Już 1 czerwca wyjątkowy wyścig MTB – Maja Włoszczowska MTB Race – po raz 10. w Jeleniej Górze!

Maja Włoszczowska, medalistka olimpijska i Mistrzyni Świata w kolarstwie górskim już po raz 10. zaprasza największe gwiazdy światowego kolarstwa do Jelenia Góry na zawody Jelenia Góra Trophy – Maja Włoszczowska MTB Race. Tym razem zawody te odbędą się 1 czerwca, jak zwykle w Parku Paulinum w Jeleniej Górze.

Po raz kolejny zawody będą miały klasę HC przyznaną przez UCI (Międzynarodową Unię Kolarską). To druga, po Pucharze Świata, kategoria w hierarchii kolarskich wyścigów. W tym roku wyścigi w kategoriach juniorskich będą zaliczane do cyklu UCI Junior Series, a całość rywalizacji zaliczana będzie do rywalizacji w ramach Pucharu Polski MTB 2019.

Trasa wyścigu, zlokalizowana w Parku Paulinum, przy ul. Nowowiejskiej w Jeleniej Górze, należy do najtrudniejszych technicznie i najbardziej widowiskowych w Polsce i Europie. Zagraniczni zawodnicy doceniają ją również za naturalną konfigurację terenu – choć organizatorzy co roku dokładają „swoje” sztuczne utrudnienia – progi, uskoki, a nawet schody! Jednak prawie w 100% trasy poprowadzone są tu po naturalnych przeszkodach – głazach, kamieniach i korzeniach, co przy obecnych trendach budowy tras do kolarstwa górskiego jest już rzadkością, zwłaszcza na wyścigach XC, odbywających się w formacie olimpijskim.

Na starcie zawodów nie zabraknie największych gwiazd MTB i ścisłej światowej czołówki – w tym starych, dobrych znajomych, którzy z radością do Jeleniej Góry wracają. Pojawią się między innymi:

  • Yana Belomoina (Brentjens Racing Team) z Ukrainy – zdobywczyni Pucharu Świata XCO w 2017, Mistrzyni Europy 2017 i brązowa medalistka Mistrzostw Świata 2015.
  • Catherine Pendrel (CLIF Team) z Kanady brązowa medalistka Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro, dwukrotna Mistrzyni Świata w kolarstwie górskim XCO, trzykrotna zwyciężczyni klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, a co najważniejsze – pierwsza, historyczna zwyciężczyni Jelenia Góra Trophy w 2009 roku!
  • Anne Tauber (Brentjens Racing Team) – młoda zawodniczka z Holandii będzie broniła zwycięstwa z ubiegłego roku w Jelenia Góra Trophy.
  • Ondrej Cink (KROSS Racing Team) – czeski zwycięzca Jelenia Góra Trophy z ubiegłego roku, medalista Mistrzostw Świata w kolarstwie górskim XCO w 2015, w 2017 roku przejeździł sezon w ekipie szosowej Bahrain Merida startując m.in. w Tour de France.
  • Sergio Mantecon (KROSS Racing Team) – Hiszpan był drugi w Jeleniej Górze rok temu, olimpijczyk z Londynu, na koncie ma m.in. srebrny medal Mistrzostw Europy w kolarstwie górskim (Moskwa, 2012) oraz wiele miejsc na podium Pucharu Świata (najlepszy rezultat to drugie miejsce w Albstadt w 2013).

Okazja do obejrzenia najlepszych zawodniczek i zawodników w Jeleniej Górze już 1 czerwca, a dzień później zmagania w kolejnej edycji cyklu Bike Maraton i okazja do startu dla każdego amatora dwóch kółek.

Bike Maraton Jelenia Góra zaliczany jest (jako jedyny maraton MTB w Polsce) do prestiżowego cyklu UCI MTB Marathon Series, a na najdłuższym dystansie (GIGA) na starcie staną czołowi maratończycy świata oraz czołówka polskich zawodników. Organizatorzy przygotowali 4 dystanse ( o długości 18km, 32km, 53km i 78km) – tak aby każdy, zależnie od swoich sił, umiejętności i możliwości, mógł stać się częścią rowerowego święta w Jeleniej Górze.

Dodaj komentarz