Już tylko trzy miesiące dzielą nas od kolejnej, 36. już edycji Karpackiego Wyścigu Kurierów – jednego z najważniejszych wyścigów kolarskich dla młodzieżowców, jakie rozgrywane są w Europie.
Wszystko przed nami
Organizatorzy Karpackiego Wyścigu Kurierów oficjalną prezentację trasy tegorocznej edycji mają jeszcze przed sobą. Została ona zaplanowana na 14 lutego i odbędzie się tradycyjnie w Tarnowie. Tam właśnie przedstawione zostaną wszystkie miasta etapowe oraz lista drużyn 36. „Karpackiego”.
Choć szczegółowy przebieg trasy nie jest jeszcze znany, wiadomo, że wyścig – podobnie jak w poprzednich latach – przemknie przez tereny trzech krajów Grupy Wyszehradzkiej: Polskę, Słowację i Węgry. Przeszło 120 zawodników z 25 zespołów z całego świata rozpocznie rywalizację 30 kwietnia w Polsce, by 5 maja zakończyć ją u sympatycznych „braci Madziarów”.
Bezcenny aspekt historyczny
Jak wiadomo, Karpacki Wyścig Kurierów to nie tylko czysto sportowa rywalizacja. Wyścig posiada także bardzo ważny, historyczny wymiar, którego znaczenie zawsze jest mocno akcentowane. Już w nazwie wyścig nawiązuje do „kurierskich” tradycji z okresu II Wojny Światowej, a przez kilka ostatnich lat odbywał się ku pamięci Jana Karskiego, legendarnego kuriera Polskiego Państwa Podziemnego.
W tym roku patronem wyścigu został z kolei Wacław Felczak, inny z bohaterskich kurierów Rządu RP na Uchodźstwie. Organizatorzy Karpackiego Wyścigu Kurierów rozpoczęli w tym celu pracę z Instytutem Współpracy Polsko-Węgierskiej im. Wacława Felczaka, który idealnie wpisuje się w propagowane przez KWK wartości. Celem działań Instytutu są m.in. pielęgnowanie polsko-węgierskich tradycji, propagowanie nauki języka i kultury czy rozwijanie współpracy na polu naukowym, kulturalnym, gospodarczym czy właśnie sportowym.
Jeśli chodzi o 36. odsłonę „Kurierów” to wszystko dopiero przed nami. W najbliższych tygodniach przedstawionych zostanie wiele informacji na temat zbliżającej się powoli imprezy. Organizatorzy zaprezentują szczegóły związane z trasą, przedstawią listę drużyn zaproszonych do rywalizacji oraz opowiedzą o wydarzeniach bezpośrednio związanych z największym wyścigiem etapowym dla orlików rozgrywanym w środkowo-wschodniej Europie.