Bike Maraton Szklarska Poręba. Trasa sezonu?

Miejsca i góry zobowiązują. Zobowiązuje również obecność Bike Maratonu podczas Bike Week’u. Trasa znów zebrała pochlebne recenzje i jeśli ktoś u progu sezonu na poważnie się obawiał, że Bike Maraton 2016 będzie serią niewinnych rowerowych wycieczek, to po prostu był w błędzie. Mało tego – edycja rozgrywana w Wałbrzychu była przedstawiana jako jedna z najtrudniejszych i najpiękniejszych w sezonie, a potem nadszedł czas na maraton w Wiśle – znów trudno, znów technicznie i znów pięknie. No i Polanica – Zdrój – pierwsza górska edycja w sezonie – tam również można było już poczuć co to góry.

Wreszcie nadszedł czas na Szklarską, gdzie aż się prosi o odpowiedni poziom trudności. Jeżeli Bike Maraton ma być imprezą dla wszystkich, co z już z definicji jest trudnym wyzwaniem, to jeśli karkonoskie MINI ma 25 km i jest to relatywnie łatwy wyścig, niech GIGA ma ponad 70 km, przewyższenia sięgające 2000 m i niech to rzeczywiście będzie wymagający maraton. Dorzućmy do tego dystans MEGA, który jakoś musi różne oczekiwania zawodników połączyć. Brzmi i wygląda dobrze. Bike Maraton w Szklarskiej Porębie poszedł, a w zasadzie pojechał tą właśnie drogą. Tam gdzie miało być łatwo, krótko i bezboleśnie – było. Tam gdzie miało być długo, ostro i trudno – było. I bolało.

sz1

Kilka wcześniejszych dni to solidne opady, więc dostawa błota na górskie drogi została zrealizowana. Wymyte przez wodę kamieniste zjazdy, stojąca w wielu miejscach woda – to wszystko stanowi wartość dodaną dla tych, którym wciąż mało wrażeń. Kilka elementów trasy organizatorzy przenieśli z zakończonej kilka dni wcześniej etapówki Bike Adventure. Trudny dystans GIGA znów padł łupem Bartosza Janowskiego (Romet Racing Team) i Michaliny Ziółkowskiej (VW Samochody Użytkowe MTB Team), która po udanych startach zagranicznych, w tym na tegorocznych MŚ w maratonie MTB, wróciła na trasy Bike Maratonu. Elita kobiet i mężczyzn ma już wyraźnych faworytów do zwycięstw w klasyfikacji generalnej. Na dystansie MEGA pierwsze miejsce dla Gracjana Krzemińskiego (Mitsubishi Materials MTB Team). Wśród kobiet najlepsza była Aleksandra Dawidowicz (SGR Specialized). MINI było szybkie i najszybciej na mecie pokazał się Mateusz Mucha (72D Windsport Powerd by Oshee). Najlepsza wśród Pań: Marta Wesołowska (Mitutoyo AZS Wratislavia).

Bike Maraton był największą imprezą trwającego przez cały tydzień festiwalu Bike Week. Na trzech dystansach rywalizowało ponad 1500 uczestników. Dziecięcy Bike Maraton to prawie 200 dzieciaków, w Bike Adventure jechało ponad 500 osób. Dzień po Bike Maratonie w Szosowym Klasyku pojechało kolejnych 300 kolarzy szosowych. Czas na chwilę wytchnienia, bo Bielawa już na horyzoncie… .

Galeria Zdjęć

Źródło: Bike Maraton

Dodaj komentarz