Maraton MTB Volcat w Hiszpanii z polskim akcentem!

Mistrzyni Polski w maratonie MTB, Michalina Ziółkowska z drużyny Volkswagen Samochody Użytkowe MTB Team, po raz drugi w swojej sportowej karierze weźmie udział w wyścigu etapowym. Będą to  zawody Volcat, rozgrywane  w Katalonii  wchodzące w skład imprez kolarskich organizowanych pod patronatem Międzynarodowej Unii Kolarskiej (UCI). Zawody te trwają 3 dni i składają się z 3 etapów o długości: 55, 78 i 42 km. Każdego dnia zawodnicy rywalizują na innym odcinku, a start i meta wyścigów zlokalizowane są w miejscowości Igualada w środkowej Katalonii. Tegoroczny Volcat rozegra się w czasie Świąt Wielkanocnych w dniach 25-27 marca.

Ubiegłoroczny sezon kolarski był dla Michaliny Ziółkowskiej bardzo owocny. Udało jej się zdobyć Mistrzostwo Polski XCM na zawodach w Obiszowie, zajęła I miejsce w maratonie Roc d’Azur (Francja) i Bike Festival nad jeziorem Garda oraz drugą pozycję w prestiżowych zawodach Salzkammergut Trophy (Austria). Była również wielokrotną  zwyciężczynią Pucharów Polski w maratonach MTB.

Dla Michaliny Ziółkowskiej z ekipy Volkswagen Samochody Użytkowe MTB Team, start w maratonie Volcat będzie drugim w karierze występem w wyścigu etapowym. Pierwszy raz w tego rodzaju rywalizacji wzięła udział w ubiegłym roku, w imprezie Bike Adventure, gdzie zajęła
I miejsce. Polski Bike Adventure był dłuższy od Volcat’u o 1 dzień, ale łączny dystans, na którym rywalizowali zawodnicy był podobny.

Michalina stanie do rywalizacji ze światową elitą. Ubiegłoroczną triumfatorką zawodów w Hiszpanii była Niemka Adelheid Mortath, która wygrała całą rywalizację z czasem 8:33:25. Wśród mężczyzn królował Tiago Ferreira (zwycięzca 3 ostatnich edycji), który i w tym roku stanie na linii startu. Na obecną chwilę chęć swojego uczestnictwa w Volcacie zgłosiło ponad 700 rowerzystów z 15 krajów. Na pytanie jak Michalina ocenia swoje szanse w rywalizacji i czy powtórzy sukces z Bike Adventure odpowiada: Ciężko mi powiedzieć. Jest sezon olimpijski i mogą się tam pojawić najlepsze zawodniczki na świecie. Nie chciałabym niczego przewidywać. Tym bardziej, że jest to mój pierwszy start w sezonie, który będzie poprzedzony intensywnym obozem przygotowawczym we Francji,  w związku z czym pojadę tam „na zmęczeniu”. Nie mniej jednak dam z siebie wszystko, aby nie zawieźć mojej drużyny i kibiców.

W drodze po zwycięstwo Michalinę Ziółkowską wspierają jej sponsorzy: Volkswagen Samochody Użytkowe oraz firma Scott. Do Katalonii Michalina dotrze Volkswagenem Crafterem, którym zazwyczaj podróżuje z drużyną i sprzętem na większość zawodów. Na linii startu stanie zaś wraz ze swoim nowym towarzyszem od firmy Scott – rowerem Scale 700 RC, który dostała kilka dni przed wyjazdem.

Dodaj komentarz