Wyścig Hubala 2018: Filip Maciejuk wygrywa w Busku Zdroju!

Zwycięstwem Filipa Maciejuka z narodowej reprezentacji Polski zakończył się drugi z sobotnich etapów Wyścigu Szlakiem Walk Majora Hubala. Do niego trafiła także koszulka lidera klasyfikacji generalnej Sante.

W sobotę na Wyścigu Hubala na kolarzy czekały aż dwa etapy. Po dotarciu na metę w Kazimierzy Wielkiej i kilku godzinach odpoczynku po pierwszym odcinku, kolarze ponownie wsiedli na rowery. Tym razem czekała na nich nich próba jazdy indywidualnej na czas. Dystans czasówki w Busku Zdroju nieznacznie przekraczał 21 kilometrów, więc spodziewać się należało sporych różnic czasowych, które ułożyłyby klasyfikację generalną. Pogoda była średnia – było pochmurno, na trasie wiał lekki wiatr, a co jakiś czas z nieba siąpił delikatny deszcz.

Początkowo kolarze na prowadzeniu w klasyfikacji etapu zawodnicy dość często się zmieniali, pokonując trasę w czasie nieco ponad 28 minut. Rezultat o pół minuty lepszy uzyskał Patrick Haller (Rad-Net.de), jednak jego czas został mocno poprawiony przez Mateusza Taciaka z CCC Sprandi Polkowice, przekraczając metę po 26 minutach i 11 sekundach.

W uzdrowiskowej miejscowości nie brakowało kibiców, którzy kibicowali zawodnikom rywalizujący w czasówce. Koło nich minuta po minucie przejeżdżali kolejni kolarze zmagający się z czasem. Obserwowali oni, jak kolejni uczestnicy wyścigu próbują przeskoczyć poprzeczkę zawieszoną wysoko przez Taciaka, ale  bezskutecznie.

Pobić rezultat „polkowiczanina” zdołał dopiero Filip Maciejuk z reprezentacji polski. Nie było to jednak wielkim zaskoczeniem, wszak to brązowy medalista mistrzostw świata wśród juniorów w tej specjalności. Maciejuk był szybszy od Taciaka o zaledwie 0,46 sekundy.

Jak się później okazało, nikt nie był w stanie nawiązać później do tego czasu. Oznaczało to, że to właśnie wschodzący młody talent, na co dzień ścigający się w zespole Leopard Pro Cycling, został zarówno zwycięzcą etapu, jak i nowym liderem klasyfikacji generalnej Wyścigu Hubala. Miejsca na podium dopełnił  kolejny zawodnik CCC, Kamil Gradek, który stracił do Maciejuka 6 sekund.

3. etap Wyścigu Hubala 2018 – 2 czerwca: Busko Zdrój, 21,3km

Zwycięzca kryterium:  Filip Maciejuk (Reprezentacja Polski)

Lider klasyfikacji generalnej Sante: Filip Maciejuk (Reprezentacja Polski)

Lider klasyfikacji punktowej Ptak Warsaw Expo: Szymon Sajnok (CCC Sprandi Polkowice)

Lider klasyfikacji górskiej Atlas: Michał Podlaski (Voster Uniwheels Team)

Lider klasyfikacji młodzieżowej Buskowianka Zdrój:  Filip Maciejuk (Reprezentacja Polski)

fot. Magda Tkacz

Dodaj komentarz