Sosnowiec gospodarzem wyścigu kolarskiego w formule olimpijskiej

Drugi sezon z rzędu Sosnowiec gościć będzie kolarzy rywalizujących w kolarstwie górskim, w formule olimpijskiej (cross country). Bike Atelier XC odbędzie się 14 maja na Górce Środulskiej.

 – Wyścigi XC mają bogatą tradycję w Zagłębiu, gdyż przed kilkoma laty zorganizowaliśmy tu ok. 30 edycji. W ostatnim czasie ta odmiana kolarstwa górskiego ponownie zyskuje na popularności, więc zdecydowaliśmy się reaktywować tę imprezę. Zeszłoroczne zmagania przyciągnęły wielu miłośników technicznej jazdy i liczymy, że w tym sezonie będzie ich jeszcze więcejmówi Jacek Kotarski, organizator Bike Atelier XC.

XC, czyli cross-country, to konkurencja olimpijska. Polega ona na ściganiu się na stosunkowo krótkiej, kilkukilometrowej rundzie, określoną ilość razy. Wyścig jest krótszy niż tradycyjny maraton MTB, ale też bardziej intensywny. Rywalizacja jest niezwykle widowiskowa dla kibiców, gdyż w czasie zmagań, kolarzy można obejrzeć wielokrotnie.

Wymagająca trasa dla każdego

Zawodnicy zmierzą się z trasą poprowadzoną w sosnowieckim Parku Środula, na tamtejszej Górce Środulskiej. Na uczestników czekać będzie ok. 3,2-kilometrowa pętla, która będzie pokonywana od 2 do 5 razy (w zależności od kategorii wiekowej). Dla młodszych zawodników przygotowano nieco zmodyfikowaną rundę, by mogli oni ominąć najtrudniejsze, techniczne odcinki.

– Jak na XC przystało trasa obfitować będzie w trudne podjazdy i ciekawe zjazdy. Chcąc zapewnić bezpieczeństwo wszystkim startującym, zrezygnowaliśmy z dodatkowych utrudnień, takich jak odcinki kamieniste, czy też tzw. dropy, czyli strome spady – wyjaśnia Jacek Kotarski. – Jeśli ktoś nie czuje się na siłach by samemu wystartować, zapraszamy do kibicowania. Praktycznie z jednego miejsca na Górce Środulskiej, będzie można obejrzeć zdecydowaną większość rundy.

– Pętla będzie wymagająca, ale nie powinna przestraszyć tych mniej zaawansowanych. Z pewnością każdy z znajdzie coś dla siebie – dodaje czołowy kolarz górski w Polsce, Dariusz Batek, który miał okazję trenować na trasie wyścigu.

Dodatkowo na najmłodszych uczestników czekają oddzielne wyścigi dziecięce, na krótszych dystansach. Przeprowadzony zostanie także konkurs rodzinny, w którym główną nagrodą będzie rower dziecięcy marki Merida.

Zapisy on-line prowadzone są za pośrednictwem strony www.bikeateliermaraton.pl do czwartku poprzedzającego zmagania (czyli do 11 maja). Pod tym samym adresem można również znaleźć wszelkie szczegóły dotyczące imprezy oraz jej regulamin.

Dodaj komentarz