Tęczowa koszulka Mistrza Świata MTB 12H dla Polski!

Podczas odbywających się 23. maja w niemieckim Weilheim Mistrzostw Świata MTB 12H Solo reprezentujący Polskę zawodnicy: Marek Stram i Joanna Ciszewska wraz z ekipą techniczną: Artur Gierusz, Marcin Dąbrowa zajęli doskonałe 4. m. open, 2. m. w kat. Masters (Marek Stram, Gerappa Pro Racing MTB Team),  Joanna Ciszewska (Gerappa Pro Racing Przygoda&Rower MTB Team) sięgnęła  po tęczową koszulkę Mistrza Świata wygrywając wyścig w trudnej rywalizacji z m.in. aktualną Mistrzynią Europy MTB 12H Solo.

Warunki na trasie były bardzo trudne: przygotowana na wyścig, licząca 6150m długości i 120 m przewyższeń runda XC była niemalże w całości poprowadzona – z wyjątkiem dwóch odcinków biegnących przez łąkę – ścieżkami leśnymi zawierającymi liczne sekcje techniczne składające się przede wszystkim z korzeni i ciasnych nawrotów: w związku z obfitymi opadami deszczu od poniedziałku poprzedzającego wyścig aż do dnia startu – deszcz padał również podczas startu i w trakcie wyścigu – trasa zrobiła się ekstremalnie wymagająca, a jej poziom trudności rósł z każdą godziną wyścigu; organizatorzy w przeddzień startu postanowili nawet wykluczyć jedną z sekcji technicznych, kolejne dwie sekcje zostały odpowiednio przygotowane.

Niemiecki Instytut Meteorologii zarówno we wtorek, jak i w czwartek wydał dla regionu Weilheim oficjalne ostrzeżenie o warunkach pogodowych: obfite opady deszczu i lokalne podtopienia – zawodnicy musieli się więc zmierzyć nie tylko z niezwykle wymagającą trasą, silną konkurencją ale także z deszczem i niską temperaturą: w chwili startu temperatura wynosiła zaledwie 6 stopni C°.

Na starcie, mimo trudnych warunków stawiła się czołówka specjalistów 12H – 24H, m.in.: Markus Ziegler (Kona Factory MTB Team) – ubiegłoroczny Mistrz Świata MTB 12H Solo, Oswald Ehrmann (ToMotion Racing by Black Tusk) – aktualny Wicemistrz Europy MTB 12H Solo oraz Anja Knaub (ToMotion Racing by Black Tusk), aktualna Mistrzyni Europy MTB 12H Solo.

Po trudnej walce Marek Stram pokonał jedną rundą przewagi ubiegłorocznego Mistrza Świata MTB 12H, uzyskując wraz z Florianem Probstem (RC77 Altenstadt) i Oswaldem Ehrmannem 33 rundy: o kolejności na podium zadecydował więc czas: nieco ponad 2 minuty starty do Ehrmanna zadecydowały ostatecznie o  4. miejscu. Nad pozostałymi rywalami z m.in. Francji, Belgii, Szwajcarii, Austrii czy Włoch Marek uzyskał rundę przewagi, co umożliwiło mu kontrolowanie wyścigu.

Joanna Ciszewska wyścig rozpoczęła pokonując pierwsze okrążenie najszybciej z kobiet, przez następne rundy jednak nie potrafiła utrzymać zyskanych 2 minut przewagi i rozpoczęła pogoń za rywalkami z drugiego miejsca. Tym razem trudne warunki i wymagająca technicznie trasa okazały się jej sprzymierzeńcem: od 10 rundy – połowy wyścigu – zaczęła powiększać swoją przewagę: wyścig ukończyła z przewagą 3 rund nad Vanessą Habl (Team Ranger Travel).

Mistrzostwa Świata były dla Polski udane m.in. dzięki doświadczeniu tych dwóch zawodników podczas startu w wyścigu MTB 24H Solo Rad Am Ring (oboje zajęli 2. miejsce), który odbywał się w podobnych, bardzo deszczowych warunkach.

Dodaj komentarz