Poznajcie Josefa Cernego z grupy CCC Sprandi Polkowice

Dla Josefa Cernego sezon 2015 jest już trzecim w polkowickiej ekipie. Ma dopiero 21 lat, a na swoim koncie m.in. pozycję lidera w Giro del Trentino.

Cerny pochodzi z Ostrawy, która leży zaledwie 20 kilometrów od granicy z Polską. Tam spędził zdecydowaną większość swojego życia, choć urodził się w pobliskiej miejscowości Frýdek-Místek. Kolarstwo zaczął uprawiać w wieku 10 lat, na rowerze MTB. Podobnie jak kilku innych kolarzy CCC Sprandi Polkowice, grał również w hokeja – W wieku 5 lat, z hokejem zapoznał mnie mój ociec, który był trenerem tej dyscypliny. Grałem przez kilka lat i po tym jak rozpocząłem moją przygodę z rowerem, starałem się łączyć oba te sporty. Ostatecznie wybrałem kolarstwo, bo okazało się, że jestem w tym dosyć dobry – wyjaśnia Josef Cerny, którego kolarskim idolem z dzieciństwa był Lance Armstrong.

Poza kolarstwem lubi także …gotować. Przed wyścigiem najczęściej je jajka oraz ryż z oliwą z oliwek. Po wysiłku na jego talerz trafia ryż przyrządzony na słodko, a także owsianka. Wśród jego ulubionych kolarskich przekąsek są batony Mars oraz Góralki.

Gdy przeszedł do kategorii orlik, trafił do polskiej ekipy Wibatech – LMGK Ziemia Brzeska. Ścigał się w niej z dzisiejszym kolegą z CCC Sprandi Polkowice, Leszkiem Plucińskim. Mając zaledwie 19 lat wygrał klasyfikację górską Karpackiego Wyścigu Kurierów, był 2. w klasyfikacji młodzieżowej Małopolskiego Wyścigu Górskiego i Wyścigu dookoła Mazowsza. W 2013 roku dołączył do ekipy Piotra Wadeckiego. – Wspaniałe, nowe możliwości pojawiły się wtedy moim życiu. Nagle zacząłem rywalizować w prestiżowych wyścigach w Europie. Nie było łatwo przestawić się na tryb życia profesjonalnego sportowca, ale na pewno był to bardzo ciekawy sezon. Oczywiście najmilszym wspomnieniem z niego jest objęcie pozycji lidera w Giro del Trentino. To był dla mnie wyjątkowy moment – wspomina popularny „Józek”.

Poza koszulką lidera we Włoszech, miał w tamtym sezonie kilka innych sukcesów. Został mistrzem Czech w jeździe na czas w kategorii U23 (pokonał wtedy m.in. obecnego kolarz Etixx-Quick Step, Petra Vakoca), wygrał klasyfikację młodzieżową Wyścigu dookoła Mazowsza i ponownie był drugim orlikiem w Małopolskim Wyścigu Górskim. W zeszłym sezonie do swojego kolarskiego resume dopisał triumf w Visegrad 4 Bicycle Race – GP Czech Republic i 2.miejsce w klasyfikacji górskiej Wyścigu Pokoju U23.

„Moim celem na 2015 jest dalszy rozwój, poprawa formy i oczywiście zwycięstwa. Najważniejszymi imprezami są mistrzostwa świata, mistrzostwa Czech, Wyścig Pokoju U23 oraz Czech Cycling Tour” – tłumaczy Cerny.

Młody zawodnik chciałby zatem w tym roku pokazywać się z jak najlepszej strony przede wszystkim przed swoimi rodakami. W ostatnich dwóch latach spędzonych w polkowickim zespole był jedynym Czechem w ekipie. Teraz będzie mógł cieszyć się towarzystwem swojego krajana, Jana Hirta.

Źródło i Foto: CCC Sprandi Polkowice

Dodaj komentarz