Najpiękniejsze trasy rowerowe na jesienne wycieczki. Zobacz koniecznie! - 1 2024

Najpiękniejsze trasy rowerowe na jesienne wycieczki. Zobacz koniecznie!

Jesień to jedna z najbardziej malowniczych pór roku. Letnie upały ustępują bardziej znośnym temperaturom, a pogoda wciąż sprzyja aktywnemu wypoczynkowi. Gdzie warto wybrać się na jesienną wycieczkę rowerową?

Przez Pustynię Błędowską

Szlak ma w sumie 26 kilometrów, co jest optymalną długością zarówno dla początkujących jak i średniozaawansowanych wielbicieli jednośladów. Rozpoczyna się w Chechle i to tu wypatruj pierwszych oznaczeń. Szlak prowadzi przez piaski największej pustyni w Polsce, a przy okazji pozwala również śledzić perełki architektury drewnianej. Będzie to m.in., drewniany kościół św. Marka w Rodakach z 1601 roku. Przy jego budowie nie użyto ani jednego gwoździa. Podążając dalej, mijamy Księża Górę ze zjawiskowymi formacjami skalnymi, by na mecie dotrzeć do Czubatki. Tam, jeżeli będziecie mieć jeszcze siłę, czeka na zdobycie platforma widokowa z panoramą całej pustyni. 

Polskim wybrzeżem Bałtyku

Nie jest to łatwa trasa, bo liczy około 588 kilometrów. Odbywając tę podróż jesienią, unikniesz letniego tłumu turystów i skorzystasz jeszcze z ciepłego słońca. Złota Polska Jesień nad morzem jest niezwykle malownicza. Podczas podróży szukaj Międzynarodowego Szlaku Rowerowego wokół Bałtyku R – 10. Jadąc, możesz również zaliczyć w komplecie Szlak Latarni Morskich. 

Przepiękne Bieszczady

Te góry są stworzone do wycieczek rowerowych, zwłaszcza jesienią. O tej porze roku, zielone lasy zachwycają swoimi barwami – od żółtego, przez pomarańczowy, czerwony na brązowym kończąc. Szukając nieco bardziej wymagających tras, warto przejechać się szlakiem rowerowym prowadzącym do Rezerwatu Przyrody Silne Wiry. Długość odcinka to 35 km, a w przypadku pętli, 46 km. Niezapomniane widoki masz tam jak w banku. 

Śladami niemieckiej arystokracji

Trasa ma długość około 60 do 70 kilometrów. Może być dowolnie modyfikowana, w zależności jakie miejsca chcesz zobaczyć. Zacznij już w Wałbrzychu i objedź zamek Książ wraz z Książańskim Parkiem Krajobrazowym. Następnie wybierz się do Doliny Pałaców i Ogrodów. Podczas tej trasy będziesz mieć okazję na poznanie najpiękniejszych letnich rezydencji dawnych niemieckich rodów magnackich. Zobaczysz więc zamek w Karpnikach, pałac Wojanów, pałac w Ciechanowicach albo w Janowicach Wielkich. Część z nich pełni obecnie funkcje hotelowo – restauracyjne, więc zarówno nocleg jak i posiłki masz na wyciągnięcie ręki!