I Igrzyska Europejskie: Srebro dla Niewiadomej

Katarzyna Niewiadoma zdobyła srebrny medal I Igrzysk Europejskich w wyścigu ze startu wspólnego elity kobiet. To drugi medal dla kolarskiej reprezentacji Polki, po brązie Mai Włoszczowskiej.

Przez pierwszą godzinę zmagań tempo było spokojne i peleton jechał razem. Dopiero później na atak zdecydowała się trójka Annabelle Dreville (Francj), Paz Bash (Izreal) i Anastasiia Iakovenko (Rosja). Wypracowały sobie ok. 2-minutową przewagę, ale po jakimś czasie zostały doścignięte przez kilkunastoosobową grupkę pościgową.

Jechały w niej Katarzyna Niewiadoma i Eugenia Bujak. Druga z nich postanowiła przyspieszyć i odjechać razem z Lucindą Brand (Holandia) i Rossellą Ratto (Włochy). Następnie dołączyła do nich Tatsiana Sharakova (Białoruś), a potem kilka innych zawodniczek, które wystrzeliły z peletonu. Wśród nich była Katarzyna Niewiadoma.

Po kolejnych kilku skokach, na czele uformowała się następna czwórka, tym razem z Niewiadomą, a także Ellen van Dijk, Anna van der Breggen (obie Holandia) i Alena Amialiusik (Białoruś). Razem wjechały ona na ostatnie okrążenie, na którym dojechała do nich Ratto. Włoszka, która brała udział we wcześniejszej ucieczce, nie zdołała utrzymać tempa czołówki i odpadła. Także problemy miała van Dijk, jednak nie złożyła ona broni i goniła prowadzące. Przez taki układ sił, Niewiadoma i Amialiusik musiały same nadawać tempo z przodu, gdyż Anna van der Breggen czekała na swoją rodaczkę. Van Dijk w końcu doścignęła trójkę, ale za chwilę ponownie straciła kontakt, gdy rozpoczęły się ataki w końcówce.

Zwyciężczyni wyłoniona została po trzyosobowym sprincie. W nim najlepiej zachowała się Amialiusik, zdobywając złoto. Niewiadoma dała z siebie wszystko na finiszowych metrach i wywalczył srebro. Anna van der Breggen stanęła na najniższym stopniu podium.

Pozostałe Polki – Eugenia Bujak, Monika Brzeźna i Anna Plichta uplasowały się na 9., 13. i 30. miejscu. Paulina Guz nie ukończyła rywalizacji.

Źródło: pzkol.pl

Dodaj komentarz