Maratony Kresowe zapraszają na Mistrzostwa Polski Amatorów XCT

Bardzo atrakcyjny, ostatni weekend lipca zaplanowały na Lubelszczyźnie Maratony Kresowe. W sobotę 30 lipca w Chełmie po raz pierwszy zostaną rozegrane Mistrzostwa Polski Amatorów w Jeździe na Czas MTB (XCT). W niedzielę 31 lipca zawodnicy przeniosą się kilka kilometrów dalej do Janowa w Gminie Chełm, aby wystartować w maratonie MTB „O Niedźwiedzi Pazur”. Wyścig będzie miał rangę otwartych mistrzostw Województwa Lubelskiego. Wyścigi zostaną rozegrane we wszystkich kategoriach wiekowych: od dzieci po weteranów.

Skrót XCT jest rzadko używany i być może nie jest znany nawet wielu kolarzom górskim. Wyścigi w formule jazdy na czas na razie nie są samodzielną konkurencją MTB związków kolarskich i były do tej pory jedynie częścią wyścigów etapowych. To jeden z powodów, dla których nie były do tej pory rozgrywane imprezy mistrzowskie w tej konkurencji. Jednak to tylko kwestia czasu, kiedy maratony MTB będą na stałe rozgrywane zarówno ze startu wspólnego, jaki i indywidualnie, tak jak to się dzieje na szosie.

Maratony Kresowe z powodzeniem organizowały w poprzednich sezonach etapy jazdy indywidualnej na czas MTB (XCT). Samotna walka z czasem to zupełnie inne emocje niż wyścig ze startu wspólnego. Zawodnik nie widzi jak szybko jadą rywale. Nie można jechać na kole innych. Nie można także naśladować rywali w technice pokonywania zakrętów, czy zjazdów. O wyniku decyduje tylko moc i technika jazdy. Jak pokazuje doświadczenie Maratonów Kresowych z poprzednich wyścigów, różnice czasowe między zawodnikami są dużo większe niż ze startu wspólnego.

IMG_4971

Areną zmagań zawodników jazdy na czas będzie Kumowa Dolina w Chełmie. Jest to znakomite miejsce do przygotowania ciekawego i wymagającego wyścigu MTB. Trasy tutaj znane są nie tylko z Maratonów Kresowych. Przez las w Kumowej Dolinie prowadziła w ubiegłym roku trasa Pucharu Polski w Maratonie. Były tutaj organizowane także Akademickie Mistrzostwa Polski. Trasa będzie miała charakter interwałowy. Do szybkiego pokonania kilku odcinków będzie potrzebna także bardzo dobra technika jazdy. Finisz został zaplanowany pod górę wzdłuż wyciągu narciarskiego.

Maraton MTB w Janowie „O Niedźwiedzi Pazur” to już szósty wyścig z cyklu Maratony Kresowe na Pagórach Chełmskich. Wyścig będzie miał rangę Otwartych Mistrzostw Województwa Lubelskiego Amatorów w Maratonie MTB (XCM). Ci, którzy byli tu w poprzednich latach wiedzą, że na tym wyścigu trzeba być koniecznie. Trasa biegnąca przez malownicze obszary gminy Chełm przypadła do gustu nawet najbardziej wybrednym maratończykom, w tym uczestnikom ubiegłorocznego Pucharu Polski. Przypominamy, że w roku 2015 triumfowali tutaj Magdalena Sadłecka i Wojciech Halejak. Srebrna medalistka mistrzostw świata w roku 2003 już zapowiedziała swój udział w wyścigu.

Trasa maratonu przygotowana przez Team OBST ma opinię jednej z najtrudniejszych w całym cyklu Maratonów Kresowych. Oferuje solidną dawkę przewyższeń. Start i meta będą zlokalizowane w Janowie koło Chełma. Wójt Gminy Chełm Wiesław Kociuba jest entuzjastą kolarstwa górskiego. W ubiegłym roku zajął ósme miejsce w Półmaratonie w swojej kategorii wiekowej. Meta będzie ponownie ulokowana na wzniesieniu, a finisz pod górę, to zawsze niepowtarzalne emocje dla zawodników i kibiców. Teren wokół świetlicy gminnej zapewnia odpowiednią infrastrukturę na odpoczynek po wymagającym wyścigu. W ubiegłym roku hitem były masaże lodem. Jak zawsze do zawodników trafią unikatowe statuetki i medale wykonane według wyjątkowych projektów.

Na zawodników, którzy wybiorą się do Chełma i Janowa czekają dodatkowe atrakcje. Będzie okazja do bliskich spotkań z legendarnym Duchem Bieluchem. Do wejścia do niesamowitych podziemi kredowych pod chełmską starówką wystarczy numer startowy Maratonów Kresowych. Wieczorem będzie można zrelaksować się na Festiwalu Kolory Muzyki. Wystąpią m.in. Kasa Chorych i Kamil Bednarek.

Więcej informacji na stronie www.maratonykresowe.pl

Zdjęcia: Czarek Kuczer, Bartosz Kowalczyk

Dodaj komentarz