała lokatę w pierwszej dziesiątce najlepszych. O dobre miejsca walczył również Bartłomiej Wawak w kategorii U23. W tym sezonie zajął 8. pozycję podczas zawodów Pucharu Świata w amerykańskim Windham.

Maja Włoszczowska nie dała szans rywalkom podczas Mistrzostw Polski MTB w Sławnie, gdzie zdobyła kolejny tytuł Mistrzyni Polski. W kategorii U23 triumfował Bartłomiej Wawak, który zajął także drugie miejsce w elicie mężczyzn tuż za Markiem Konwą. Multimedalistka oraz ten młody, obiecujący kolarz dołączyli do zespołu Kross Racing Team w styczniu tego roku.

Tegoroczny sezon na pewno mógłby być lepszy, analizując moje wyniki czuję pewny niedosyt.  W okresie ostatnich kilku miesięcy prześladował mnie prawdziwy pech i nie uniknąłem problemów na trasie. Liczę na to, że przyszły sezon będzie bardziej udany. W Kross Racing Team zyskałem możliwość trenowania z bardziej doświadczonymi zawodnikami, mam dostęp do świetnego sprzętu,  więc najlepsze jeszcze przede mną – komentuje Bartłomiej Wawak.

Bartek Wawak podczas Mistrzostw Świata w Andorze Fot Tomasz Świerczyński

Kolarz zajął m.in. 10 miejsce podczas Mistrzostw Europy XCO, wygrał wyścig Copa Catalana w Barcelonie  oraz uzyskał 3. lokatę podczas zawodów XCO w Pradze. W trakcie Mistrzostw Świata na metę dojechał jako 18.

Po obiecującym początku sezonu przerwę w rywalizacji musiała zrobić Anna Szafraniec-Rutkiewicz.

Tego sezonu na pewno nie będę wspominać dobrze. Całą zimę solidnie przepracowałam na treningach, czego efekty były widoczne podczas pierwszych startów (2. miejsce w Copa Catalana, Kamptal Classic i 8. w Montichiari). Niestety problemy zdrowotne wyeliminowały mnie ze startów na kolejne 4 miesiące. Kiedy tylko otrzymałam od lekarzy zielone światło, wróciłam do ścigania. Wystartowałam w dwóch Pucharach Polski i odniosłam podwójne zwycięstwo – mówi Ania Szafraniec-Rutkiewicz.

Anna Szafraniec na podium Copa Catalana Fot Tomasz Świerczyński

Zawodniczka wraca do zdrowia i z dużym optymizmem oczekuje na start sezonu 2016. Rywalizacja podczas Igrzysk Olimpijskich w Rio ma być ukoronowaniem jej kariery sportowej. Kornel Osicki ostatnie miesiące dzielił pomiędzy zawody sportowe i współpracę z inżynierami KROSS przy projektowaniu nowego roweru.

Obecny sezon był dla mnie bardzo ciężki z powodu kilku niepowodzeń i problemów zdrowotnych.  Bardzo cieszy mnie, że pomimo nich jazda na rowerze sprawia mi dalej wiele przyjemności. Dużym wyzwaniem na pewno było uczestniczenie w pracach rozwojowych roweru na następne sezony. Cieszę się, że wnoszę dużo w rozwój sprzętu, na którym się ścigamy i jestem miłe zaskoczony jak dobrze układa się współpraca z inżynierami. Dodatkowo zadowolony jestem z inwestowania marki w młodzież, mam przyjemność trenować zawodników Kross SMS Żywiec JUNIOR TEAM. Najlepszą weryfikacją ich potencjały był ostatni start w Austrii, gdzie młodzi sportowcy zajęli miejsca na podium.

W przyszłym sezonie planuję wybrać kilka wyścigów z kalendarza UCI i na nie solidnie się przygotować, żeby móc powalczyć o top 3dodaje Osicki.

Kornel Osicki podczas wyścigu Copa Catalana Fot Tomasz Świerczyński

Dodaj komentarz