LOTTO Poland Bike Marathon: rekordowa inauguracja w Otwocku

To był wymarzony początek sezonu. LOTTO Poland Bike Marathon trzeci raz z rzędu zawitał do Otwocka, ale po raz pierwszy „miasto z dobrym klimatem” było inauguracyjną areną cyklu organizowanego przez Grzegorza Wajsa. Frekwencja fenomenalna. Na starcie I etapu tegorocznego LOTTO Poland Bike Marathon stanęło aż 1200 amatorów jazdy na rowerach górskich, o pół tysiąca więcej niż w tym samym miejscu przed rokiem.

Kolarskie Miasteczko ze startem i metą wyścigów znajdowało się na stadionie klubu OKS Start Otwock, a finisze na bieżni przypominały niezapomniane Wyścigi Pokoju. Prawdziwą gwiazdą zawodów był olimpijczyk z Atlanty (1996) Sławomir Barul. 50-letni dziś wielokrotny mistrz Polski w kolarstwie przełajowym i MTB ciągle zachwyca formą. W Otwocku stanął na podium, zajmując drugie miejsce w swojej kategorii wiekowej. I etap LOTTO Poland Bike Marathon upamiętnił zmarłego w ubiegłym roku Andrzeja Litwinienko, wspaniałego kolarza z Otwocka.

Otwocka trasa prowadziła szlakami i duktami leśnymi Mazowieckiego Parku Krajobrazowego. Teren jak na Mazowsze dość pagórkowaty i mocno pofałdowany. Wielkie wydmy porośnięte sosnowymi borami, ukształtowane przez naturę przed tysiącami lat, do tego podmokłe torfowiska, stanowiły nie lada wyzwanie nawet dla bardzo wymagających miłośników ścigania się na rowerach górskich.

Na najdłuższej trasie MAX (61 km) zwyciężył Arkadiusz Jusiński, przed Grzegorzem Maleszką (obaj z Renault Team) i Tomaszem Majewskim (Retro Rowery Duda Team). O trudności trasy w Otwocku świadczy fakt, że najlepsi na pokonanie tego dystansu potrzebowali ponad dwóch godzin i 16 minut. Wśród kobiet najszybsza była debiutująca na trasie MAX Izabela Macutkiewicz (ProWomen MTB Team), która wyprzedziła Magdalenę Fejfer (Trybik Northwave Team) i Izabelę Kłosowską (BLU Cersanit Team Refleks).

3

Dystans MINI (27 km) najszybciej pokonał Daniel Pepla (Airbike.pl). Tuż za nim finiszowali zwycięzca ubiegłorocznej klasyfikacji Omnium Poland Bike Kamil Kuszmider (TRW Cloudware Team) i Paweł Pięta (Olsh Paramedyk PKMTB). W gronie kobiet triumfowała Katarzyna Różycka (Rozycky Team), przed Barbarą Kleczaj (Olsh Paramedyk PKMTB) i Dorotą Rajską (Zespół Mechanizmu Korbowego).

Na trasie FAN (7,5 km) uczniowie i uczennice szkół podstawowych ścigali się w otwartych mistrzostwach Otwocka w kolarstwie górskim. Wśród chłopców zwyciężył Sebastian Żurek (Auto Mik Team), przed Michałem Lachowiczem (Warszawski Klub Kolarski) i Patrykiem Dmochem (Prolog Jabłonna). Rywalizację dziewcząt wygrała Aleksandra Lach (UKK Huragan Wołomin), wyprzedzając Maję Płończyk (Oriflame Cycling Team) i Katarzynę Górniak (Inter Cars MTB Team). Swoje wyścigi mieli też najmłodsi. W Mini Crossie na bieżni stadionu OKS Start Otwock jeździły dzieci w wieku 2-4 i 5-6 lat.

W rywalizacji drużynowej w Otwocku triumfował TRW Cloudware Team, przed Renault Team i Retro Rowery Duda Team. Klasyfikację rodzinną wygrali Lachowie, przed Michalczykami i Pomorskimi. Pierwszymi liderami punktacji Omnium Poland Bike zostali Arkadiusz Jusiński (Renault Team) i Izabela Macutkiewicz (ProWomen MTB Team).

I etap LOTTO Poland Bike Marathon 2015 został zorganizowany we współpracy z Urzędem Miasta Otwocka i klubem OKS Start Otwock, a starterem honorowym wyścigów był prezydent Otwocka Zbigniew Szczepaniak.

Kolejne kolarskie emocje już w niedzielę, 19 kwietnia w Nowym Dworze Mazowieckim. Tam odbędzie się drugi etap LOTTO Poland Bike Marathon 2015. Start i meta wyścigów znajdą się na terenie Twierdzy Modlin.