Lato to najlepszy czas na wyprawy, szczególnie jeśli panuje bezdeszczowa, słoneczna pogoda. Z tego powodu wybraliśmy dla was 10 tras rowerowych w Polsce, które warto przynajmniej raz przejechać, by poznać najciekawsze gatunki drzew, zwiedzić najpiękniejsze miasta i rozkoszować się malowniczymi krajobrazami. Wszystkie drogi w naszym zestawieniu są oznakowane, dzięki czemu nie będziecie musieli martwić się o dodatkowe mapy. Być może wypróbujecie je w nadchodzące wakacje?
Jak przygotować się do wycieczki rowerowej
Przed wyruszeniem w trasę należy dokładnie sprawdzić stan roweru. Niezależnie od tego, czy używamy go codziennie, czy raczej okazjonalnie, sprawdźmy łańcuch, przerzutki oraz pozostałe mechanizmy, które nie w pełni sprawne mogą nam skutecznie zepsuć wycieczkę. Przed wyjazdem upewnijmy się również co do trudności i przebiegu trasy – niektóre z nich wymagają bowiem rowerów górskich, a do niektórych wystarczy prosty, miejski rower.
Poza samym sprzętem należy zadbać również o odpowiednią odzież i bezpieczeństwo. Powinniśmy pomyśleć o kasku rowerowym oraz elementach odblaskowych, które sprawią, że nawet po zmroku pozostaniemy widoczni dla innych pojazdów. Odnośnie samej odzieży, podstawą jest bielizna termoaktywna, spodenki rowerowe oraz rękawiczki, które docenimy szczególnie na dłuższych, bardziej terenowych trasach. W chłodniejsze dni warto założyć odpowiednią kurtkę i dłuższe spodnie. Niezastąpiony będzie również plecak rowerowy, do którego włożymy wszystkie potrzebne nam rzeczy i akcesoria.
Co warto zabrać ze sobą na rower:
– jedzenie oraz wodę
– łatkę w razie przebicia opony
– pompkę
– kask rowerowy
– okulary przeciwsłoneczne
– element odblaskowy
– apteczkę lub sam opatrunek i lek przeciwbólowy
10 tras rowerowych, które warto wypróbować tego lata
Szlak jeziorny
Województwo: pomorskie Dystans: 66 km Trudność szlaku: średniozaawansowany Rodzaj: tranzyt Kolor/oznakowanie szlaku: zielony
Jak sugeruje sama nazwa szlaku, na trasie będziemy mieli okazję podziwiać wiele jezior. Poza nimi będziemy mogli zwiedzić kilka zabytkowych kościołów, podcieniowe chaty z końca XIX wieku oraz zamek Joannitów z XIII wieku. W czasie wycieczki warto przyjrzeć się również ciekawym gatunkom zwierząt, które trudno spotkać w pozostałej części Polski.
Pierścień rowerowy dookoła Poznania
Województwo: wielkopolskie Dystans: 5 km Trudność szlaku: zaawansowany Rodzaj: pętla kolor/oznakowanie szlaku: biały kwadrat z pomarańczową obwódką
Szlak został stworzony w ramach programu Wielkopolskiego Systemu Szlaków Rowerowych. Jego droga prowadzi przez gminy powiatu poznańskiego oraz gnieźnieńskiego. Jest to popularna trasa, która wymaga od cyklisty 7-8 godzin ciągłej jazdy. Zaleca się ją rozłożyć na mniejsze odcinki, by przy okazji zwiedzić pomniejsze zabytki i przyjrzeć się ciekawej faunie i florze.
Giżycko – Jezioro Wydmińskie, Jagodno, Niegocin
Województwo: warmińsko-mazurskie Dystans: 71 km Trudność szlaku: średniozaawansowany Rodzaj: tranzyt Kolor/oznakowanie szlaku: zielony
Giżycko nazywane jest żeglarską stolicą Mazur, dlatego przemierzając te tereny warto mieć w zanadrzu rowerek wodny. Na trasie będziemy mieli okazję zobaczyć 6 jezior znajdujących się w mieście oraz 11 w jego okolicach. Zielony szlak wiedzie przez łąki, wsie i rezerwaty, dlatego jest wspaniałą alternatywą na wypoczynek z daleka od miasta. Jeśli planujecie wakacje na Mazurach, powinien to być wasz punt obowiązkowy.
