Cykloklasa Merida wystartowała!

3 marca br. zainaugurowała swoją działalność Cykloklasa Merida, nowa odsłona pierwszych w Polsce klas kolarskich dla dziewczyn na poziomie szkoły podstawowej. W SP nr 1 w Rydułtowach 22 zawodniczki dały pokaz nie tylko kolarskich umiejętności, usłyszały także wiele ciepłych słów pod swoim adresem. – Cykloklasa Merida nie musi koniecznie dać kolejnej Eugenii Bujak. Ten projekt daje to, że panowie w mundurach będą mieli mniej pracy, a dzieci pożytecznie, radośnie i zdrowo spędzą swój czas – powiedział Andrzej Nowak, prezes Śląskiego Związku Kolarskiego.

– To szczególna konferencja, której bohaterami nie są jak zwykle zawodowcy, ale dziewczynki z Cykloklasy Merida. Bardzo się z tego cieszę – powiedział prowadzący spotkanie Adam Probosz, komentator Eurosportu. – Wybrałyście sobie bardzo trudny sport, ponadto kolarstwo kobiece wciąż nie jest jeszcze tak popularne, jak mogłoby być, ale powoli zaczyna się to zmieniać. Cieszę się, że popularność kolarstwa w ogóle przekłada się na pracę wśród dzieci i młodzieży. Od tego się wszystko zaczyna. Sama lista zaproszonych gości świadczy już o tym, że ta konferencja jest ważna – dodał. Podkreślił, że pierwsze w Polsce klasy kolarskie dla dziewczyn nie mają na celu wyłącznie wychowania przyszłym mistrzyń kolarstwa. – Być może nie wszystkie dziewczyny z Cykloklasy Merida znajdą swoje miejsce w zawodowym sporcie, nie każdy musi być zawodowym sportowcem. Ważne jednak, że mogą dobrze rozwijać swoją pasję – stwierdził komentator Eurosportu. Spotkanie w Rydułtowach miało dla niego wymiar sentymentalny. – To dla mnie szczególne miejsce. Wychowałem się niedaleko stąd, w Żorach. Moi bracia, dzięki którym zakochałem się w kolarstwie, jeździli w klubie z pobliskiej Czernicy – przyznał Probosz.

IMG_0219

Zakochana w kolarstwie jest także dyrekcja Szkoły Podstawowej nr 1 w Rydułtowach. – Nasza szkoła zawsze szuka innowacyjnych rozwiązań. Dbamy, by nasi uczniowie rozwijali swoje zainteresowania i umiejętności. Właśnie dlatego kilka lat temu zrodził się pomysł utworzenia klas sportowych – zaznaczyła Ilona Lemiesz, dyrektor szkoły w Rydułtowach. – Mamy piękną halę, boiska wielofunkcyjne, uczniowie osiągają coraz większe sukcesy. Uwierzyliśmy, że mamy potencjał oraz nauczycieli z pasją, którzy dobrze rozwijają umiejętności naszych uczniów – dodała. Niespełna dwa lata temu w SP nr 1 w Rydułtowach powstała pierwsza klasa sportowa o profilu piłkarskim dla chłopców i pierwsza kolarska dla dziewczyn. Obecnie 22 zawodniczki uczą się kolarskiego rzemiosła w dwóch klasach [4 i 5 – red.], od września br. w SP nr 1 w Rydułtowach zostanie otwarta kolejna klasa kolarska dla dziewczyn. Zdaniem Ilony Lemiesz kolarstwo ułatwia dziewczynom z Cykloklasy Merida szeroko pojęty rozwój. – Dziewczyny musiały pogodzić codzienną naukę z treningami i wyjazdami na zawody. Nauczyły się, że dzięki chęci i ciężkiej pracy można osiągnąć swój cel.

foto 081

Mistrzowie udzielą wskazówek

– Klasy sportowe to ogromne wyzwanie finansowe. Wyjazdy na zawody, sprzęt, stroje, godziny pracy nauczycieli. Otrzymaliśmy wsparcie miasta, a teraz na naszej drodze pojawiła się Merida, jedna z czołowych marek rowerów na świecie. Merida Polska wyposażyła nas w rowery szosowe i górskie oraz w stroje kolarskie, firma doceniła nasze innowacyjne pomysły, co nas bardzo cieszy – podkreśliła dyrektor SP nr 1 w Rydułtowach. Jak przyznał Mateusz Musioł, PR manager Merida Polska, rowerowa firma z wielką przyjemnością została sponsorem tytularnym projektu. – Jedno z naszych głównych haseł to „napędzamy mistrzów”. Chociaż wspieramy uznanych dorosłych sportowców i grupy, które mają w swoich szeregach młodych zawodników, stwierdziliśmy, że mistrzów nigdy za wiele – powiedział przedstawiciel Merida Polska. – W zeszłym roku poznaliśmy osoby odpowiedzialne za klasy kolarskie w Rydułtowach: wychowawcę i trenera dziewczyn Pana Dariusza Skupnia oraz dyrekcję SP nr 1. Zobaczyliśmy, z jaką pasją pracują dla dziewczyn, jak całe miasto żyje klasami kolarskimi, i byliśmy tym zachwyceni. Uznaliśmy, że warto zainwestować także nasz wysiłek, aby dziewczyny mogły się rozwijać jak najlepiej – dodał Musioł.

