Pedałuj szybciej, jedź pewniej. 5 korzyści z przesiadki na buty SPD

[su_label type=”info”]Artykuł Sponsorowany[/su_label]

System SPD, kiedyś spotykany głównie w szosówkach, jest obecnie coraz chętniej stosowany również w rowerach MTB i do jazdy rekreacyjnej. Na czym polega fenomen pedałów zatrzaskowych i jakie są ich zalety, dowiesz się z naszego najnowszego artykułu.

Co to są buty SPD?

Pierwsze pedały zatrzaskowe wypuściła firma Look w latach 80., ale bez wątpienia największą popularność zdobył system SPD (ang. Shimano Pedaling Dynamics) japońskiej marki Shimano, który wszedł na rynek niecałe 10 lat później. Początkowo stosowano go tylko w rowerach szosowych, ale obecnie po pedały zatrzaskowe chętnie sięgają również miłośnicy wszelkich odmian kolarstwa górskiego, a nawet osoby jeżdżące po mieście. Niezależnie od producenta, na system składają się specjalne pedały z zatrzaskiem (kupowane z blokami w zestawie) oraz obuwie, które w podeszwie posiada otwory do montowania bloków. But wpina się, wsuwając blok do zatrzasku, a wypięcie następuje po specyficznym ruchu pięty lub samoczynnie, jeśli dojdzie do upadku. W większości modeli siłę potrzebną do uwolnienia stopy można regulować, dopasowując ją do własnych potrzeb. Podczas pierwszych przejażdżek system SPD może sprawiać drobne problemy, ale większość osób przyzwyczaja się błyskawicznie, często nie mogąc sobie wyobrazić powrotu do zwykłych pedałów platformowych.

Rodzaje butów SPD

W sklepach znaleźć można trzy podstawowe rodzaje butów zatrzaskowych, czyli ze specjalnymi otworami do przykręcenia bloków. Rozwiązanie SPD marki Shimano jest najpopularniejsze, ale nie jedynie, więc warto zwrócić uwagę, czy wybrane obuwie i pedały są ze sobą kompatybilne. Buty szosowe posiadają najtwardszą i płaską podeszwę, aby lepiej przekazywać energię pedałowania. Z drugiej strony duże, praktycznie nieosłonięte bloki powodują, że chodzenie w nich jest bardzo niekomfortowe. Buty SPD do jazdy górskiej (MTB) posiadają specjalne wypustki i bardziej miękką podeszwę. Z jednej strony ułatwia to chodzenie, a z drugiej chroni blok przed zużywaniem się. Trzeci rodzaj to buty trekkingowe (turystyczne), które wyglądają jak obuwie do noszenia na co dzień obuwia. Blok chowa się w dość miękkiej podeszwie, więc bez problemu można w nich spacerować.

Zalety korzystania z butów SPD

Pedały zatrzaskowe czy platformy? Wśród rowerzystów nie brakuje zwolenników obu rozwiązań, a wyższość jednego systemu nad drugim stała się tematem wielu zagorzałych dyskusji. W dzisiejszym wpisie skupiamy się na zaletach systemu SPD.

1. Efektywniejsze pedałowanie

System zatrzaskowy sprawia, że w pedałowanie angażuje się więcej mięśni, co oznacza wolniejsze męczenie się. Kiedy jedna stopa naciska na pedał, druga noga może ciągnąć korbę w górę, co przydaje się zwłaszcza na trudnych podjazdach, przy niskiej kadencji. Efektywność pedałowania jest również zwiększona ze względu na twardość podeszwy butów SPD, która doskonale przekazuje energię dalej, zamiast pochłaniać jej część ze względu na amortyzację.

2. Lepsza kontrola nad rowerem

Przypięte do pedałów buty sprawiają, że rowerzysta „jednoczy” się ze swoim sprzętem. Przekłada się to na lepsze wyczucie, łatwiejsze balansowanie ciałem oraz bardziej precyzyjną jazdę. Rower zaczyna reagować na drobne ruchy nóg i kolan, które w platformach nie przyniosłyby takiego rezultatu.

3. Stabilna pozycja

W przypadku systemu zatrzaskowego praktycznie nie ma możliwości, żeby stopa zsunęła się z pedałów. Fakt ten docenią przede wszystkim osoby jeżdżące po trudnym terenie – korzeniach, kamieniach i innych nierównościach. System SPD trzyma stopę pewnie nawet w niekorzystnych warunkach – podczas największej ulewy, w błocie czy na mokrej trawie.

4. Mniej siniaków

System SPD dla wielu osób będzie oznaczać mniejszą ilość urazów, zwłaszcza w przypadku początkujących zjazdowców. Chodzi tu przede wszystkim o siniaki, które powstają na goleniach, gdy stopa zsuwa się ze zwykłych pedałów platformowych. System SPD praktycznie eliminuje ten problem.

5. Prawidłowe ustawienie stopy w trakcie jazdy

Z systemem SPD, oczywiście prawidłowo ustawionym, noga jest cały czas utrzymywana w najkorzystniejszej i najzdrowszej dla ciała pozycji. Oznacza to mniejsze obciążenia dla stawów, przede wszystkim kolan.

Szukasz pedałów lub butów SPD? Koniecznie odwiedź lulagoga.pl. Znajdziesz u nas rowery, części rowerowe oraz ubrania do jazdy w każdych warunkach. Na naszym blogu natomiast czeka na Ciebie spora porcja wiedzy na temat sprzętu rowerowego.

Zdjęcia: lulagoga.pl, unsplash.com, pexels.com

Dodaj komentarz