Rajd rowerowy „Ścieżkami historii. Śladami Adolfa Bnińskiego” w Środzie Wielkopolskiej

W niedzielę 2 lipca w Środzie Wielkopolskiej odbędzie się rajd rowerowy „Ścieżkami historii. Śladami Adolfa Bnińskiego” organizowany przez Biuro Edukacji Narodowej IPN w Poznaniu. Będzie to świetna okazja do przybliżenia postaci tego wybitnego ziemianina i społecznika, wojewody poznańskiego, a w czasach niemieckiej okupacji konspiratora – Głównego Delegata Rządu RP dla ziem polskich wcielonych do Rzeszy.

Podczas wycieczki odwiedzimy ważne miejsce dla historii wielkopolskiej konspiracji – Janowo, w którym w nocy z 14 na 15 września 1943 r. samoloty alianckie dokonały zrzutu broni dla miejscowych oddziałów Armii Krajowej. Zwiedzimy także przedwojenną siedzibę hr. Bnińskiego w Gułtowach. Podczas wycieczki Aleksandra Pietrowicz, specjalistka zajmująca się historią polskiej konspiracji, opowie o działalności i losach hrabiego. Partnerem Rajdu jest Stowarzyszenie im. Adolfa Bnińskiego w Gułtowach.

Trasa rajdu będzie liczyć około 36 KM długości. Zapraszamy wszystkich chętnych do udziału. Zgłoszenia przyjmowane są do 23 czerwca. Liczba uczestników jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.

Trasa rajdu rowerowego „Ścieżkami historii. Śladami Adolfa Bnińskiego”:

  • godz. 10:00 Zbiórka na Starym Rynku w Środzie Wielkopolskiej: sprawy organizacyjne (wręczenie pakietów startowych, odebranie kart uczestników), zapalenie zniczy pod tablicą upamiętniającą żołnierzy Inspektoratu Średzkiego AK.
  • godz. 11:30 Janowo – oprowadzanie po ścieżce edukacyjnej poświęconej tematyce zrzutów lotniczych dla AK.
  • godz. 12:30 Przyjazd do Gułtów, zwiedzanie parku podworskiego i dawnej siedziby hr. Adolfa Bnińskiego – Głównego Delegata Rządu dla Ziem Wcielonych do III Rzeszy.
  • godz. 13:00-14:15 Msza Św. w intencji 75. rocznicy śmierci hr. Adolfa Bnińskiego w kościele w Gułtowach oraz prelekcja Aleksandry Pietrowicz na temat hr. Adolfa Bnińskiego i złożenie kwiatów na grobach rodziny Bnińskich.
  • godz. 14:15-15:30 Grill dla uczestników rajdu.
  • 15:30 -17:30 Przejazd z Gułtów do Środy. Zakończenie rajdu.

Więcej informacji oraz zgłoszenia dostępne pod tym adresem.

Dodaj komentarz