Pierwsze w Polsce Muzeum Polskich Rowerów w Radomiu

W Radomiu otwarte zostało pierwsze w Polsce Muzeum Polskich Rowerów. To jedyne tego typu miejsce w kraju. Muzeum mieści się w budynku przy ulicy Marii Curie-Skłodowskiej 4.

To jest miejsce absolutnie niezwykłe ze względu na historię, którą tu prezentuje, ale też ze względu na to, jak powstało. To jest niezwykła, romantyczna historia. Zaczęło się od ludzkiej pasji i zaangażowania, kolejnym krokiem był Budżet Obywatelski i to, że radomianie chcieli tego muzeum w formie mobilnej i na koniec doszło do połączenia tego wszystkiego z otwartością miasta, decyzją o finansowaniu i z ludzkiej pasji zrodziło się coś naprawdę niezwykłego – mówił podczas uroczystego otwarcia Muzeum dyrektor Kancelarii Prezydenta, Mateusz Tyczyński.

W muzeum, które prowadzi Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Radomiu sp. z o.o. są prezentowane eksponaty pochodzące od kolekcjonerów, m.in. od członków Radomskiego Towarzystwa Retrocyklistów „Sprężyści”. W sumie udało się zgromadzić ponad sto rowerów. Pierwsza wystawa nawiązuje do przypadającej w tym roku 90. rocznicy rozpoczęcia produkcji rowerów w radomskiej Fabryce Broni. Można zobaczyć kilka typów jednośladów z Radomia, w tym m.in. rower wojskowy. Są prezentowane również inne eksponaty pokazujące historię roweru od XIX wieku do lat 80. dwudziestego stulecia. Nie brakuje też pamiątek związanych z historią radomskiego kolarstwa. – Wygraliśmy wyścig, mamy mistrzostwo Polski, jeśli nie świata. Takiej placówki w naszym kraju nie ma na pewno – mówił Łukasz Wykrota, kurator wystawy oraz członek Radomskiego Towarzystwa Retrocyklistów „Sprężyści” i dodał: – Ale, jak to bywa w wyścigu sukces to praca wielu ludzi. To sześć lat wspólnych działań. Nie udałoby się, gdyby prezydent Radosław Witkowski nie dotrzymał danego nam słowa. Kilka lat temu powiedział nam, żebyśmy zaczęli od mobilnego muzeum i budżetu obywatelskiego, a później dojdziemy do stacjonarnej ekspozycji. I tak właśnie się stało.

Z otwarcia muzeum cieszą się legendy kolarstwa: dawni trenerzy, zawodnicy a także ich rodziny. Andrzej Burda, były zawodnik Broni Radom zwiedzającym opowiadał o historii radomskiego kolarstwa. – Dobrze, że przypominamy sukcesy Radomia. Jeździłem na rowerach produkowanych właśnie w naszym mieście, zresztą nie tylko ja. Warto przypomnieć, że były one produkowane nie tylko w Fabryce Broni, ale były też dwa zakłady prywatne. Cieszę się, że jesteśmy tu dzisiaj, to piękna historia naszego miasta – mówił Andrzej Burda.

Muzeum w kwietniu czynne będzie w następujących godzinach:

Październik – Kwiecień poniedziałek
wtorek-piątek
sobota
niedziela
nieczynne
9.00 – 16.00
12.00 – 16.00
12.00 – 16.00

Natomiast od maja godziny pracy muzeum zostaną wydłużone:

Maj – Wrzesień poniedziałek
wtorek – czwartek piątek
sobota niedziela
nieczynne
12.00 – 16.00 12.00 – 18.00 14.00 – 19.00
12.00 – 18.00

Fot. Łukasz Wójcik/Urząd Miejski w Radomiu

Dodaj komentarz