Merida Polska wsparła klasy kolarskie swoimi rowerami górskimi i szosowymi oraz strojami kolarskimi, zapewni im także medialną pomoc, m.in. poprzez stronę internetową projektu. – Pozyskaliśmy także do współpracy osoby, które osiągnęły już na naszych rowerach bardzo wiele – podkreślił Musioł. Patronami honorowymi Cykloklasy Merida zostali Przemysław Niemiec z Lampre-Merida, ambasador Meridy w Polsce, jeden z czołowych polskich kolarzy szosowych, legenda MTB Gunn-Rita Dahle Flesjaa z Multivan Merida Biking Teamu oraz czołowa polska zawodniczka Eugenia Bujak z BTC City Ljubljana. Pierwszym trenerem mistrzyni Europy w kolarstwie torowym i mistrzyni Polski w kolarstwie szosowym był Dariusz Skupień. – Wymierną korzyścią z tego, że mamy takich patronów, jest to, że wszyscy oni chcą odwiedzić Cykloklasę Merida, potrenować z dziewczynami i porozmawiać z nimi. Dodatkowo Gunn-Rita Dahle Flesjaa raz w miesiącu będzie odpowiadała na pytania dziewczyn dotyczące treningu i nie tylko – podkreślił przedstawiciel Merida Polska. – Życzę Wam wielu sukcesów, nie tylko na rowerze. Zapewniam, że Merida będzie Wam gwarantować wielorakie wsparcie – zwrócił się do młodych zawodniczek.

Galeria zdjęć

Zaprezentowały się śpiewająco

Dziewczyny z Cykloklasy Merida zostały w Rydułtowach zaprezentowane na wzór zawodowych grup kolarskich. Adam Probosz wraz Dariuszem Skupniem wywoływali na scenę kolejne zawodniczki, wymieniając przy tym ich osiągnięcia. Należą do nich m.in. srebrny i brązowy medal na Mini Mistrzostwach Polski MTB, 2. miejsce na etapie Mini Tour de Pologne czy wiele złotych medali mistrzostw Śląska w jeździe na czas. Młode adeptki kolarstwa przedstawiły podczas konferencji próbkę swoich umiejętności, m.in. ćwicząc na rolkach treningowych (http://youtu.be/L4m8kQHD__8). Największe brawa dziewczyny z Cykloklasy Merida zebrały jednak za swoją interpretację piosenki „Rower” Lecha Janerki (http://youtu.be/-ZjYazsPmqg). Zaśpiewały ją przy akompaniamencie rowerów i akcesoriów rowerowych. Młode zawodniczki złożyły także ślubowanie, zobowiązując się godnie reprezentować barwy Cykloklasy Merida i postępować zawsze w duchu fair play. Przedstawiono również salę treningową dziewczyn wyposażoną m.in. w cykloergometry i trenażery.

Na konferencji nie zabrakło także przedstawicieli władz miejskich oraz kolarskich. – Najlepsza inwestycja to inwestycja w młodych. W Rydułtowach pamiętamy o tej dewizie i realizujemy ją, inwestując w sport i rekreację młodych. Dziewczyny trenujące na rowerach były najlepszą wizytówką rydułtowskiego sportu, teraz jako Cykloklasa Merida będą stanowiły jeszcze ważniejszy projekt – podkreśliła Kornelia Newy, burmistrz Rydułtów. Równie entuzjastycznie do klas kolarskich jest nastawiony Andrzej Nowak, prezes Śląskiego Związku Kolarskiego. – Możliwe, że takie projekty jak Cykloklasa Merida czy szkolne kluby wypracują kiedyś klimat, który da podwaliny do tego, żeby również w naszym regionie funkcjonowała profesjonalna grupa kolarska – nawiązał do dawnych sukcesów śląskiego kolarstwa. – Mam nadzieję, że ten projekt będzie otoczony dużą troską. Cykloklasa Merida nie musi koniecznie dać kolejnej Eugenii Bujak. Ten projekt daje to, że panowie w mundurach będą mieli mniej pracy, a dzieci pożytecznie, radośnie i zdrowo spędzą swój czas. Tego Wam życzę, a jako prezes Śląskiego Związku Kolarskiego mam nadzieję, że kolejne dzieci z Rydułtów zdobędą medale na mistrzostwach Polski – dodał Nowak. Chwilę później adresatki tych słów zaczęły udzielać pierwszych wywiadów. Nie trwały one jednak długo. Widok samotnych rowerów był dla zawodniczek Cykloklasy Merida zbyt atrakcyjny, by mogły się oprzeć pokusie choćby krótkiego treningu.

Źródło zdjęć: Merida Polska

Dodaj komentarz