Podróż pociągiem jest jedną z najlepszych opcji, gdy chcemy podczas urlopu udać się na wycieczkę rowerową. Chociaż w większych miejscowościach turystycznych z powodzeniem działają wypożyczalnie sprzętu, to jednak swój rower jest najlepszy. Trzeba jednak wiedzieć kilka podstawowych rzeczy aby odpowiednio się do takiej podróży przygotować. Co konkretnie?
Odpłatność za rower
Przewóz roweru zawsze jest odpłatny i to ty w pełni odpowiadasz za sprzęt. W kasie możesz kupić bilet na przewóz roweru, który wynosi 9,10 zł. Odpłatność ta jest taka sama bez względu na długość trasy. Czy jedziesz w Tatry czy do sąsiedniego miasta — płacisz zawsze tyle samo.
Rowery można umieszczać w specjalnie wyznaczonych miejscach. Pociągi TLK oraz IC, mają je w wagonach 2 klasy. Ustawiamy je albo w specjalnie przystosowanym do tego miejscu albo w pierwszym przedsionku pierwszego lub ostatniego wagonu. Pociągi EIC oraz EIP – tu przewozimy wyłącznie w wagonie 2 klasy, w miejscach przystosowanych do przewozu rowerów. Rowery nie mogą stać w wagonach gastronomicznych oraz przedziałach z miejscami sypialnymi i do leżenia.
Nie każdy pociąg do roweru
Przed podróżą pociągiem, warto odpowiednio wcześniej zorientować się, czy linia, którą chcę jechać, może obsługiwać przewóz rowerów. Wystarczy zerknąć na oznaczenia w rozkładzie jazdy pociągów.
Jeżeli nie masz wykupionego biletu na przejazd z rowerem , a w danym składzie znajduje się specjalnie przystosowane do tego miejsce, możesz kupić bilet u konduktora. Będzie on jednak odpowiednio droższy, bo wynosi 10,00. Ważne jednak, aby zgłosić zamiar kupna biletu jeszcze przed rozpoczęciem podróży. Jak informuje portal klodzkoinfo.pl, PKP ma w planach utworzenie nowych, ergonomicznych wagonów do przewożenia rowerów.