Augustów – Szlak Doliny Rospudy
Województwo: podlaskie Dystans: 2 km Trudność szlaku: średniozaawansowany Rodzaj: tranzyt Kolor/oznakowanie szlaku: zielony
Wyprawę można rozpocząć na skrzyżowaniu dróg na Mazurki-Biernatki oraz Augustów-Raczki. Trasa jest świetną propozycją na rodzinne weekendy – prowadzi brzegiem jeziora, po polnych drogach, umożliwia zobaczenie Uroczyska oraz ruin pałacu Paca w Dowspudzie. Pomysł dla osób, które szukają odpoczynku na łonie natury.
Ścieżkami po terenach nadleśnictw powiatu złotowskiego i pilskiego
Województwo: warmińsko-mazurskie Dystans: 161,4 km Trudność szlaku: zaawansowany Rodzaj: tranzyt Kolor/oznakowanie szlaku: żółty
Żółty szlak został wytyczony przez 5 okolicznych nadleśnictw, które zadbały o jego malowniczość i edukacyjny charakter. W czasie długiej wycieczki warto zatrzymać się na moment przy elektrowni, której turbiny pamiętają jeszcze II wojnę światową.
Lipa Reymonta, Dąb Kosynier oraz inne drzewa Łodzi i okolic
Województwo: łódzkie Dystans: 115 km Trudność szlaku: zaawansowany Rodzaj: pętla Kolor/oznakowanie szlaku: żółty
Szlak jest ciekawym pomysłem na rodzinną wycieczkę dla wprawionych cyklistów. Po drodze można zobaczyć wiele gatunków drzew, które pamiętają nawet czasy powstania styczniowego i mogą pochwalić się obwodem wynoszącym 730 cm.
Szlak Starogardzki
Województwo: pomorskie Dystans: 48 km Trudność szlaku: średniozaawansowany/łatwy Rodzaj: tranzyt Kolor/oznakowanie szlaku: niebieski
Niebieski szlak umożliwia zwiedzenie pięknego Starogardu, który szczyci się wieloma zabytkami. Przemierzając tę trasę będziemy mieli okazję zobaczyć wiele nadmorskich miejscowości, jednak od samego brzegu morza będzie dzieliło nas kilkadziesiąt kilometrów. Jest to idealny sposób na aktywny wypoczynek połączony ze zwiedzaniem.
Leśne szlaki rowerowe w gminie Sianów – trasa nr.3
Województwo: pomorskie Dystans: 8 km Trudność szlaku: łatwy Rodzaj: pętla Kolor/oznakowanie szlaku: czarny
Czarny szlak pomimo małego dystansu charakteryzuje się trudnymi podjazdami. Jest to opcja na krótki rodzinny wyjazd, w czasie którego odpoczniemy na łonie przyrody.
Biłgoraj – Osuchy
Województwo: lubelskie Dystans: 38 km Trudność szlaku: średniozaawansowany Rodzaj: tranzyt Kolor/oznakowanie szlaku: niebieski
Niebieski szlak wiedzie przez tereny powiatu biłgorajskiego, przez lasy Puszczy Solskiej i kilka mniejszych miejscowości. Jest to opcja na spokojny, rodzinny wypad, w czasie którego odpoczniemy od gwaru miasta.
Elbląg – Jagodnik – Rubno Wielkie
Województwo: warmińsko-mazurskie Dystans: 18 km Trudność szlaku: łatwy Rodzaj: tranzyt Kolor/oznakowanie szlaku: żółty
Szlak wiedzie spokojnymi drogami Wysoczyzny Elbląskiej wśród jezior i lasów. Na trasie będziemy mieli okazję zwiedzić wiele zabytków, takich jak katedra, Muzeum Archeologiczno-Historyczne oraz Stare Miasto. Cały szlak można przedłużyć, by jego całkowity dystans wynosił 128 km.
Wakacyjne wycieczki rowerowe
W czasie wakacji warto zaplanować kilka wspólnych wycieczek w różne rejony Polski, w czasie których możemy zwiedzić na rowerze pobliskie miejscowości. Wiele cyklistów planuje specjalne wyjazdy w większych grupach, jednak z naszych propozycji można również skorzystać w czasie urlopu nad morzem czy na Mazurach. Drogi są oznakowane i znane, dlatego nie przysporzą kłopotów nawet mniej zaawansowanym rowerzystom. Które trasy rowerowe polecilibyście na weekend? Wolicie poruszać się znanymi szlakami czy nie robi wam to większej różnicy?
Artykuł sponsorowany