Ruszając na wakacyjne wojaże coraz częściej wybieramy rower jako niezawodny środek transportu. Przygotowanie do wyprawy jednak musi odbywać się w określony sposób, a przyszykowanie roweru można porównać do tego, w jaki sposób przygotowujemy auto do długiej trasy. Podpowiadamy o czym należy pamiętać wybierając się w trasę dłuższą niż 50 km.
Bagaż wielofunkcyjny
Przyzwyczajeni do zmiennych warunków atmosferycznych latem, wybierając się na urlop chociażby nad polskie morze, pakujemy nie tylko kąpielówki, ale i ciepłą kurtkę. Wybierając samochód jako środek transportu, pakujemy bagażnik, natomiast planując odpoczynek z rowerem w tle sprawa się nieco komplikuje. Dlatego warto zaopatrzyć się w odpowiedniej wielkości torbę, którą zamontujemy z tyłu roweru. Najlepiej wybrać praktyczny model wyposażony w dwie duże sakwy boczne i jedną wierzchnią, którą można zdjąć i nosić jak plecak lub torbę na ramię. Co ważne, wybierając odpowiedni model torby na bagażnik, warto zwrócić uwagę na to, czy posiada ona elementy odblaskowe, które po zmroku zwiększą naszą widoczność na drodze. Materiał, z którego jest wykonana torba powinien być trwały, wytrzymały i odporny na wodę oraz brud, o łatwym montażu i demontażu nie wspominając.
Rowerowy zestaw pierwszej pomocy
Wybierając się w podróż rowerem, musimy być gotowi absolutnie na wszystko – przyjdzie nam przemierzać nie tylko równe, asfaltowe drogi, ale też polne i górskie ścieżki. Dlatego przygotowując sprzęt warto pamiętać o takich akcesoriach jak dodatkowe dętki oraz zestaw do łatania opon, za pomocą którego szybko naprawimy oponę, a chcąc napompować koło, możemy skorzystać z odpowiednio dobranej pompki przystosowanej do zaworów rowerowych. Najlepiej jeśli jest ona lekka, poręczna i wyposażona w dźwignię do blokowania zaworu podczas pompowania. Jeśli nasza podróż odbywa się w tandemie, warto dorzucić do bagażu zestaw adapterów do pompki. Dzięki temu, niezależnie od rodzaju zaworów i wentylów w rowerach, będziemy mogli uratować sytuację. Natomiast, gdy zaskoczy nas deszcz lub silniejszy wiatr, z pomocą przyjdzie lekka peleryna z kapturem, którą nałożymy na ubranie. Wreszcie, nie chcąc stracić naszego środka lokomocji, warto przy każdym postoju przypiąć go za pomocą odpowiedniego zabezpieczenia. Mamy do wyboru linki stalowe w osłonie z tworzywa sztucznego, które jednocześnie chroni przed uszkodzeniami lakieru, o różnej grubości, z zamkiem bębnowym lub na szyfr. Dzięki praktycznemu uchwytowi, można łatwo je transportować na rurze podsiodłowej podczas jazdy.
Uwaga, ja tu jadę!
Wakacje mają z założenia kojarzyć się z przyjemnymi doznaniami, przeżyciem przygody. By zminimalizować ryzyko upadku, zwłaszcza poruszając się po zmroku, należy uzbroić się w porządne oświetlenie przednie i tylne, oczywiście poza obowiązkową kamizelką odblaskową. Przy wyborze lampki warto rozpatrzyć ten LED, najlepiej wyposażone w zabezpieczenie przeciwbryzgowe wg. normy IPX4, spełniające rygorystyczne wymagania prawa o ruchu drogowym. Ważne jest także, by lampa nie oślepiała pieszych, była energooszczędna i bardzo łatwa w montażu.
Zanim jednak wybierzemy się i zdecydujemy na wyprawę rowerową, należy przejść odpowiedni trening kondycyjny. Aby uniknąć niechcianych kontuzji, dobrze jest przed wyjazdem przejechać dłuższe dystanse i sprawdzić jak nasz organizm znosi tego typu wysiłek. Przygotowanie roweru, siebie samego i wreszcie odpowiedniego bagażu da nam pewność, że wakacyjna przygoda na dwóch kołach na długo pozostanie w naszej pamięci.