Kleszcze – jak się przed nimi bronić?

Kleszcze to jedne z najgroźniejszych naturalnych zagrożeń dla człowieka występujących w naszym klimacie.  Atakują z ukrycia, są szybkie i skuteczne, przez co możemy nawet nie wiedzieć , że staliśmy się ich ofiarami. Są bardzo niebezpieczne dla człowieka, ponieważ przenoszą groźne wirusy i bakterie. Jak więc chronić się przed kleszczami i jak postępować, jeżeli zostaliśmy już ofiarami tych małych krwiopijców? Odpowiedź na te i inne podobne pytania znajdziecie w tym artykule.

Za oknem co raz więcej słońca, a cieplejsze i dłuższe dni zachęcają nas do spędzania wolnego czasu na rowerze. Leśne ścieżki, parki i łąki to wyśmienite miejsca do jazdy na rowerze, ale też główne miejsca bytowania kleszczy, które są wielkim zagrożeniem dla człowieka.

Gdzie spotkać kleszcza?

Kleszcze lubią przebywać w lasach, ogrodach, polach, trawach i w niskich krzewach. Najwięcej kleszczy spotyka się od marca do listopada. Szczególnie aktywne są w godzinach 8-12 oraz 16-20.  Mogą wspinać się na wysokość nawet 150 cm. Często słyszymy, że kleszcze czają się na drzewach i skaczą na potencjalną ofiarę. Od razu powiem, że tak nie jest. Kleszcze po prostu spacerują sobie po ciele człowieka i szukają najlepszego miejsca do wyssania krwi. Szukają miejsca zaciemnionego, z delikatną i cienką skórą. Miejscami takimi są nogi, okolice narządów płciowych, zgięcia podkolanowe, okolice uszu.

tick-1160343_1920

Ochrona przed kleszczami

Wybierając się na rowerową przejażdżkę warto pomyśleć o odpowiednim ubiorze. Wjeżdżając do lasu dobrze jest zabrać ze sobą odzież z długim rękawem oraz czapeczkę pod kask. Po powrocie do domu koniecznie obejrzyj dokładnie swoje ciało, czy aby faktycznie nie wróciłeś z „nieproszonym kolegą”. Kleszcza nie jest tak łatwo wykryć na skórze z powodu ich niewielkich rozmiarów – w stadium larwy ma 0,5 mm średnicy i jest jasnobrązowy, niemal w odcieniu skóry, w stadium nimfy natomiast ma wielkość około 1,5 mm. Staraj się wybierać jasne ubrania, tak aby kleszcze były łatwiej zauważalne. Dzięki temu zdążymy go strącić za nim wkuje na się w skórę. Na rynku dostępne są również specjalne preparaty przeciw kleszczom w postaci maści, kremów oraz spraye, których zapach ma odstraszać przed atakiem.

Usuwanie kleszcza

Jeżeli kleszcz przyczepi się do naszego ciała należy go jak najszybciej usunąć. Możemy to zrobić stosując specjalną pęsetę, którą nabyć możemy w aptekach lub sklepach zoologicznych. Pewnym ruchem chwytamy kleszcza i wyciągamy. Pamiętajcie, że nie należy go wykręcać, smarować maściami czy wypalać. W przypadku gdy przez przypadek przetniemy kleszcza i jego część zostanie w naszej skórze, należy udać się do lekarza. Dobrą metodą jest również odessanie kleszcza przy pomocy specjalnego urządzenia, które możemy nabyć w aptece. Można je również wykorzystać do usunięcia żądła osy czy pszczoły.

Dodaj komentarz