Relacja z Bike Maraton w Zdzieszowicach

W minioną sobotę w Zdzieszowicach odbyła się druga edycja największego w Polsce cyklu maratonów MTB.

Bike Maraton w Zdzieszowicach gości już od ośmiu lat, jednak w tym roku organizatorzy przygotowali  zupełnie nowa trasę biegnącą wokół wzgórza Św. Anny. Punktualnie o godzinie 11.00 w miejskim parku zabaw i wypoczynku na starcie ustawiło się 1540 uczestników z kraju i zagranicy. Sybila Zimerman – Burmistrz Zdzieszowic przywitała na starcie kolarzy i oddała honorowy strzał sygnalizując start maratonu. Peleton kolarzy ruszył przez Zdzieszowice w stronę Góry Św. Anny, a uczestnicy mieli jeszcze czas, by zastanowić się nad wyborem dystansu. Tym razem zawodnicy mieli do wyboru: dystans MINI o długości 24 km. trasę MEGA – 42 km. i najdłuższy dystans GIGA – 71 km. Tradycyjnie, jak na każdym Bike Maratonie uczestnicy mogli dokonać wyboru dystansu na trasie – w miejscach  oznakowanych rozjazdów. Na pierwszych kilometrach peleton jechał zwarty, a stawce kolarzy przewodzili zawodnicy reprezentujący czołowe grupy kolarskie. Dopiero na około piętnastym kilometrze od czołowego peletonu oderwało się dwóch zawodników, Piotr Brzózka – JBG 2 MTB Team i Michał Ficek z Volkswagen Samochody Użytkowe MTB Team. Obaj zawodnicy rywalizowali na dystansie Giga maratonu, więc czekała ich rywalizacja jeszcze przez blisko sześćdziesiąt kilometrów do linii mety.

BM_05

W czasie gdy na górskich ścieżkach trwała rywalizacja uczestników maratonu, poniżej miejskim parku w Zdzieszowicach na starcie stanęli najmłodsi. W „Dziecięcym Bike Maratonie” na starcie ustawiło się ponad stu następców Michała Kwiatkowskiego w trzech przygotowanych grupach wiekowych. Zaczęli najmłodsi – grupa przedszkolaków, potem nieco starsi, a na finał ruszyli jedenastolatkowi. Wszystkie dzieci osiągnęły metę i zostały uhonorowane na scenie dyplomami i upominkami sportowymi, a zgromadzeni rodzice i dziadkowie nagrodzili ich gromkimi brawami.

Chwilę po zakończeniu rywalizacji najmłodszych na metę wjechali pierwsi zawodnicy dystansu MINI Bike Maratonu. I tak zwycięzcą tej edycji został Robert Bachmatiuk z Głuszycy wyprzedzając o trzynaście sekund na ostatnich metrach Mateusza Kaciłowicza z Piechowic. Trzeci tego dnia był Grzegorz Kubaczka ze Skoczowa. W rywalizacji kobiet najlepsza na dystansie MINI okazała się Dorota Janusz z Wrocławia, przed Katarzyną Wrzeszcz i Matyldą Szczecińską obie również z Wrocławia.

BM_14

W międzyczasie na metę Mega maratonu jako pierwszy po iście sprinterskim finiszu wjechał Rafał Adamczyk z Wrocławia, wyprzedzając o długość przysłowiowej szprychy Mateusza Zonia z Żywca i o jedną sekundę – trzeciego Tomasza Dygacza z Katowic.  Bezkonkurencyjna na dystansie MEGA okazała się Karolina Kozela  (Balice), przed Katarzyną Polakowską ze Starachowic i trzecią na mecie Magdaleną Wojtyła – Oborniki Śląskie.

Po ponad dwóch i pół godzinie do mety dojechała czołówka koronnego dystansu GIGA Bike Maratonu. 71 kilometrów nie starczyło prowadzącym zawodnikom na  wypracowanie znaczącej przewagi, więc wszystko rozstrzygnęło się na ostatnich metrach. Finisz wygrał Piotr Brzózka, przed Michałem Fickiem. Trzeci na mecie ze stratą ponad pięciu minut przyjechał Michał Neumann reprezentujący DMG Mori Cyclo Trener Team.

Wśród pań klasyfikacja dystansu GIGA zakończyła się następująco:

1. Michalina Ziółkowska – 3:02:13 – Volkswagen Samochody Użytkowe MTB Team

2. Karolina Kukuła – 3:16:34 – AGH Cycling Team

3. Anna Świrkowicz – 3:18:13 – ASE TEAM

Już dziś zapraszamy do Wałbrzycha na tereny kompleksu sportowego Aqua – Zdrój, gdzie w sobotę 23 maja na uczestników Bike Maratonu czekają trasy przygotowane w masywie Chełmca i Trójgarbu, a dzieci ścigać się będą na stadionie sportowym.

Galeria zdjęć

Organizatorem zawodów jest Grabek Promotion.

Więcej informacji o imprezach można zaleźć na stronach bikemaraton.com

Dodaj komentarz