Co ćwiczyć prócz jazdy na rowerze? Zadbaj również o te partie mięśni!

Kolarstwo kojarzy się z mocnymi nogami. Wszak to one w pierwszej kolejności muszą ciężko pracować, aby wynieść na sportowy szczyt. Jednak nogi to nie wszystko. Oto, co powinno znaleźć się również w Twoim planie treningowym. 

Mięśnie rąk i pleców

Plecy, prócz mięśni brzucha, odpowiadają za właściwą postawę i ogólną kondycję kręgosłupa. Długotrwała jazda na rowerze uożeje skutecznie osłabić, dlatego nie możesz pomijać ich podczas ćwiczeń ogólnorozwojowych. Podobnie jest z mięśniami rąk. To one przez wiele godzin trzymają kierownicę i są odpowiedzialne za wszystkie szybkie ruchy. Aby mieć dobry refleks podczas jazdy, przydadzą się silne i ręce.

Mocny brzuch to podstawa równowagi 

Mięśnie brzucha trzymają cały korpus w równowadze. To one sprawiają, że kręgosłup się prostuje a my możemy normalnie funkcjonować. Zaniedbanie ćwiczeń tej partii mięśni może skutkować nie tylko słabszymi wynikami na treningach, ale i niebezpiecznymi kontuzjami. Miej również na uwadze, że wyrabianie mięśni brzucha to nie tylko popularne „brzuszki”. Jeżeli uważasz je za najnudniejsze ćwiczenia w życiu, mam dobrą wiadomość. Brzuch ćwiczysz w podskokach, wykopach oraz szeregu innych energetyzujących ćwiczeń. Wystarczy tylko poszukać takich, w których czujesz się najbardziej komfortowo. 

Wyciszenie umysłu

Nie da się ukryć, że kiedy myśli są rozbiegane, to nawet najlepiej skomponowany trening nie da dobrych rezultatów. Czasem nawet świetnie przygotowani sportowcy robią kuriozalne błędy tylko dlatego, że są rozkojarzeni a ich myśli błądzą gdzieś bardzo daleko. Jeżeli nie interesują cię ćwiczenia typu joga, postaw na codzienną medytację. Medytacja w wydaniu mindfulness sprawia, że skupiasz się przez określony czas na jednym – na swoim oddechu. Wyciszone w ten sposób myśli sprawiają, że spokojnie zaczynasz dzień. A to jest na wagę złota! 

Po ćwiczeniach obowiązkowe rozciąganie!

To zadziwiające, że nawet osoby podchodzące do sportu profesjonalnie, nierzadko zapominają o tej ważnej kwestii. Rozciąganie po intensywnym wysiłku fizycznym to konieczność, jeżeli chcemy jak najdłużej utrzymać mięśnie w dobrej kondycji. Nie jest tajemnicą, że brak tego kluczowego elementu regeneracji może powodować do mikro urazów i niebezpiecznych kontuzji. Zamiast więc pędzić pod prysznic, zaserwuj sobie przynajmniej 15 min porządnego, uspokajającego rozciągania. Twoje ciało ci za to podziękuje!