10 tras rowerowych, które musisz wypróbować tego lata

Lato to najlepszy czas na wyprawy, szczególnie jeśli panuje bezdeszczowa, słoneczna pogoda. Z tego powodu wybraliśmy dla was 10 tras rowerowych w Polsce, które warto przynajmniej raz przejechać, by poznać najciekawsze gatunki drzew, zwiedzić najpiękniejsze miasta i rozkoszować się malowniczymi krajobrazami. Wszystkie drogi w naszym zestawieniu są oznakowane, dzięki czemu nie będziecie musieli martwić się o dodatkowe mapy. Być może wypróbujecie je w nadchodzące wakacje?

Jak przygotować się do wycieczki rowerowej

Przed wyruszeniem w trasę należy dokładnie sprawdzić stan roweru. Niezależnie od tego, czy używamy go codziennie, czy raczej okazjonalnie, sprawdźmy łańcuch, przerzutki oraz pozostałe mechanizmy, które nie w pełni sprawne mogą nam skutecznie zepsuć wycieczkę. Przed wyjazdem upewnijmy się również co do trudności i przebiegu trasy – niektóre z nich wymagają bowiem rowerów górskich, a do niektórych wystarczy prosty, miejski rower.

Poza samym sprzętem należy zadbać również o odpowiednią odzież i bezpieczeństwo. Powinniśmy pomyśleć o kasku rowerowym oraz elementach odblaskowych, które sprawią, że nawet po zmroku pozostaniemy widoczni dla innych pojazdów. Odnośnie samej odzieży, podstawą jest bielizna termoaktywna, spodenki rowerowe oraz rękawiczki, które docenimy szczególnie na dłuższych, bardziej terenowych trasach. W chłodniejsze dni warto założyć odpowiednią kurtkę i dłuższe spodnie. Niezastąpiony będzie również plecak rowerowy, do którego włożymy wszystkie potrzebne nam rzeczy i akcesoria.

Co warto zabrać ze sobą na rower:

– jedzenie oraz wodę
– łatkę w razie przebicia opony
– pompkę
– kask rowerowy
– okulary przeciwsłoneczne
– element odblaskowy
– apteczkę lub sam opatrunek i lek przeciwbólowy

10 tras rowerowych, które warto wypróbować tego lata

Szlak jeziorny

Województwo: pomorskie Dystans: 66 km Trudność szlaku: średniozaawansowany Rodzaj: tranzyt Kolor/oznakowanie szlaku: zielony

Jak sugeruje sama nazwa szlaku, na trasie będziemy mieli okazję podziwiać wiele jezior. Poza nimi będziemy mogli zwiedzić kilka zabytkowych kościołów, podcieniowe chaty z końca XIX wieku oraz zamek Joannitów z XIII wieku. W czasie wycieczki warto przyjrzeć się również ciekawym gatunkom zwierząt, które trudno spotkać w pozostałej części Polski.

jeziorny

Pierścień rowerowy dookoła Poznania

Województwo: wielkopolskie Dystans: 5 km Trudność szlaku: zaawansowany Rodzaj: pętla kolor/oznakowanie szlaku: biały kwadrat z pomarańczową obwódką

Szlak został stworzony w ramach programu Wielkopolskiego Systemu Szlaków Rowerowych. Jego droga prowadzi przez gminy powiatu poznańskiego oraz gnieźnieńskiego. Jest to popularna trasa, która wymaga od cyklisty 7-8 godzin ciągłej jazdy. Zaleca się ją rozłożyć na mniejsze odcinki, by przy okazji zwiedzić pomniejsze zabytki i przyjrzeć się ciekawej faunie i florze.

poznań

Giżycko – Jezioro Wydmińskie, Jagodno, Niegocin

Województwo: warmińsko-mazurskie Dystans: 71 km Trudność szlaku: średniozaawansowany Rodzaj: tranzyt Kolor/oznakowanie szlaku: zielony

Giżycko nazywane jest żeglarską stolicą Mazur, dlatego przemierzając te tereny warto mieć w zanadrzu rowerek wodny. Na trasie będziemy mieli okazję zobaczyć 6 jezior znajdujących się w mieście oraz 11 w jego okolicach. Zielony szlak wiedzie przez łąki, wsie i rezerwaty, dlatego jest wspaniałą alternatywą na wypoczynek z daleka od miasta. Jeśli planujecie wakacje na Mazurach, powinien to być wasz punt obowiązkowy.

