Michał Ficek zajął 4. miejsce w Mistrzostwa Polski w Maratonie MTB w Jeleniej Górze!

W niedzielę odbyły się Mistrzostwa Polski w Maratonie MTB w Jeleniej Górze. Były to jedne z najważniejszych zawodów w sezonie. Prestiż imprezy bez wątpienia zwiększyła ranga UCI MTB Marathon Series, którą w tym roku Mistrzostwa Polski posiadały po raz pierwszy. Michał Ficek z Volkswagen Samochody Użytkowe MTB Team zdobył 4 lokatę.

W tym roku Mistrzostwa Polski w Maratonie MTB w Jeleniej Górze w końcu wróciły w góry! W ostatnich latach zawody często zlokalizowane były na stosunkowo płaskich trasach. Tegoroczny Bike Maraton Jelenia Góra UCI MTB Marathon Series odbył się na trasie okrężnej ze startem na Placu Ratuszowym w Jeleniej Górze i metą w Parku Paulinum. Trasa była bardzo wymagająca zarówno pod względem kondycyjnym jak i technicznym. Ciężkie fizycznie podjazdy były przeplatane wymagającymi zjazdami. Dystans GIGA, na którym odbywały się Mistrzostwa Polski liczył 87 km i 2600 m przewyższeń.

fot-bike-maraton-1

Komentarz Michała Ficka z Volkswagen Samochody Użytkowe MTB Team  (4. miejsce w Mistrzostwa Polski w Maratonie MTB w Jeleniej Górze, 04:11:15)

Mistrzostwa Polski w Maratonie MTB były moją imprezą docelową w tym roku. Po wielu latach wyścig wreszcie przeniósł się w teren adekwatny do nazwy „kolarstwo górskie”. Trasa w Jeleniej Górze była godna imprezy mistrzowskiej, a 87 km i 2600 metrów przewyższeń pozwoliły zweryfikować zarówno przygotowanie fizyczne, jak i techniczne najlepszych kolarzy górskich w kraju. Pierwsze wzniesienia starałem się pokonywać własnym tempem, jednak cały czas utrzymywałem pozycję w najlepszej dziesiątce. Z biegiem czasu i dystansu utrzymywałem mocne tempo na podjazdach oraz zjeżdżałem możliwie szybko i bezpiecznie, wyprzedzając kolejnych zawodników. Drugą rundę przejechałem w towarzystwie Piotrka Konwy (złoty medal w kategorii U23) oraz Karola Rożka (trzeci w elicie). Niestety na ostatnich kilku kilometrach „odcięło mi prąd”, przez co zamiast walczyć o podium, walczyłem o samo dojechanie do mety. Wyścig ukończyłem jako szósty zawodnik OPEN, czwarty z Polaków. Przed startem brałbym to miejsce w ciemno, jednak z powodu bliskości wymarzonego medalu, na mecie nie ukrywałem rozczarowania. Na szczęście szybko przeszło i zdałem sobie sprawę, że patrząc z perspektywy listy nazwisk na wynikach, pojechałem bardzo dobry wyścig! Gratulacje dla wszystkich, którzy ukończyli ten morderczy maraton, a w szczególności medalistów Mistrzostw Polski.

Dodaj komentarz