W czasie epidemii, kiedy COVID-19 dziesiątkuje świat, wiele osób zastanawia się czy może jeździć na rowerze nie licząc na żadne konsekwencje prawne. Zgodnie z nowymi obostrzeniami przepisy pozwalają wychodzić z domu m.in. w celu realizacji niezbędnych codziennych potrzeb, jednak wychodzenie z domu powinno być ograniczone do absolutnego minimum.
Zgodnie z aktualnymi zasadami i ograniczeniami rząd wprowadził kilka konkretnych zaleceń, między innymi ograniczenia w przemieszczaniu się. Wychodzenie z domu powinno być ograniczone do absolutnego minimum, a odległość utrzymana od innych pieszych powinna wynosić co najmniej 2 metry. Przemieszczanie dozwolone jest w przypadku dojazdu do i z pracy, wolontariatu na rzecz walki z COVID-19 i załatwiania spraw niezbędnych do życia codziennego.
Na stronie rządowej www.gov.pl możemy przeczytać:
„Przepisy pozwalają wychodzić z domu m.in. w celu realizacji niezbędnych codziennych potrzeb. Do takiej kategorii można zaliczyć np. jednorazowe wyjście w celach sportowych. Należy jednak pamiętać o zachowaniu odpowiedniej odległości od innych oraz o tym, że powinniśmy uprawiać sport w grupie maksymalnie dwuosobowej (nie dotyczy to jednak rodzin).”
Zgodnie z nowymi wytycznymi rządu wprowadzony został zakaz korzystania z wypożyczali rowerów miejskich. Wprowadzony został również zakaz przebywania na terenach zielonych, pełniących funkcje publiczne. Zakaz dotyczy lasów, skwerów, parków, zieleńców, promenad, bulwarów, ogrodów botanicznych i zoologicznych, czy ogródków jordanowskich. Zakaz obejmuje również plaże.
Dodatkowo od 16 kwietnia (czwartek) każda osoba na ulicy będzie miała obowiązek zasłaniania ust i nosa.
Czy wolno więc jeździć na rowerze?
Rekreacyjna wycieczka rowerowa może zostać oceniona jako opuszczenie domu bez potrzeby. Teoretycznie zakazu jednak nie ma, lecz zalecamy aby zrezygnować z aktywności fizycznej na świeżym powietrzu i pozostać w domu.
– Jest sporo ćwiczeń core stability, związanych z ogólną sprawnością, które można spokojnie wykonywać w domu. Wzmacniają one mięśnie kontrolujące ruchy człowieka. Dodatkowo można postawić na proste ćwiczenia siłowe, czy chociażby jazdę na rolce lub rowerze stacjonarnym (trenażerze) – opowiada Marek Konwa.
Pamiętajmy! Nasze życie i zdrowie jest najważniejsze. Zostań w domu!