Peleton za peletonem. Szosowy Klasyk w Obiszowie

Szosowy Klasyk zainaugurował Kolarski Weekend w Gminie Grębocice w minioną sobotę,  a  dzień później mieliśmy tam ciąg dalszy – kolejną edycję cyklu Bike Maraton, czyli dużą dawkę MTB. Wcześniej jednak prawie czterystu zawodników ścigało się na rundach wytyczonych na drogach gościnnej kolarskiej gminy, a trasa wyścigu wiodła przez Kurów, Ogorzelec, Grębocice i Kwielice. Start i meta oczywiście w Obiszowie. Na dystansie PRO do przejechania było 89 km, a na dystansie FUN 35,5 km.

Zawodnicy startowali podzieleni na sektory startowe według kategorii wiekowych. To znak rozpoznawczy cyklu Szosowy Klasyk Via Śląsk – dzięki temu jeden mały peleton goni kolejny, a podobnie jest na trasie. Po jednym finiszu na mecie nic się nie kończy, a raczej dopiero zaczyna, bo za chwilę kolejna grupa wjeżdża na ostatnią prostą, a potem kolejna i kolejna…

Podobnie jest na każdym okrążeniu – rzadko który kolarz jedzie samotnie – chyba że oderwie się od swojej grupy w drodze po zwycięstwo. W wyścigach Szosowego Klasyka i Via Dolny Śląski nie ma klasyfikacji open – zawodnicy i zawodniczki rywalizują ze sobą wewnątrz swoich grup wiekowych.

Na dystansie PRO pierwszy na mecie pojawił się Damian Miela (Strefasportu.pl MW Invest), który wygrał tym samym kategorię M3. W M2 triumfował Marek Dytko (Seven Prceptus Team). Kategorię M4 wygrał Adrian Jach (Huzar Bike Academy), M5 Dariusz Leduchowski (Danielo Sportswear LUKS Dwójka Stryków), a M6 Krzysztof Sujka z Konińskiego Towarzystwa Kolarstwa. M6 wygrał świetny niegdyś zawodnik i reprezentant Polski Jan Faltyn (Colnago Team), a M7 Krzysztof Łańcucki z SGR Stronie Śląskie. To nie koniec, bo mastersi startują w jeszcze starszych kategoriach – w M75 startowało dwóch zawodników – pierwszy był Stanisław Paterka, a drugi Franciszek Gustowski (Huzar Bike Academy).

Klasyfikację kobiet w kategorii K2 wygrywa Kamila Wójcikiewicz (Rybczyński Bikes Remmers Team), w K3 pierwsze miejsce dla Katarzyny Brewińskiej, w K4 dla Joanny Legierskiej – Dutczak (Rant Team Zielona Góra), a w K45 dla Marioli Posmyk (Diversey Team). W K5 najlepsza jest Anna Bielińska (Active Jet).

Na krótkim dystansie pierwszy w M2 był Kamil Gromnicki (Roadracing.pl), który również jako pierwszy ze wszystkich finiszował i zameldował się na mecie. M3 wygrywa Bartosz Pajor (GVT 2), M4 Jarosław Zygmąt (Moto Jelcz Stelweld Rower Wrona), M5 Robert Raczkowski, M6 Bolesław Bałd, M65 Ryszard Wrona (Moto Jelcz Stelweld Rower wrona), M7 Gzregorz Fajkowski (Rycerze Rolanda Maciejewski Team), M75 Sviatoslav Kovalchuk (Tandem), a M8, bo taka kategoria była również, Józef Misiak (Rycerze Rolanda Maciejewski Team) przed Alfredem Sondelem.

W kategorii K2 najszybsza była Karolina Przybylak (Roadracing.pl). K3 wygrała Joanna Kłosowska, K4 Joanna Jocher (OTR Interkol cx80 Team), K45 Dorota Wizner (Sport Profit Team), a  K5 Irena Łańcucka.

Kolejna impreza cyklu Szosowy Klasyk Via Dolny Śląsk  już 8 września w Ludwikowicach Kłodzkich, a jeśli kogoś interesuje jazda indywidualna na czas i podjazd szosą  z Kowar na Przełęcz Okraj, to 15 sierpnia organizatorzy cyklu zapraszają na Okraj Uphill Race.

Źródło: materiały prasowe

Dodaj komentarz