LOTTO Poland Bike Marathon w Wąchocku

Wąchock znów okazał się nie lada wyzwaniem dla amatorów MTB. Ta świętokrzyska miejscowość, znana z poczucia humoru, na mapie LOTTO Poland Bike Marathon znalazła się piąty raz z rzędu. Tym razem była areną jedenastego etapu tegorocznego cyklu wyścigów na rowerach górskich, organizowanego przez Grzegorza Wajsa. Gościem specjalnym w Wąchocku był wybitny kolarz sprzed lat Zenon Jaskuła, wicemistrz olimpijski i pierwszy Polak, który wygrał etap i stanął na podium klasyfikacji generalnej Tour de France.

Blisko pół tysiąca osób zmierzyło się z niezwykle atrakcyjną i wymagającą trasą, która prowadziła duktami i szlakami turystycznymi przez Sieradowicki Park Krajobrazowy. W świętokrzyskich kniejach roiło się od mozolnych wspinaczek, wymagających podjazdów oraz karkołomnych zjazdów. To było zarazem zwieńczenie klasyfikacji górskiej „Korona Świętokrzyska” w LOTTO Poland Bike Marathon.

– Dzięki klasyfikacji górskiej promujemy województwo świętokrzyskie wśród kolarskich maratończyków – mówił Grzegorz Wajs, organizator LOTTO Poland Bike Marathon. – W tym roku najlepszych „górali” wyłoniły dwa etapy rozegrane w Sitkówce-Nowinach i właśnie w Wąchocku.

Na dystansie MAX (49 km) zwyciężył Kamil Kuszmider (TRW MTB Racing), przed Marcinem Jabłońskim (metrobikes.pl) i Ernestem Kurowskim (Wawa Bike Team). Wśród kobiet wygrała Urszula Luboińska (Trezado BikeTires.pl), wyprzedzając Barbarę Kleczaj (Go Sport AK Sped Team) i Krystyną Żyżyńską-Galeńską (Mybike.pl).

Trasę MINI (25 km) najszybciej pokonał Artur Sienkiewicz (Wieliszew Heron Team), finiszując przed Grzegorzem Marcinkiewiczem (Nasz Bike Team) i Bartłomiejem Kwapiszem (AdiOstry Team). W rywalizacji kobiet triumfowała Justyna Tarnowska (Go Sport AK Sped Team), która wyprzedziła Elżbietę Tyszkiewicz (Gdańsk) i Izabelę Kamińską (Patnet Team).

Dystans FAN (7 km) należał do uczniów i uczennic szkół podstawowych. Wśród chłopców zwyciężył Jan Ambrożkiewicz (Warszawski Klub Kolarski), przed Maciejem Petryszynem i Konradem Kacprzakiem (obaj z UKK Huragan Wołomin). W gronie dziewcząt najlepsza była Katarzyna Praszczałek (Dynamik-ART), przed Natalią Dobrzyńską (Alltop Stag Team) i Weroniką Skrzyńską (Raz Na Wozie Brzeziny MTB Team). W Mini Crossie na terenie Miasteczka Poland Bike jeździły też dzieci w wieku 2-4 i 5-6 lat.

W rywalizacji drużynowej w Wąchocku triumfował Absolute Bikes RedIngo Team, przed MGG Helpea Team i TRW MTB Racing. W klasyfikacji rodzinnej zwyciężyli Marcinkiewiczowie, przed Sienkiewiczami i Rowickimi. W punktacji Omnium Poland Bike 2017 prowadzą nadal Grzegorz Marcinkiewicz (Nasz Bike Team) i Joanna Sobczuk (Wodociągi Warszawskie).

Klasyfikację górską „Korona Świętokrzyska” w LOTTO Poland Bike Marathon 2017 wygrali: na dystansie MAX – Kamil Kuszmider (TRW MTB Racing) i Barbara Kleczaj (Go Sport AK Sped Team), na MINI – Grzegorz Marcinkiewicz (Nasz Bike Team) i Joanna Sobczuk (Wodociągi Warszawskie), a na FAN – Jan Ambrożkiewicz (Warszawski Klub Kolarski) i Katarzyna Praszczałek (Dynamik-ART).

Teraz przed ekipą Poland Bike najważniejsza impreza roku. W dniach 14-16 lipca odbędą się – organizowane przez Grzegorza Wajsa – Mistrzostwa Polski MTB w formule XC. Areną zmagań będzie Góra Kazury na warszawskim Ursynowie. Na starcie pojawi się m.in. wicemistrzyni olimpijska i mistrzyni świata Maja Włoszczowska. Zawody tej rangi wracają do Warszawy po 23 latach przerwy. Zapraszamy!

Dodaj komentarz