Test przedniej lampy rowerowej Mactronic NOISE XTR 04

Oświetlenie to podstawowe wyposażenie każdego rowerzysty, który chce się poruszać po drodze zgodnie z prawem i przede wszystkim bezpiecznie. W ostatnim czasie miałem przyjemność testować nową lampę rowerową polskiej firmy Mactronic NOISE XTR 04 o mocy 854 lumenów, która dedykowana jest dla osób, dla których nocna jazda po ciemnych ścieżkach to sama przyjemność. Podczas pisania tej recenzji pod uwagę wziąłem wytrzymałość, tryb świecenia, czas pracy i moc.

Mactronic to wrocławska firma, która od 1989 roku produkuje sprzęt oświetleniowy dla służb mundurowych, przemysłu oraz sportowców i turystów. Producent nieustannie rozbudowuje ofertę i podbija nowe rynki. Obecnie produkty firmy są dostępne w Europie, Azji i Afryce.

W zestawie otrzymujemy lampkę z zaczepem do kierownicy, akumulator oraz kabel Micro USB. NOISE XTR 04 to przednia lampa o mocy 854 lm, posiadająca diodę Cree XP-L. Prezentowany model świeci w czterech trybach: wysoki (712 lm), średni (368 lm), niski (77 lm) oraz BOOST (854 lm). Według producenta przy niskim trybie świecenia zapewni nam 28 h 30 min pracy. Całkowity zasięg świecenia wynosi 176 m.

Budowa i wymiary

Testowana lampa rowerowa NOISE XTR 04 ma wymiary 119 x 43 x 36 mm oraz waży 186 g, a z uchwytem 217 g, co czyni ją naprawdę lekką i zgrabną. Wykonana z aluminium lotniczego jest wytrzymała, odporna na deszcz i upadki. Włącznik lampy znajduje się na górze obudowy i jest podświetlany na niebiesko. Na dole znajdziemy port mini USB, który zamknięty jest gumową zaślepką. Całość wygląda bardzo solidnie. Lampa posiada stopień ochrony IP64, co daje jej całkowitą ochronę przed wnikaniem pyłu oraz chroni przed kroplami padającymi pod dowolnym kątem, ze wszystkich stron (deszcz).

Montaż

Montaż lampki na kierownicy roweru jest bardzo prosty i nie będziemy potrzebować żadnych narzędzi. Mocowanie uchwytu na kierownicy odbywa się poprzez szybkozamykacz. Dodatkowo w zestawie otrzymujemy dwie podkładki gumowe, tak aby dokładnie dopasować uchwyt do średnicy naszej kierownicy. Latarkę do uchwytu wsuwamy po szynie, która trzyma się w niej bardzo mocno i stabilnie. Aby z powrotem wypiąć lampkę z uchwytu należy nacisnąć przycisk zwalniania latarki z uchwytu, który znajduje się z prawej strony.

Zasilanie

NOISE XTR 04 zasilany jest akumulatorem 18650 Li-ion 3.7V, 3 400 mAh, którego czas całkowitego naładowania wynosi 6 godzin. Akumulator wkładany jest do lampy poprzez odkręcenie zakrętki znajdującej się w tylnej części lampki. Dodatkowo lampa wyposażona jest w wskaźnik naładowania baterii. Według producenta czas pracy urządzenia wynosi w zależności od trybu świecenia:

  • Wysoki (712 lm) – 2 h 45 min
  • Średni (368 lm) – 5 h 30 min
  • Niski (77 lm) – 28 h 30 min
  • BOOST (854 lm) – (30 sec)

Prezentowany model lampy sprawdzi się bardzo dobrze podczas nocnych maratonów, gdyż na niskim poziomie świecenia bateria wytrzyma aż 28h 30 min.

Test w ciemności

Prezentowany model bardzo dobrze oświetla drogę, nawet podczas nocnych szaleństw leśnymi ścieżkami. Według producenta zasięg światła wynosi nawet 176 metrów. Przy włączeniu trybu BOOST trzeba uważać, by podczas jazdy nie oślepiać kierowców czy innych rowerzystów. Efekty działania lampy NOISE XTR 04 są na prawdę bardzo zadowalające. Dzięki kilku trybom świecenia możemy z łatwością oświetlić każdą trasę w zależności od naszej potrzeby. Noise XTR 04 cechuje się mocną wiązką światła, która świeci szeroko i jest gładko rozproszona. Rozproszenie strumienia światła nie jest regulowane, jednak fabryczne ustawienie wydaje się być optymalne. Poniżej prezentujemy zdjęcia zrobione podczas jazdy miejskimi ścieżkami a także leśnymi ścieżkami na obrzeżach miasta.

Specyfikacja

Czas pracyWysoki (712 lm) – 2 h 45 min
Średni (368 lm) – 5 h 30 min
Niski (77 lm) – 28 h 30 min
BOOST (854 lm) – (30 sec)
Moc światła [lm]854
Źródło światłaCree™ XM-L2 LED
Rodzaj zasilaniaakumulatorowe
ZasilanieAkumulator 18650 Li-ion 3.7V, 3 400 mAh
Zasięg światła [m]176
Waga [g]185
Wymiary [mm]119 × 43 × 36
IP – Stopień ochronyIP64
FokusNie
Zestaw zawieraLampa
Akumulator
Kabel
Uchwyt rowerowy
Czas ładowania 230 AC 100%6 h
Wskaźnik poziomu bateriiTak
Wskaźnik naładowania bateriiTak
Port ładowaniaMicro USB

Galeria Zdjęć

Cena i dostępność

Mactronic NOISE XTR 04 kosztuje 294,99 zł i dostępna jest na stronie producenta.

Dodaj komentarz