Jak być widocznym na drodze? Niezbędne oświetlenie rowerowe i akcesoria odblaskowe

W ciągu całego roku rowerzyści przemierzają tysiące kilometrów na swoich jednośladach. Pory roku takie jak wiosna, lato oraz jesień to okresy o wzmożonej aktywności rowerowej, choć i zimą nie brak entuzjastów rowerowych przejażdżek. Latem mamy do czynienia z długimi i ciepłymi wieczorami, które chętnie wykorzystujemy na przejażdżki naszymi rowerami. Wiosną, jesienią oraz zimą musimy się zmagać z krótko trwającym dniem. Ciemność wymaga od nas odpowiedniego przygotowania, aby zagwarantować bezpieczeństwo sobie i innym uczestnikom ruchu na drodze. Wszyscy wiemy, jak ważna jest widoczność na drodze, ale nie zawsze stosujemy się do tego przez nadmierny pośpiech lub zmęczenie.

Widoczność na drodze, a przepisy

Wszystkich uczestników ruchu drogowego obowiązują przepisy, których muszą oni przestrzegać. W przypadku rowerzystów przepisy mówią jasno o obowiązkowym wyposażeniu roweru w odpowiednie oświetlenie rowerowe. Pamiętajmy, że tylne oświetlenie musimy mieć zamontowane na rowerze przez całą dobę. O ile za dnia oświetlenie rowerowe przednie może być zdemontowane z roweru i można je przewozić schowane, to po zmierzchu sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Przepisy mówią o tym, że oświetlenie rowerowe przednie musi być zamontowane na rowerze po zmierzchu i przed świtem, kiedy na drodze jest ciemno. Oświetlenie tylne musi być natomiast zamontowane na rowerze przez cały czas. Pomimo obowiązujących przepisów nadal można spotkać na drogach i ścieżkach rowerowych zupełnie niewidocznych cyklistów stwarzających zagrożenie dla siebie oraz innych. Każda osoba jeżdżąca na rowerze prędzej czy później spotka na swojej drodze kolarza „widmo” – to bardzo niebezpieczne sytuacje, tym bardziej, jeżeli jest on ubrany na czarno. Niewidzialny rowerzysta w starciu z rozpędzonym samochodem ma nikłe szanse na wyjście z niego cało.

Jak przygotować się do jazdy i być widocznym na drodze

Niewielka lampka rowerowa może skutecznie ocalić nam życie. Ważne jest, aby zaopatrzyć się w oświetlenie na przód roweru oraz na tył. Lampka rowerowa przednia barwy białej pomimo małego rozmiaru powinna się cechować odpowiednio wysoką mocą. Może być ono migające lub stałe, lecz należy nadmienić, że migające oświetlenie przednie może skutecznie rozpraszać innych uczestników ruchu drogowego i narazić nas na zbędne nieprzyjemności ze strony innych osób i ich uwag. Według obowiązujących przepisów wszystkie światła rowerowe powinny być widoczne z odległości minimum 150 metrów w warunkach dobrej przejrzystości. Decydując się na zakup lampki do roweru, warto także zwrócić uwagę na rozproszenie światła. Dzięki temu będziemy lepiej widoczni na drogach. Cena lampki do roweru uzależniona jest głównie od jej mocy. Lampka rowerowa przednia przeznaczona do jazdy po mieście powinna osiągać moc w granicach 150-300 lumenów lub więcej. Dzięki takiej mocy nie tylko my będziemy dobrze widoczni dla innych, ale także my będziemy widzieli drogę przed sobą.

Lampka rowerowa tylna musi być barwy czerwonej i osiągać moc w granicach 20-100 lumenów. Decydując się na zakup, powinniśmy sprawdzić, czy lampka oferuje kilka trybów świecenia oraz dobrze, jeżeli wyposażona jest w zintegrowany odblask. Jeżeli chodzi o tylne oświetlenie, dużo lepiej sprawdzają się lampki migające, ponieważ są zdecydowanie lepiej widoczne z większej odległości. Ważne jest, aby lampka tylna była solidnie wykonana oraz wodoodporna, ponieważ musi być ona na stałe zamontowana na rowerze.

Dobrym pomysłem jest założenie na naszym rowerze odblasków. Odblaski rowerowe takie zwijane na rękę możemy spotkać w sklepach rowerowych oraz na różnego rodzaju imprezach sportowych. Są ogólnodostępne i pewnie każdy z nas posiada takie odblaski na rower. W związku z ich prostą konstrukcją i funkcjonalnością można je bardzo szybko zamontować w dowolnym miejscu na naszym rowerze. Można je także wykorzystać do ochrony naszej prawej nogawki przed wkręceniem się w napęd oraz zawsze możemy założyć je na plecaku lub innej rzeczy codziennego użytku. W tym, jak je wykorzystamy, ogranicza nas jedynie nasza wyobraźnia. Na koła możemy założyć specjalnie do tego celu zaprojektowane odblaski, które gwarantują doskonałą widoczność z boku. Takie odblaski montuje się bardzo szybko pomiędzy szprychami w naszym rowerze.

Aby zwiększyć nasze bezpieczeństwo, w sklepach rowerowych możemy kupić odblaskowy pas bezpieczeństwa. Taki pas doskonale zastępuje powszechnie kamizelkę odblaskową, gwarantując komfort nawet latem. Składa się on z kilku odblaskowych i regulowanych pasków, które zakładamy na siebie, dzięki czemu będziemy dobrze widoczni dla wszystkich uczestników ruchu drogowego.

Oświetlenie w zestawie zawsze taniej

Decydując się na zakup oświetlenia rowerowego, warto zwrócić uwagę na zestawy. Zestawy lampek rowerowych dostępne w sklepach rowerowych są z reguły dużo tańsze niż lampki kupowane oddzielnie. Oprócz tego istnieje wiele zestawów lampek, które są dobrane w przemyślany sposób. Nie dość, że kupimy w tym przypadku lampki zdecydowanie taniej, to jeszcze będziemy mieli pewność, że oświetlenie będzie ze sobą spójne.

Podsumowując pamiętajmy że jeżdżąc na rowerze w ciągu całego roku, musimy zadbać o bezpieczeństwo swoje oraz innych uczestników ruchu drogowego. W tym celu bezwzględnie należy wyposażyć swój rower w obowiązkowe oświetlenie rowerowe tylne oraz przednie. Dla poprawy bezpieczeństwa możemy również skorzystać z niezwykle funkcjonalnych odblasków rowerowych lub odblaskowego pasa bezpieczeństwa. Dzięki odpowiedniemu wyposażeniu zagwarantujemy bezpieczeństwo sobie i osobom postronnym, które możemy spotkać po zmroku na drogach i ścieżkach rowerowych.

Artykuł powstał przy współpracy z rowertour.com.

Dodaj komentarz