„Rowerowy czerwiec z Policją” w Rzeszowie

Rzeszowscy policjanci rozpoczęli akcję pod nazwą „Rowerowy czerwiec z Policją”. W ubiegłą niedzielę na terenie miasteczka rowerowego policjanci, przedstawiciele WORD i PZM-otu uczyli rowerzystów bezpiecznego korzystania z jednośladów. Równocześnie w mieście można zauważyć wzmożoną kontrolę rzeszowskich rowerzystów, co skutkowało wystawieniem wielu mandatów. 

Okres wiosenno-letni to czas wzmożonego ruchu rowerzystów. W 2015 roku na terenie Rzeszowa i powiatu rzeszowskiego rowerzyści spowodowali 42 wypadki drogowe i 41 kolizji drogowych, w których 44 osoby zostały ranne. Te liczby skłaniają do podejmowania działań mających na celu ograniczenie ilości zdarzeń drogowych z udziałem rowerzystów.

Komenda Miejska Policji oraz Urząd Miasta Rzeszowa organizują czerwcowe niedziele na terenie Miasteczka Ruchu Drogowego, które na celu mają edukację rowerzystów. Ich głównym celem będzie podniesienie wiedzy dotyczącej przepisów ruchu drogowego i świadomości wśród właścicieli jednośladów oraz praktyczne przygotowanie do bezpiecznego poruszania się po drogach.

W ostatnich dniach faktycznie zauważaliśmy wzmożoną kontrolę rowerzystów. Policjanci przyglądają się niebezpiecznym skrzyżowaniom oraz zachowaniu na nich rowerzystów.

Poniżej przedstawiamy najczęściej popełniane wykroczenia przez rowerzystów oraz taryfikator mandatów:

 • Jazda rowerem wzdłuż po chodniku lub przejściu dla pieszych – 100 zł.
 • Przewóz dziecka do 7 lat bez dodatkowego fotelika lub siodełka – 50 zł.
 • Naruszenie przez kierującego rowerem obowiązku korzystania z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić – 50 zł.
 • Nieustąpienie pierwszeństwa pieszym na drodze dla rowerów i pieszych – 50 zł.
 • Jazda bez trzymania co najmniej jednej ręki na kierownicy oraz nóg na pedałach lub podnóżkach – 50 zł.
 • Czepianie się podczas jazdy innych pojazdów np. autobusów – 100 zł.
 • Jazda chodnikiem lub drogą dla pieszych gdy jest to zabronione – 50 zł.

Dla przypomnienia przedstawiamy przepisy dotyczące rowerzystów wg Ustawy Prawo o ruchu drogowym:

 • Dziecko w wieku do 7 lat może być przewożone na rowerze, pod warunkiem, że jest ono umieszczone na dodatkowym siodełku zapewniającym bezpieczną jazdę.
 • Kierującemu rowerem zabrania się:
  – jazdy po jezdni obok innego uczestnika ruchu – (dopuszcza się wyjątkowo jazdę po jezdni kierującego rowerem obok innego roweru lub motoroweru, jeżeli nie utrudnia to poruszania się innym uczestnikom ruchu albo w inny sposób nie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego ).
  – jazdy bez trzymania co najmniej jednej ręki na kierownicy oraz nóg na  pedałach lub podnóżkach,
  – czepiania się innych pojazdów.
 • Rowerzysta może jechać środkiem pasa ruchu na skrzyżowaniu jeśli ten pas umożliwia opuszczenie skrzyżowania  w więcej niż jednym kierunku.
 • Korzystanie z chodnika lub drogi dla pieszych przez kierującego rowerem jednośladowym jest dozwolone  wyjątkowo gdy:
  – opiekuje się on osobą w wieku do 10 lat kierującą rowerem lub
  – szerokość chodnika wzdłuż drogi po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m  i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów.
  –  warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła).
 • Kierujący rowerem korzystając z chodnika lub drogi dla pieszych, jest obowiązany jechać powoli, zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.
 • Kierujący rowerem może jechać lewą stroną jezdni, jeżeli opiekuje się on osobą  w wieku do 10 lat.
  W przypadku gdy kierujący rowerem korzysta z drogi dla rowerów i pieszych ma obowiązek zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym. Szczególna ostrożność polega na poruszaniu się z niewielką prędkością, która umożliwia mu odpowiednio szybką reakcję w każdej sytuacji drogowej.
 • Kierujący rowerem może korzystać z jezdni. Wówczas ma on obowiązek stosować się do przepisów ruchu drogowego (jazda po prawej stronie jezdni), jest dopuszczona jazda lewą stroną ale tylko w określonych przypadkach jak mówi przepis gdy opiekuje się dzieckiem w wieku do 10 lat.
 • Rowerzysta może przekroczyć przejście dla pieszych jako pieszy prowadzący rower.
 • Kierujący rowerem może wyprzedzać inne niż rower powoli jadące pojazdy z ich prawej strony /np. w korku/ przy zachowaniu szczególnej ostrożności.
 • Dopuszcza się jazdę na rowerze z przyczepką rowerową dla dzieci.

Źródło: KWP Rzeszów

Dodaj komentarz