Maja Włoszczowska i Jolanda Neff bez podium, ale ścigały się dzielnie. Pozostają ulubienicami publiczności

W mistrzostwach świata w szwajcarskim Lenzerheide dwukrotna srebrna medalistka olimpijska Maja Włoszczowska zajęła 5 miejsce. Tuż przed nią na 4 miejscu na linię mety wjechała Jolanda Neff, jej koleżanka z drużyny KROSS Racing Team i oczywista faworytka zawodów. Jednak nie udało jej się obronić złotego medalu, wygranego rok temu w Cairns. Tytuł mistrzyni tym razem zapewniła sobie Amerykanka Kate Courtney. Ale dla drużyny KROSS Racing Team sezon 2018 okazał się fantastyczny. Zespół już szykuje się do kolejnych wyścigów w których główną rolę także ma odgrywać rower z pełnym zawieszeniem KROSS Earth. Zdał już ciężki test w Lenzerheide.

Jolanda Neff i Maja Włoszczowska rozpoczęły wyścig spokojnie, jadąc w pierwszej grupie. Już na pierwszej rundzie przewagę uzyskała Dunka Annika Langvad i wydawało się, że nic nie odbierze jej zwycięstwa, jednak błędy popełniane na trasie zniweczyły jej wysiłek. Na przedostatniej rundzie dojechała do niej Amerykanka Kate Courtney i to ona po kolejnym błędzie Langvad sięgnęła po finalne zwycięstwo. Trzecie miejsce zapewniła sobie Kanadyjka Emily Batty. Jolanda Neff po zgarnięciu klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, chciała powtórzyć wynik sprzed roku przed własną publicznością. Jednak rywalki były dzisiaj poza jej zasięgiem, a dla 25-letniej Szwajcarki pozostało 4. miejsce z 2:13 min straty do liderki. Maja Włoszczowska tym razem nie liczyła się w walce o medale i zajęła 5 lokatę ze stratą 3:15 min.

[su_quote cite=”Maja Włoszczowska.”]Dałam dzisiaj z siebie wszystko i jestem z tego bardzo zadowolona. Warunki były bardzo ciężkie, zrobiło się bardzo gorąco i trzeba było mądrze gospodarować siłami. Niestety tym razem energii starczyło mi tylko na 5 miejsce. Na pewno nie jest to wymarzony wynik, ale pokazuje on, że dalej jestem w czołówce i mogę walczyć o najwyższe laury. Gratulacje dla moich rywalek [/su_quote]

[su_quote cite=”Jolanda Neff.”]To niesamowity dzień! Jestem bardzo zmęczona po wyścigu, ale szczęśliwa. Nie udało się obronić tytułu mistrzyni świata, ale walczyłam do końca i jestem zadowolona z mojego wyniku. Rywalizacja była bardzo zacięta, dałam z siebie wszystko. Mój rower KROSS Earth był przygotowany perfekcyjnie, dodawał mi pewności siebie na zjazdach i zapewniał idealną przyczepność na trasie. Ten wyścig był dla mnie szczególnie ważny, ponieważ startowałam przed własną publicznością w Szwajcarii. Dziękuję kibicom za motywację i doping, a całemu teamowi za wsparcie i profesjonalizm. [/su_quote]

Manager drużyny Kornel Osicki podkreśla, że sezon 2018 był dla całego zespołu bardzo udany. – Cztery wygrane przez nasze zawodniczki wyścigi Pucharu Świata i zespołowa klasyfikacja generalna to niesamowity wynik. Niestety Jolanda nie obroniła tytułu mistrzyni świata, ale mamy koszulkę mistrzyni Europy. Jolanda Neff i Kross Earth tworzą świetne połączenie człowieka i maszyny, z którym jak pokazują wyniki, ciężko wygrać. Na sukces przez cały sezon pracował cały team, a takie osiągnięcia nie były możliwe również bez naszych sponsorów i partnerów. Wszystkim dziękuję za zaangażowanie i wsparcie – zaznacza Kornel Osicki.

Pomimo niepowodzenia w Szwajcarii drużyna ma powody do zadowolenia. Pod koniec sierpnia podczas finałowego wyścigu Pucharu Świata we francuskim La Bresse KROSS Racing Team został najlepszą kobiecą drużyną elity, a Jolanda Neff w fenomenalnym stylu zdobyła pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej. Z kolei kilka tygodni temu Szwajcarka w trakcie Mistrzostw Europy w Glasgow, mając do dyspozycji rower KROSS Earth, także wjechała na linię mety jako pierwsza, zapewniając sobie tytuł mistrzyni Europy. Ale to nie koniec, gdyż trochę wcześniej trójka zawodników KRT – Jolanda, Maja Włoszczowska i Bartłomiej Wawak – podczas krajowych mistrzostw w swoich ojczyznach także okazała się niepokonana.

W efekcie daje to drużynowy wynik sześciu mistrzowskich tytułów zdobytych w jednym sezonie: dwóch w zawodach klasyfikowanych przez Międzynarodową Unię Kolarską, jednego w mistrzostwach Europy i trzech krajowych. Pozwala to zespołowi KROSSA znaleźć się obecnie wśród najlepszych drużyn kolarstwa górskiego.

– Mamy za sobą w zasadzie sezon wyścigowy jak z marzeń! Sukces zawdzięczamy oczywiście ciężkiej pracy i treningom naszych zawodników, ale również sprawnej współpracy pomiędzy KROSS Racing Team oraz naszymi product managerami. W tym sezonie zawodnicy ścigali się na naszym nowym prototypowym rowerze z podwójnym zawieszeniem: Earth. Jesteśmy szczęśliwi, mogąc obserwować owoce ciężkiej dwuletniej pracy nad nim, które przybrały postać sześciu najważniejszych tytułów. To niezwykle ekscytujące uczucie i zobaczymy, na jakie jeszcze osiągnięcia w przyszłości pozwoli nam ten model – podkreśla Kris Kurowski, Brand Manager KROSSA.

Sprzętowy wybór KROSS Racing Team, czyli w całości karbonowy KROSS Earth oparty na jednozawiasowym zawieszeniu ESPS, stanowi główne źródło sukcesu w tym sezonie. ESPS to autorskie rozwiązanie, które dzięki odpowiedniej kinematyce znakomicie przeciwstawia się niejednolitym siłom pedałowania. System redukuje utratę energii i gwarantuje wydajne przyspieszenie nawet na stromych podjazdach.

Mistrzostwa świata w kolarstwie górskim w Lenzerheide, 8.09.2018, wyścig elity kobiet. Wyniki:

1. Kate Courtney, USA, czas: 1:34:55
2. Annika Langvad, Dania, czas 1:35:42
3. Emily Batty, Kanada, czas 1:36:53
4. Jolanda Neff, Szwajcaria, czas: 1:37:08
5. Maja Włoszczowska, Polska, czas: 1:38:10

Foto: Piotr Staroń

Dodaj komentarz