Jakie buty na rower? Oto najlepsze propozycje do kolarstwa szosowego!

Wbrew pozorom, zakup dobrych butów na rower to wyzwanie. Teoretycznie lepiej zainwestować w rower niż w buty, jednak praktyka pokazuje, że nie jest to najlepsze rozwiązanie. Kolarz musi mieć dobre buty. Dlaczego?

Indywidualne predyspozycje

Każda stopa jest inna, więc niezwykle ważne jest, aby kupić takie buty, które będą zwyczajnie wygodne. Cóż z tego, że dany model jest rekomendowany przez specjalistów, gdy na Twojej stopie jest niewygodny? Kolejny aspekt to parametry techniczne. W tej kwestii zdecydowanie warto zaufać ekspertom. 

Podstawowym założeniem dotyczącym dobrych butów do kolarstwa szosowego jest jak najlepsze minimalizowanie strat energii. Kiedy pedałujesz, istotnym jest, aby każda najmniejsza energia była przekazywana do ruchu roweru. Nikt nie lubi, gdy wkłada się w coś mnóstwo siły i nie ma z tego efektów, prawda?

Parametry techniczne

Buty dla rowerzystów szosowych muszą być jak najsztywniejsze i jak najlżejsze. O wiele istotniejsza od płynnego chodzenia jest gwarantowany równomierny nacisk podczas wcisku i ciągnięcia w górę. W tych najlepszych butach, aby uzyskać maksymalną sztywność, używa się podeszwy z karbonu. Jak się domyślasz, nie musi Ci w nich wygodnie się chodzić, ale…jeździć. 

Rekomendowane przez zawodowców

Wśród najlepszych marek, kilka rodzajów butów zasługuje na Twoją uwagę. Zaskakują nie tylko niską gramaturą, ale i wysoką jakością wykonania. Nie wszystkie kosztują miliony monet!

  • Giro Empire SLX – ważą zaledwie 370 g. Posiada opatentowaną górną konstrukcję Synchwire, wykonaną z lekkiego laminatu Monofi. Sznurowanie klasyczne oraz podeszwa z włókna węglowego dopełniają całości. Cena: około 1 600,00 zł 
  • Fizik Transiro Infinito R3 – to buty rowerowe triatlonowe. Bardzo wygodne do szybkiego zakładania i ściągania w momentach, gdy każda sekunda się liczy. Doskonały system regulacji oraz twarda podeszwa z włókna węglowego to tylko jedne z ich atutów. Cena: około 1 200,00 zł.
  • Red Cycling Products Advance Road Knit Shoes – stylowe w każdym calu. Są lekkie i minimalistyczne. Wykonane z mocnej, tkanej cholewki stabilnie utrzymują stopę. Zamiast tradycyjnych rzepów znajdziesz tu zwykłe sznurówki, jednak nie daj się zwieść, te buty doskonale sprawują się na trasie! Cena: 450,00 zł