gizycko

Augustów – Szlak Doliny Rospudy

Województwo: podlaskie Dystans: 2 km Trudność szlaku: średniozaawansowany Rodzaj: tranzyt Kolor/oznakowanie szlaku: zielony

Wyprawę można rozpocząć na skrzyżowaniu dróg na Mazurki-Biernatki oraz Augustów-Raczki. Trasa jest świetną propozycją na rodzinne weekendy – prowadzi brzegiem jeziora, po polnych drogach, umożliwia zobaczenie Uroczyska oraz ruin pałacu Paca w Dowspudzie. Pomysł dla osób, które szukają odpoczynku na łonie natury.

augustów

Ścieżkami po terenach nadleśnictw powiatu złotowskiego i pilskiego

Województwo: warmińsko-mazurskie Dystans: 161,4 km Trudność szlaku: zaawansowany Rodzaj: tranzyt Kolor/oznakowanie szlaku: żółty

Żółty szlak został wytyczony przez 5 okolicznych nadleśnictw, które zadbały o jego malowniczość i edukacyjny charakter. W czasie długiej wycieczki warto zatrzymać się na moment przy elektrowni, której turbiny pamiętają jeszcze II wojnę światową.

nadleśnictwo

Lipa Reymonta, Dąb Kosynier oraz inne drzewa Łodzi i okolic

Województwo: łódzkie Dystans: 115 km Trudność szlaku: zaawansowany Rodzaj: pętla Kolor/oznakowanie szlaku: żółty

Szlak jest ciekawym pomysłem na rodzinną wycieczkę dla wprawionych cyklistów. Po drodze można zobaczyć wiele gatunków drzew, które pamiętają nawet czasy powstania styczniowego i mogą pochwalić się obwodem wynoszącym 730 cm.

lipareymonta

Szlak Starogardzki

Województwo: pomorskie Dystans: 48 km Trudność szlaku: średniozaawansowany/łatwy Rodzaj: tranzyt Kolor/oznakowanie szlaku: niebieski

Niebieski szlak umożliwia zwiedzenie pięknego Starogardu, który szczyci się wieloma zabytkami. Przemierzając tę trasę będziemy mieli okazję zobaczyć wiele nadmorskich miejscowości, jednak od samego brzegu morza będzie dzieliło nas kilkadziesiąt kilometrów. Jest to idealny sposób na aktywny wypoczynek połączony ze zwiedzaniem.
starogardzki

Leśne szlaki rowerowe w gminie Sianów – trasa nr.3

Województwo: pomorskie Dystans: 8 km Trudność szlaku: łatwy Rodzaj: pętla Kolor/oznakowanie szlaku: czarny

Czarny szlak pomimo małego dystansu charakteryzuje się trudnymi podjazdami. Jest to opcja na krótki rodzinny wyjazd, w czasie którego odpoczniemy na łonie przyrody.

leśne

Biłgoraj – Osuchy

Województwo: lubelskie Dystans: 38 km Trudność szlaku: średniozaawansowany Rodzaj: tranzyt Kolor/oznakowanie szlaku: niebieski

Niebieski szlak wiedzie przez tereny powiatu biłgorajskiego, przez lasy Puszczy Solskiej i kilka mniejszych miejscowości. Jest to opcja na spokojny, rodzinny wypad, w czasie którego odpoczniemy od gwaru miasta.

biłgoraj

Elbląg – Jagodnik – Rubno Wielkie

Województwo: warmińsko-mazurskie Dystans: 18 km Trudność szlaku: łatwy Rodzaj: tranzyt Kolor/oznakowanie szlaku: żółty

Szlak wiedzie spokojnymi drogami Wysoczyzny Elbląskiej wśród jezior i lasów. Na trasie będziemy mieli okazję zwiedzić wiele zabytków, takich jak katedra, Muzeum Archeologiczno-Historyczne oraz Stare Miasto. Cały szlak można przedłużyć, by jego całkowity dystans wynosił 128 km.

elbląg

Wakacyjne wycieczki rowerowe

W czasie wakacji warto zaplanować kilka wspólnych wycieczek w różne rejony Polski, w czasie których możemy zwiedzić na rowerze pobliskie miejscowości. Wiele cyklistów planuje specjalne wyjazdy w większych grupach, jednak z naszych propozycji można również skorzystać w czasie urlopu nad morzem czy na Mazurach. Drogi są oznakowane i znane, dlatego nie przysporzą kłopotów nawet mniej zaawansowanym rowerzystom. Które trasy rowerowe polecilibyście na weekend? Wolicie poruszać się znanymi szlakami czy nie robi wam to większej różnicy?

Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz