Mocne przygotowania i olimpijski cel – zawodnicy Volkswagen Samochody Dostawcze MTB Team trenują w Hiszpanii

Początek roku to czas mocnych treningów przygotowujących do sezonu. Dla drużyny Volkswagen Samochody Dostawcze MTB Team to bardzo ważny rok, w którym jednym z głównych celów są Igrzyska Olimpijskie w Tokio, marzenie każdego sportowca.

Początek roku to dla ekipy Volkswagena czas mocnego przedsezonowego zgrupowania. Podopieczni Bogdana Czarnoty zameldowali się więc w Hiszpanii, by szlifować formę na najważniejsze tegoroczne starty. – Zgrupowanie różni się od ubiegłorocznego głównie dużą ilością zaplanowanych startów. Intensywny okres ma skutecznie przygotować zawodników do trudnego sezonu. Duży nacisk kładziony jest na wytrzymałość – mówi Maciej Zabłocki, menedżer Teamu.

Treningi łączą się ze startami w zawodach: w lutym oraz marcu zawodnicy startują głównie w Hiszpanii oraz na Cyprze. Intensywność w tym okresie jest duża.

Dlaczego akurat Hiszpania? – Nie da się ukryć, że jest to naprawdę świetne miejsce do treningów. Największymi zaletami organizowania tam przygotowań są stabilna pogoda i zróżnicowane ukształtowanie terenu: nie brakuje płaskich tras, jak i górzystych – dodaje Zabłocki.

Zgrupowanie początkiem realizacji celów

Igrzyska Olimpijskie to marzenie wielu, ale dla dwojga zawodników z grupy Volkswagen Samochody Dostawcze MTB Team: Marka Konwy oraz Aleksandry Podgórskiej jest to jeden z głównych tegorocznych celów. Oboje mają realne szanse na wyjazd na igrzyska, bo walka dopiero się rozpoczyna.

Konwa, w ostatnich latach jeden z najbardziej utytułowanych zawodników w polskim kolarstwie górskim, reprezentował już Polskę na Igrzyskach Olimpijskich w Londynie niespełna osiem lat temu. Dla Oli Podgórskiej, aktualniej Wicemistrzyni Polski, występ w Tokio byłby olimpijskim debiutem. – To zdecydowanie najważniejszy start, czeka się na niego cztery lata. Igrzyska działają na zawodników bardzo motywująco, są wielkim wydarzeniem i szansą – przekonuje Maciej Zabłocki.

– Przyjechaliśmy tu przede wszystkim, aby przygotować się do wyścigów kwalifikacyjnych na Igrzyska. Przyjęliśmy taką strategię i ją realizujemy. Trenujemy oraz startujemy w wyścigach w formule XCO. Celem jest zbudowanie dobrej formy na kluczowe dla nas trzy wyścigi. Zawodnicy są zaangażowani w realizację planu i tego właśnie od nich oczekuję. Najbliższe starty traktujemy kontrolnie, wynik jest na drugim planie. Wybraliśmy trudne wyścigi w bardzo mocnej obsadzie, ale to na ich tle widać, czego nam brakuje w tym momencie. Po takich wyścigach mamy dobry materiał, aby pracować nad słabszymi elementami. – dodaje Bogdan Czarnota, trener drużyny.

Drugim istotnym wydarzeniem, do którego zawodnicy przygotowują się w Hiszpanii są Mistrzostwa Polski. W ubiegłym roku indywidualnie oraz drużynowo grupa Volkswagen Samochody Dostawcze MTB Team odnosiła na nich spore sukcesy.

W kategorii młodzieżowej o kolejne sukcesy powalczą odpowiednio Mistrz oraz Wicemistrz Polski do lat 23 Stanisław Nowak oraz Piotr Kryński. W elicie zadebiutuje Filip Helta, który znakomicie spisywał się wśród młodzieżowców. Uzdolniony Krzysztof Klimek – Mistrz Polski XCO, wielokrotny zwycięzca Pucharu Polski MTB – zadebiutuje w nowych barwach.

Aktualna Mistrzyni kraju w kolarstwie przełajowym Zuzanna Krzystała oraz jedna z najbardziej doświadczonych zawodniczek z czołówki maratonów MTB Anna Urban powalczą w 2020 r. o kolejne sukcesy.

Treningi podczas hiszpańskich przygotowań są inne dla każdego zawodnika i zależą od ich celów na sezon. Jednym z nich są właśnie Mistrzostwa Polski – przyznaje Zabłocki.

Dodaj komentarz