Motywacja i technologia – jak osiągnąć sukces w sporcie?

Dlaczego tak wielu z nas ma trudności z tym, aby zmotywować się do ćwiczeń? Gdzie szukać motywacji do regularnej aktywności fizycznej? Jak osiągać wyznaczone cele? Jak dowodzi badanie zainicjowane przez firmę Samsung, pomocna dla wielu z nas jest technologia. Jednak dopiero w połączeniu z odpowiednią motywacją, gwarantuje ona osiągnięcie sukcesu.

Motywacja to czynnik napędzający nas do wszelkich działań. Pozwala ona widzieć sens w każdej podejmowanej aktywności i czuć satysfakcję z zaangażowanych sił. Umiejętność samodzielnego motywowania się to jednak dla wielu z nas wciąż sztuka, którą można porównać z akrobacjami na wysokości – motywacji, tak samo jak sztuki cyrkowej należy się uczyć codziennie i praktykować jak najczęściej, aby odnosić sukcesy.

W wypracowaniu zdolności do samodzielnej motywacji niezwykle pomocna może okazać się najnowocześniejsza technologia – wyniki badań, uzyskane dzięki inicjatywie Samsung pokazują, że obecnie ponad jedna czwarta Europejczyków (27%) używa urządzeń do pomiaru wyników, zapisywania danych oraz śledzenia postępów. Jednak pomimo szerokiej dostępności urządzeń pomocnych przy treningu, tylko jeden na dziesięciu (12%) Europejczyków odbywa zalecane trzy do pięciu sesji ćwiczeń fizycznych tygodniowo. Gdzie więc następuje załamanie naszych chęci? Odpowiedź: na samym początku.

Jak głosi koreańskie przysłowie – dobry początek to połowa sukcesu (Shijaki banida). Niestety, dużą część osób rozpoczynających swoją przygodę ze sportem cechuje tzw. słomiany zapał. Początkowy entuzjazm ginie po pierwszych trudnościach a negatywne myśli stają się przeszkodą dla dalszych postępów. Ważne w takiej sytuacji jest odpowiednie wsparcie i zachęta ze strony rodziny, przyjaciół, czy trenerów. Najskuteczniejsze formy wsparcia obejmują pozytywne wzmocnienie oraz bieżące śledzenie wszystkich, nawet najmniejszych postępów. Śledzenie zmian jest dużo łatwiejsze przy pomocy nowoczesnych urządzeń elektronicznych, jak smartfon Samsung GALAXY S5 z opaską Gear Fit. Monitorują one parametry aktywności fizycznej, jak spalone kalorie, czy przebiegnięte kilometry.

Oprócz wsparcia bliskich i monitorowania postępów, pomocne w osiąganiu celów aktywności fizycznej jest także znalezienie odpowiedniej inspiracji, np. w postaci światowej gwiazdy sportu. Jest to pewnego rodzaju przypominajka, wskazująca na to, że każdy miał swoje trudne początki, które udaje się pokonać. Nienawidziłem każdej minuty treningu, ale powtarzałem sobie: Nie poddawaj się. Przecierp teraz i przeżyj resztę życia jako mistrz. – powiedział Muhammad Ali, były mistrz świata wagi ciężkiej w boksie.

Aby móc konsekwentnie dążyć do osiągnięcia założonych celów sportowych należy także zrozumieć aspekty motywacji i aktywności fizycznej zachodzące w umyśle i ciele. Psychologowie kognitywni podkreślają, że jedną z głównych przeszkód, uniemożliwiających podejmowanie racjonalnych długofalowych postanowień, związanych z ćwiczeniami oraz innych decyzji dotyczących stylu życia jest „walka woli”, tocząca się między mechanizmami myślowymi mózgu. Spontaniczny mechanizm „walcz lub uciekaj” przeciwstawiony jest układowi odpowiadającemu za strategię i organizację.

Na podstawie teorii psychologicznych możemy wysnuć następujący wniosek: aby uzyskać trwałą zmianę zachowania, należy wdrożyć program obejmujący codzienne monitorowanie przez okres co najmniej 21 dni. Kilka sesji ćwiczeniowych nie przynosi wymiernych korzyści, ale po upływie trzech tygodni ćwiczenie staje się rutyną. Mózg przyjmuje nowe zachowanie za normę, co z kolei zwiększa motywację, aby kontynuować. Warto pamiętać także, że mięśnie „zapamiętują” wysiłek. Oznacza to, że jeżeli po dłuższym czasie ćwiczeń przerwiemy trening, powrót to ćwiczeń będzie o wiele łatwiejszy, niż na samym początku.

Wszyscy wiemy, że powinniśmy regularnie ćwiczyć. Wiemy też, dlaczego powinniśmy to robić. A jednak tak często musimy się do tego zmuszać. Aby ruszyć z miejsca, należy przede wszystkim zrozumieć, jakie bariery mentalne uniemożliwiają nam działanie, a następnie je wyeliminować. Trzeba także zadbać o wsparcie odpowiednich osób i technologii, aby maksymalnie zwiększyć szansę na sukces. Wreszcie niezwykle ważne jest opracowanie osiągalnych i ambitnych celów i wytrwanie w ich realizacji. Chyba każdy zgodzi się, że perspektywa trwałej, korzystnej dla zdrowia zmiany jest tego warta.

Dodaj komentarz