LOTTO Poland Bike Marathon w Wąchocku

Klasyfikacja górska „Korona Świętokrzyska” w LOTTO Poland Bike Marathon zainaugurowana! Kolarski cykl wyścigów amatorów na rowerach górskich, organizowany przez Grzegorza Wajsa, przekroczył swój półmetek w Wąchocku, gdzie odbył się dziewiąty spośród 16 tegorocznych etapów. Wąchock na mapie Poland Bike znalazł się trzeci raz z rzędu, a kolarskie miasteczko zostało zlokalizowane w pobliżu XII-wiecznego Klasztoru Cystersów. W trakcie IX etapu LOTTO Poland Bike Marathon odbyły się również zawody zaliczane do Pucharu Polski MTB Państwowej Straży Pożarnej.

Wąchock przywitał amatorów „dwóch kółek” żarem lejącym się z nieba. W 40-stopniowym upale wystartowało prawie 600 osób. Trasa prowadziła duktami i szlakami turystycznymi przez Sieradowicki Park Krajobrazowy. Zwolennicy mocnych wrażeń MTB mieli tu wszystko. W świętokrzyskich kniejach roiło się od mozolnych wspinaczek, wymagających podjazdów oraz karkołomnych zjazdów. Kolarze w Wąchocku zbierali punkty także do nowej klasyfikacji górskiej „Korona Świętokrzyska”, na którą składają się trzy etapy z tegorocznego kalendarza LOTTO Poland Bike Marathon, rozgrywane w województwie świętokrzyskim.

10

– Dzięki „Koronie Świętokrzyskiej” promujemy ten region Polski wśród kolarskich maratończyków – mówi Grzegorz Wajs, organizator LOTTO Poland Bike Marathon. – Kolejny taki górski etap odbędzie się 12 września, a finał „Korony Świętokrzyskiej” zaplanowaliśmy w Kielcach 26 września. Do klasyfikacji górskiej zostaną zaliczone dwa najlepsze wyniki spośród trzech etapów rozegranych w województwie świętokrzyskim. Inauguracja „Korony Świętokrzyskiej” okazała się bardzo udana. Do Wąchocka przyjechało o ponad 100 osób więcej niż przed rokiem. Najważniejsza jednak, jak to na imprezach Poland Bike, była świetna zabawa.

11

Najdłuższy dystans MAX (48 km) okazał się prawdziwym wyzwaniem, nawet dla wytrawnych „górali”. Nikomu nie udało się złamać bariery dwóch godzin. To świadczy o trudności trasy. Na mecie najszczęśliwszy był Grzegorz Maleszka (Renault Team), który odniósł pierwsze zwycięstwo w historii swoich startów w Poland Bike Marathon. Na drugim miejscu uplasował się Jarosław Wolcendorf (Jacoobcycles.com), a na trzecim Rafał Brzyski (Retro Rowery Duda Team). Wśród kobiet wygrała rewelacyjna w tym sezonie Izabela Macutkiewicz (ProWomen MTB Team), wyprzedzając Magdalenę Fejfer (Trybik Northwave Team) i Katarzynę Pakulską (TRW Cloudware Team).

5

Dystans MINI (27 km) najszybciej pokonał Grzegorz Kozłowski (Absolute Bike Team), finiszując przed Mirosławem Kowalskim (Retro Rowery Duda Team) i Pawłem Kalinowskim (Rexona MTB Team). W gronie kobiet triumfowała pochodząca z okolic Wąchocka Barbara Kleczaj (Olsh Paramedyk), która wyprzedziła Katarzynę Różycką (Rozycky Team) i objawienie tego sezonu Katarzynę Gregorowicz (Olsh Paramedyk).

Na trasie FAN (7 km) uczniowie i uczennice szkół podstawowych ścigali się w otwartych mistrzostwach Wąchocka w kolarstwie górskim. Wśród chłopców zwyciężył Sebastian Żurek (Auto Mik Team), przed Patrykiem Dmochem (Prolog Jabłonna) i Cezarym Nigotem (Warszawski Klub Kolarski). Rywalizację dziewcząt wygrała Katarzyn Górniak (Inter Cars MTB Team), przed siostrami Katarzyną i Hanną Praszczałek (obie Algorytm Dynamik). Swoje wyścigi mieli też najmłodsi. W Mini Crossie jeździły dzieci w wieku 2-4 i 5-6 lat.

2

W rywalizacji drużynowej triumfował TRW Cloudware Team, przed Renault Team i Trybik Northwave Team. Klasyfikację rodzinną wygrali Gregorowiczowie, przed Marcinkiewiczami i Michalczykami. W punktacji Omnium Poland Bike prowadzenie wśród mężczyzn zachował Daniel Pepla (Renault Team), a w gronie kobiet nową liderką została Katarzyna Różycka (Rozycky Team).

W klasyfikacji Pucharu Polski MTB Państwowej Straży Pożarnej zwyciężył Maciej Iwko (PSP Gorzów Wielkopolski), tuż przed Bartoszem Świderskim (PSP Kraków), a trzeci był Grzegorz Trzopek (PSP Toruń).

IX etap LOTTO Poland Bike Marathon 2015 został zorganizowany przy ścisłej współpracy z Urzędem Miasta Wąchocka, a starterem honorowym wyścigów był burmistrz Wąchocka Jarosław Samela. Na koniec odbyła się efektowna dekoracja z udziałem zastępcy burmistrza Wąchocka i zarazem autora trasy Sebastiana Staniszewskiego oraz Marka Kaczmarczyka, komendanta powiatowego PSP w Starachowicach.

4

Najbliższe kolarskie emocje już w niedzielę 12 lipca w podwarszawskim Otwocku, gdzie odbędą się VIII Drużynowe Mistrzostwa Polski MTB Amatorów. Natomiast kolejny, dziesiąty etap LOTTO Poland Bike Marathon zostanie rozegrany 19 lipca w Jasienicy koło Ostrowi Mazowieckiej.

Więcej na www.polandbike.pl i www.facebook.com/Poland.Bike.Marathon

Dodaj komentarz